Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“ SAĞLIK İÇİN,SÜT İÇİN” Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı Ulusal Süt Konseyi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“ SAĞLIK İÇİN,SÜT İÇİN” Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı Ulusal Süt Konseyi."— Sunum transkripti:

1 “ SAĞLIK İÇİN,SÜT İÇİN” Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı Ulusal Süt Konseyi

2 Neler Öğreneceğiz :   Sağlık nedir? Beslenme nedir?   Anne Sütü neden önemlidir?   Sütün yararları nelerdir?   Sağlıklı Süt nedir?

3 SAĞLIK NEDİR?   Sağlık; bedensel ve ruhsal olarak tam iyi olma halidir.   Bu durumun bozulmasına ise “Hastalık“ diyoruz.

4 Hastalık nedenleri: Genetik, Ruhsal, Fiziksel, Beslenme bozuklukları, Mikroplar olabilir.

5 BESLENME NEDİR?   Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin gereken miktarlarda alınmasına BESLENME denir.

6 Doğum öncesi anne karnında Çocukluk Gençlik Yetişkin Yaşlılık BESLENME

7 BESİN GRUPLARI NELERDİR? 1. Yumurta, et ve et ürünleri, k.baklagiller 2. Süt ve süt ürünleri 3. Ekmek ve diğer tahıllar 4. Sebze ve meyveler 5. Yağ ve şeker. SÜT AYRAN YOĞURT PEYNİR

8 ANNE SÜTÜ Bebekler doğduktan sonra 6 ay süresince anne sütünden başka hiçbir besine ihtiyaç duymazlar.

9 0-6 AYLIK BEBEKTE TEK BAŞINA ANNE SÜTÜ YETERLİDİR.

10 ANNE SÜTÜ Besleyicidir, Bebeği hastalıklara karşı korur, Ücretsizdir.

11 SÜT ANA BESİN GRUBUDUR.   Süt, organizmanın büyüme ve gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin tamamına yakınını içerir.

12 SÜTÜN BİLEŞİMİ   Sütte protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minareller (kalsiyum, fosfor vb.) bulunur.

13 6 yaşında bir çocuğun ihtiyacı olan; Bir bardak sütte %52 kalsiyum %35 protein %9 A vitamini %12 folat %30 iyot %98 B12 vitamini %12 çinko %6 enerji %11 B1 vitamini %44 B2 vitamini %13 B6 vitamini %18 magnezyum %55 fosfor %30 potasyum %16 niasin

14 Besin değeri yüksek olan SÜT bebeklikte, çocuklukta, gençlikte ve ileri yaşlarda yani her dönemde vazgeçilmezdir.

15 SÜTÜN YARARLARI Çocuklukta ve gençlikte özellikle kemiklerin güçlü olması için gerekli bir besindir.

16 Yapısında bulunan yağ asitleriyle çocuğun beyin gelişimi için gereklidir. SÜTÜN YARARLARI

17 İleri yaşlarda osteoporoz'dan korunmada kalsiyum minerallerinin önemi çok iyi bilinmektedir.

18 SÜTÜN YARARLARI   Tüm yaş grupları için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak en iyi kaynak süt'tür.

19 SÜTÜN YARARLARI • • Kemik erimesini önler. • Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir. • Mide rahatsızlıklarını giderir. • Sindirim sistemini düzene sokar.

20 SÜTÜN YARARLARI • Beyne enerji verir. • Diş çürüklerini önler. • Tansiyonu düşürür. • Yağsız süt, kolestrolü düşürür. • Kanserin önlenmesine yardımcı olur.

21 OSTEOPOROZ NEDİR?   Osteoporoz kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için gereken kalsiyumun büyük bir kısmının kaybolması anlamına gelir.   Kemikler, çocukluktan başlayarak 25-35 yaş arasına kadar gelismelerini sürdürürler. 35 yaştan sonra kemikler onları yoğun ve güçlü yapan kalsiyumu yitirmeye başlarlar.

22 OSTEOPOROZ   Özellikle kadınlar MENOPOZ döneminde ve sonrasında daha fazla kemik kaybına uğrarlar. Menopoz süresince kadınlık hormonu olan östrojen miktarında düşme olur ve bu osteoporozun asıl nedenidir.   TÜRKİYE’DE SEKİZ MİLYON OSTEOPOROZ HASTASI BULUNMAKTADIR!!

23 OSTEOPOROZU NASIL ÖNLERSİNİZ?   Korunma herkese yöneliktir. 35 yaşın altındaysanız, güçlü kemikler oluşturmanız, 35 yaşın üstündeyseniz kemik kaybınızı minimumda tutmanız önemlidir. Alınması gereken önlemler:   Yaşam biçimi.   Menopoza girmiş kadınlara İlaç tedavisi.   Egzersiz.   Sağlıklı Beslenme: Yeterli miktarda KALSİYUM!!! KEMİKLERİNİZ İÇİN SÜT İÇİN!!!

24 DİŞ SAĞLIĞI   Diş sağlığı açısından SÜT en ideal besindir.

25 SÜT VE HİPERTANSİYON   Günde 3-4 porsiyon süt ve ürünlerinin tüketimi normal kan basıncının sağlanmasında ve sağlığın devam ettirilmesinde önerilmektedir.

26 SÜT TÜKETİMİ Gazlı İçecekler İçimlik Süt

27 Ülkemizde süt tüketim miktarı ortalamaların çok altındadır. Tüketilen Süt Miktarı Kaynak: Canadean Limited TÜRKİYE24 İTALYA63 İNGİLTERE100 FİNLANDİYA139 Süt Tüketimi (litre/gün)

28 SAĞLIKLI SÜT Süt sağılmadan önce sterildir (Mikropsuzdur). Süt tüketilene kadar geçirdiği bütün evrelerde dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı korunmalıdır.

29 SAĞLIKLI SÜT   Süt, mikroorganizmaların(çok küçük canlıların) yaşaması ve gelişip çoğalması için çok uygun ortam oluşturmaktadır. Sütün içerisinde bakteriler çok hızlı çoğalabilirler! Hızla çoğalan bu bakteriler, çeşitli hastalıklara yol açarlar.

30 SAĞLIKLI SÜT  süt  Gerekli tedbirler alınmadığında besin değeri açısından çok zengin ve yararlı olan süt, özellikle değişik mikroorganizmaları taşıyarak pek çok enfeksiyon hastalıklarına sebep olduğu için çok zararlı hatta ölümcül olabilir!

31 SAĞLIKLI SÜT   Türkiye’de süt tüketimi oldukça düşüktür.   Tüketilen sütün % 62’ si sokakta satılan açık süttür.   Açık sütün tüketilmesi mikrobiyolojik açıdan ve sütün besin değeri açısından uygun değildir.

32 NE YAPALIM?   Kaynatma   Pastörizasyon   UHT - Uzun Ömürlü Süt

33 KAYNATMA   Sütü 90-95 derecede 10-15 dakika kaynatmak, mikropların tamamını öldürmeyebilir.   Kaynatmakla sütün içindeki besin öğelerinde, özellikle vitaminlerde %60-100 e varan oranlarda azalma meydana gelir.

34 PASTORİZASYON- GÜNLÜK SÜT   Sütün 72-80 derecede 14-16 sn ısıya tabi tutulmasıdır. Bu işlemde canlı bakteriler tamamen yok olmaz.   Pastorize sütün dayanma süresi en fazla 3 gündür.

35 UZUN ÖMÜRLÜ SÜT   Sütü, içindeki zararlı maddelerden arındırmak için 2-6 sn süreyle 135-150 derece ısıya tabi tutma ve ardından hızla 20 dereceye soğutma işlemidir.   Bu şekilde işlem görmüş ve paketlenmiş olan süt 4 ay tazeliğini korur ve tüketilebilir.

36 UZUN ÖMÜRLÜ SÜT   Uzun ömürlü sütte hiçbir katkı maddesi yoktur.   Uzun ömürlü süt, doğal besin değerlerini ve tazeliğini aylarca korur.   Karton ambalaj sütün tadını ve kokusunu bozmaz.

37 HERGÜN EN AZ 2 BARDAK SÜT İÇMELİYİZ!!!

38

39

40

41   HERGÜN EN AZ 2 BARDAK SÜT İÇMELİYİZ!!!

42 Süt; sağlıklı tüketilmesi gereken bir besindir. “SAĞLIK İÇİN, SAĞLIKLI SÜT İÇİN”

43 HERGÜN EN AZ 2 BARDAK SÜT İÇMELİYİZ!!! TEŞEKKÜRLER...


"“ SAĞLIK İÇİN,SÜT İÇİN” Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı Ulusal Süt Konseyi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları