Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kodicom DigiNet Manual1 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu1 Program Ayarları İzleme ekranında SETUP butonuna basın Program sizden şifre isteyecektir.Lüfen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kodicom DigiNet Manual1 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu1 Program Ayarları İzleme ekranında SETUP butonuna basın Program sizden şifre isteyecektir.Lüfen."— Sunum transkripti:

1 Kodicom DigiNet Manual1 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu1 Program Ayarları İzleme ekranında SETUP butonuna basın Program sizden şifre isteyecektir.Lüfen şifrenizi yazın Eğer daha önceden şifre verilmemiş ise şifre ekranı girdiğiniz şifrenin onayı için bir daha çıkacaktır daha önceden yazdığınız şifrenin tekrarını yazarak OK tuşuna basın. Eğer şifrenizi kaybederseniz Arama(Search) ve Ayarlar(Setup) ekranlarına giremezsiniz, Lütfen şifreniz iyi saklayınız. Şifre değiştirmek için Lütfen 13 Nolu Sayfaya Bakınız. Ayarlar Menüsü

2 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu2 2 Kamera Donanım Ayarları (Hardware setup – Cameras) 123 1 [Kullanım] İşaret kutusu ( )Kamerayı aktif hale getirmenize yarar, Eğer işaret kurusu işaretli değilse kamera çalışmaz ve kayıtyapmaz. 2 [İsim] Ekranda görülen kamera ismini buradan değiştirebilirsiniz. 3 [Sensör] Eğer sensör kartına sahipseniz bu sensör özelliklerinden yararlanabilirsiniz Örnek: Eğer sensör 1 i kamera 4 ile ilişkilendirirseniz Sensör 1 den gelen tetikleme ile kamera 4 e kayıt yaptırabilirsiniz. Örnek: İstediğiniz Saatler arasında istediğiniz röle kontrol çıkışlarını kontrol edebilirsiniz bu sayede istediğiniz cihazların (Işık, Kapı Kontağı, VB) çalışma Saatlerini belirleyebilirsiniz.

3 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu3 3 5 [P/T] İşaret Kutusu ( )Speed Dome kamera kullanımını aktif duruma getirir. 6 [Type] Menüyü kullanarak kullandığınız kameranın modelini seçebilirsiniz. 56

4 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu4 4 Donanım Ayarları - Hardware setup - Sensors 12 3 4 1 [Setup] İşaret Kutusu ( ) Sensörü aktif duruma getirmek için kullanılır, eğer işaretli değilse sensör çalışmaz. 2 [NC/NO] Sensör biçimini bu menüden belirleyebilirsiniz. NC = Kapalı tip sensör için (Normalde kapalı kontak olup tetiklenme durumunda açık kontak olan sensörler için) NO = Açık tip sensör için (Normalde Açık kontak olup tetiklenme durumunda Kapalı kontak olan sensörler için) 3 [Alarm] Eğer bu menüde Use alarm modunda ise sensörlerden sinyal geldiği zaman sizi bilgisayarın hoparlöründen sesli olarak uyarır. 4 [Recording Time] Sensörden gelen uyarıyla yada kameradan gelen haraket ile sistem tetiklendiğinde kaç saniye süre ile kayıt yapacağını belirler. (Not: Haraket ve sensör tetiklemesi sürdüğü sürece kayıt devam edecektir.

5 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu5 5 Donanım Ayarları - Hardware setup - Controls 1 123 [Use] İşaret Kutusu ( )Seçili olduğundacontrol aktif olur. 2 [Name] Kontol röle ismi. 3 [Auto On/Off] Otomatik açılıp kapanma zamanlarını zaman ayarları ile bu menüden yapabilirsiniz.

6 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu6 6 Haraket algılama ve resim sayısı ayarları - Motion setup 1 Kamera [Camera] Ayarlamak istenilen kamera seçim butonu. 2 Haraket Algılama Bölgesi [Detection Area] Haraketin algılanacağı bölgeyi seçebilirsiniz bölge seçebilmek için mouse ile işaretleyebilirsiniz en fazla 5 adet haraket alanı işaretleyebilirsiniz. 3 Bölge Temizleme [Area Clear] Seçilmiş haraket bölgelerinin tümünü temizler. 4 Bölge işaretleme [Area Draw] Tüm bölgeyi algılama için işaretlemenizi sağlar. 5 Hassasiyet [Sensitivity] Haraket algılama için seçilen alandaki hasasiyeti ayarlamanızı sağlar. 6 Alarm [Alarm] Alarm seçeneği işaretlendiginde kamera haraket algıladığı zaman sistem sizi sesli olarak uyarır. Önemli Not: Bu fonksyon sadece harakete duyarlı kayıt seçili ise aktif durumda olur. Aksi takdirde çalışmaz. 12 34 5 6 7 Gizli Kanal [Use Secure Channel] 7 Bu seçenek seçili olduğu takdirde seçilen kamerayı ekranda görüntülemez fakat kayır yapar bu özellik sayesinde görünmesini istemediğiniz mekanları görünümden çıkarabilirsiniz.

7 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu7 7 8 9 10 Kamera Ayarları [Camera Adjustment] Kameranın ışık ve parlaklık ayarlarını bu menüden yapabilirsiniz. 8 9 Renkli ve Siyah/Beyaz [Color/Black & White] Eğer kameranız siyah/beyaz ise bu menüden B/W yi işaretleyerek kameranızın daha kaliteli kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. 10 Orjilan ayarlara dönüş [Default] Bu menü içindeki tüm ayarları ilk kurulum haline geri çevirir. 11 [Recording frames rate per camera] Kameraların kayıt hızlarını bu menüden ayarlayabilirsiniz yan menüde yazan rakamlar kameranın 1 saniyede kaydedeceği resim sayısını belirler. 11

8 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu8 8 1213 14 15 16 12 Bölge Temizleme [Area Clear] Tüm kameralardaki haraket algılama bölgelerini temizler. DİKKAT:Eğer sistem harakete duyarlı kayıt sistemine ayarlanmışsa bu butona basıldığı takdirde tüm katıt sistemi duracaktır. 13 Bölge işaretleme [Area Draw] Tüm kameralardaki haraket algılama bölgelerini tümüyle işaretler. 14 Kayıt Ekranı Büyüklğü [Screen Size] Kayıt ekranı büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz 160 X 120 En küçük kayıt seçeneği. 320 X 240 orta büyüklük tavsie edilen kayıt seçeneği. 640 X 480 En yüksek kayıt büyüküğü. Not: 640 X 480 de kayıt edilen görüntüler normalin 2 katı yer kaplar 15 Kayıt Kalitesi [Quality] Kayıt kalitesi ayarını bu menü üzerinden ayarlayabilirsiniz. 16 Transfer Kalitesi [Transfer Quality] Network yada telefonla bağlandığınızda görüntü transfer esnasındaki transfer kalitesini belirler.

9 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu9 9 17 1819 20 21 Haraket Esnasında Tam Ekran [Full screen when motion] Seçtiğiniz kamerayı haraket olduğu anda eğer ekranı bölümlenmiş olarak seyrediliyorsa işaretlenmiş kamera tam ekran olarak karşınıza gelir. 18 Gecikme Zamanı [Delay Time (sec)] Haraket algılandığızaman tam ekran modunun ekranda kalma süresini ayarlar. 19 Tam Ekran İptal [No Full screen] Harakette tam ekran modunu iptal eder. 20 [Color of Motion Area] Haraket algılama bölgesi işaretçisinin rengini değiştirir Green=Yeşil, Red=Kırmızı. 21 [Set Quad Rotation Time] ! Bu menüyü 0 olarak bırakırsanız ekran değişim hızı çok hızlı olacağından görüntü alamayabilirsiniz. Eran 4 e bölünmüş şekide ise rotation butonuna Bastığınızda bu menüde belirleyeceğiniz saniye içerisinde Diğer 4 kameraya geçiş yapar.

10 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu10 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Kayıt Zamanlama Ayarları - Schedule setup 123 4 1 Kamera [Camera] Ayarlanacak kamera seçimi. 2 Kayıt Tipi [Setting Recording Type] Bu menülerden seçilecek kayıt tipini ve kayıt saatleri dilimini ayarlayabilirsiniz mouse nin işaretçisi ile weekday, Saturday, yada Sunday/holiday kısmının altındaki beyaz kutuları işaretleyin işaretlenen yerleri 4 nolu menüden seçim yaparak değiştirebilirsiniz. Eğer saat dilimleri arasında değişiklik yapmak istiyorsanız üzerine çift klik yapınız. Çıkan menüden işaretçi ile sağa sola kaydırarak ayarlayınız.  01 Dk.59 Dk.  3 Basit / Gelişmiş Ayarlar [Simple/Advanced Mode] Kaytı zamanlama ayarlarını. 4 Kayıt Modu[Record Mode] Kayıt Modu Seçenekleri. Indicated recording mode Kayıt Seçeneği Kombinasyonları C: Kesintisiz Kayıt M: Harakete Duyarlı Kayıt S: Sensore Duyarlı Kayıt P: Ön-Alarmlı Kayıt Kayıt Yok. Sürekli Kayıt. Harakete duyarlı kayıt. Sensor Kayıt Ön-Alarmlı Kayıt Sensör & Ön-alarmlı Kayıt Harakete Duyarlı – Ön-Alarmlı Kayıt. Harakete Duyarlı ve sensörlü kayıt *Bu menü üzerinden otomatık olarak istediğiniz saat ve zaman dilimi içerisinde istenilen türden kayıta geçebilirsiniz.

11 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu11 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Ekran Bölme Ayarları - Screen division 1 2 3 4 1 [Ekran Bölümleme Screen division] Seyretmek istediğiniz Bölünmüş görüntü Seçim menüsü. 4 CH 6 CH 9 CH 10 CH 13 CH 16 CH 2 Kamera Seçimi [ Camera selection] Seçtiğiniz bölümdeki görebileceğiniz kameraları bu menüden işaretleyebilirsiniz. 3 [Large screen] Eğer 6, 10, yada 13 lü bölünmüş ekranı kullanıyorsanız bu menüden büyük ekrana gelen kamerayı ayarlayabilirsiniz. 4 [Default] Bütün ayarları orjinal haline çevirir.

12 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu12 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Modem Ayarları - Modem setup 1 2 3 4 5 6 Bağlantı Tipi [Connection type] Bağlantı modelini bu menüden seçebilirsiniz 1 seçenek LAN,PSTN,Leased Circuit seçeneğidir cihaz bu durumdayken her türlü bağlantıya açık durumdadır. Eğer “No connection” konumuna getirirseniz cihaza hiçbirşekilde usaktan erişim yapılamaz. 1 2 Bağlantı Hızı Kontrolleri [Live Video Stream Bandwidth] Bu menü üzerinden network bağlantı hızlarını sınırlayabilirsiniz. Bağlantı hızı sınırlama, büyük networklerde, wide area network bağlantılarında network trafiğinizi sıkıştırmaması için ideal çözüm olacaktır. 3 Şifre [Password] Bu menüden network ve telefon bağlantısı için şifre değişimi yapabilirsiniz. 4 Haraket Algılama Durumunda Acil Mesaj [Motion for Emergency Message] Haraket algılama durumunda acil mesaj göndermenizi sağlar bu mesajı telefon aracılığı ile yada ağ üzerindeki diğer bir makinaya gönderebilirsiniz yapmanız gereken ağ üzerinde CLIENT programı yüklü olan herhangi bir bilgisayarın IP adresini yazmanız yeterli olacaktır. Not:mesajları alabilmeniz için Client PC üzerinde Emergency Monitor programının açık olması gerekmektedir. 5 Acil Durum Sesörleri [Sensor for emergency ] Sensörden gelen tetiklemeyi uzaktaki bilgisayarlara ulaştırmak için kullanılır yukarıda anlattığımız gibi bir CLIENT PC ve Emergency Monitor programının açık olması gerekmektedir. 6 Acil Durum Telefon Numarası [Emergency phone numbers] Bu kısıma acil durumda aranacak telefon numarasını yazabilirsiniz. Acil Durum IP Adresi [Emergency IP Address] Bu kısıma acil durumda mesaj gönderilecek IP numarasını yazabilirsiniz. 7

13 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu13 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Site Bilgileri Site information 1 2 3 4 1 Site Bilgileri [Site Information] Site Kodunu ve diger bölgesel site bilgilerini içirir cihaz kurulumundan sonra bölgesel bilgileri bu bölüme ekleyebilirsiniz. 2 Kamera Bilgi Menüsü [Camera status bar] Bu menü aktif ise kamera numaralarını ana akranda görebilirsiniz. 3 Sensör Bilgi Menüsü [Sensor status bar] Bu menü aktif ise sensör kontrollerini ana ekranda görebilirsiniz. 4 Kontrol Bilgi Menüsü [Control status bar] Bu menü aktif ise röle kontrol panelini ana ekranda görebilirsiniz.

14 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu14 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Şifre Ayarları Password setup 1 2 3 4 5 1 Şifre Değişimi [Password change] Bu menüden şifre değişimi yapabilirsiniz Level 1 şifreyi sistem uzmanı kullanır Level 2 ve Level 3 şifre kullanıcılar için uygundur sistem uzmanı Level 2 ve 3 ün sınırlamalarını yapar ve cihazı kullanımlarına açabilir sistem uzmanı Level 2 ve 3 e istediği gibi sınırlama getirebilir. 2 Eski Şifre [Old password] Buraya mevcut şifrenizi girin. 3 Yeni şifre [New password] Buraya değiştirmek istediğiniz yeni şifreyi girin. 4 Onay [Confirm] Yeni girdiğiniz şifre onayı için tekrar şifre giriniz. 5 Ayar Listesi [Setup list] Bu menüden Level 2 ve 3 için kısıtlamaları yapabilirsiniz.  şifreniz 4 haneli ve numaradan oluşmalıdır.

15 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu15 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Ses Ayarları Audio setup 1 2 3 1 Ses Kanalı [Audio Channel] Mevcut ses kayıt kanalını gösterir Sadece 1 kanal ses kayıt imkanı vardır. Ses Ayarları [Audio Settings] 2 Ses Kayıt [Audio Save] Bu menüden ses kaydını başlatabilirsiniz. Ses Dinleme [Audio Playback] Kaydedilmiş sesleri kayıt izleme ekranında dinlemek için bu menüyüde aktif etmeniz gerekir. 3 Kameralar [Cameras] Ses kaydını ilişkilendirmek istediğiniz kamerayı seçiniz. Örnek:Mesela 4 nolu kameranın mikrofunu var ve siz 4 nolu kameradan kayıt yapmak istiyorsunuz, kameranın mikrofonunu bilgisayarın anakartının mikrofon girişine bağlayıp kameralar menüsünden 4 nolu kamerayı işaretlerseniz o kamerada ses kayıt olduğuna dair ekranda bir ibare olacaktır ve ses kaydı yapacaktır.  Not: Bilgisayarınızın ses kartının mikrofon girişinden ses kaydı yapabilirsiniz.

16 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu16 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Windows ses ayarları Windows audio setup Ses kaydı yapmadan önce mikrofonun ses ayarlarını yapmanız gerekmektedir. 1 Press Start(Başlat)  Programs(Programlar)  Accessories(Donatılar)  Entertainment(Eğlence)  Volume Control(Ses Ayarları). 2 Options(Seçenekler)’e klikleyin Properties(Özellikler)’i Seçin. 3 Çıkan ekrandan mikrofonu işaretleyin.

17 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu17 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Sistem ayarları System setup 1 2 3 4 1 Sistem kapanma zamanları [System off time] Sistemi istediğiniz gün ve saatte kapanması için ayarlayabilirsiniz. 2 Sistem yenidenbaşlatma zamanları [System restart time] Sistemi istediğiniz saat periyodunda günlük olarak yeniden başlatabilirsiniz. 3 Watermark kullanımı [Use Watermark] Bu menüden watermark kullanımını aktif edebilirsiniz. 4 Watermark korumalı resimleri görüntüleme [Display Watermark protect image] Bu menüyü aktif ederseniz watermark korumalı kameraları işaretler. ! Watermark nedir? Watermark kayıtların içerisine özel olarak bir kod ekler ve kayıtlarınız herhangi bir şekilde çalınıp değiştirilirse orjinal olmadığı bu watermark korumasından anlaşılır.

18 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu18 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 5 6 7 8 9 10 1 5 Yedek Alma Ayarları [Backup settings] Yedek Alma Ayarları (Sayfa 19’a bakınız). 6 Kolay Güncelleme [Easy Update!] Kolay güncelleme sistemi için lütfen satıcınız ile kontak kurunuz. 7 Kamera sinyali kesilme alarmı [Video Loss Alarm] Kameradan gelen sinyal kesildiği zaman sistem size sinyal vererek uyarır.. [Alarm Used] – kontrol numarasını seçerek istediğiniz röle kontağını tetikletebilirsiniz. [Beep Used] – bilgisayarın içindeki uyarı sistemini kullanır. [Working Time] – bu özelliğin çalışma saatlerini ayarlayabilirsiniz. 8 Görüntü Kartı [VGA card] Görüntü kartınızın çip ureticisini seçebilirsiniz bu seçenek sayesinde görüntü kartınız ile sistemin daha uyumlu çalışmasını sağlayabilirsiniz. 9 Kontrol Kart Portu [Control card port] Kontrol kartınızı bağladığınız COM port seçimi. 10 PTZ Port Seçimi [PTZ Port] Bu menüden PTZ kontrol karı port seçimini yapabilirsiniz. 1 [Video Format] Video sistem seçimi PAL/NTSC.

19 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu19 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Haraket Takip Ayarları Motion tracking setup 1 2 3 4 5 6 1 Kamera Aktif [Enable camera] Bu özelliği destekleyecek sisteme bağlı kameraları numaralarını gösterir bu menüden seçeceğiniz kameraya hareket takip edebilme özelliği kazandırırsınız.. 2 Geçerli Kamera [Current camera] Kamera numarasını seçerek istediğiniz ayarları yapabilirsiniz 3 Başlangıç Pozisyonu [Start position] Kameranın başlangıç pozisyonunu belirler PAN ve TILT noktalarını kendiniz yazabilirsiniz yada menüden seçebilirsiniz. 4 Ekran Değeri [Screen Value] Başlangıç pozisyonunu ekranda gördüğünüz alan olarak değerlendirir ve o alana ait başlangıç koodinat değerlerini kendisi yazar. 5 Kamera Haraketi [Move Camera] Kamerayı başlangıç pozisyonuna götürür. 6 Başlangıca Dön [Return start position] Başlangıç pozisyonuna dönüş zamanı. *Haraket takibini aktif ederseniz speed dome kamera ile haraket eden objeleri takip edebilirsiniz.

20 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu20 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 9 10 11 12 13 14 9 Menzil [Range] [PAN] Kameranın dönme açısını belirler. 10 Ekran Değeri [Screen value] PAN değeri kameranın olduğu pozisyonu gösterir. 11 Aktif [Enable] Eğer pan kontrolü kapatırsanız kameranın aşağı yukarı haraketini engelleyebilirsiniz. 12 [TILT] TILT menzilini ayarlayabilirsinz. 13 Ekran Değer [Screen value] TILT açısı için istenilen değeri bu meüden girebilirsiniz. 14 Aktif [Enable] TILT haraketini bu menüden açık yada kapalı konuma getirebilirsiniz. Menzil [Range] 7 Çalışma Durma Saaiti [On/Off time] Haraket takip modunun çalışma saatlerini belirleyebilirsiniz. 8 PTZ Kontrolü Kapatma [Disable PTZ mode] Kameranın PTZ kontrollerini bu menüden kapatabilirsiniz PTZ kontrollerini kapatırsanız izleme ekranındayken kamerayı kendiniz kontrol edemezsiniz. 7 8

21 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu21 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 15 16 17 18 19 15 Kamera Görüntüsü [Channel display] Seçilmiş kameradaki haraketi görerek belirlediğiniz açı derecesi ile haraketi takip eder. 16 PAN Açısı (Sağ/Sol) [PAN angle] Ayarladığınız PAN hassasiyet hızı ile haraketin olduğu yöne doğru haraket eder. 17 TILT Açısı (Yukarı / Aşağı) [TILT angle] Ayarladığınız TILT hassasiyet hızı ile haraketin olduğu yöne doğru haraket eder. 18 Hassasiyet [Sensitivity] Haraket hassasiyetini ayarlayarak kameranızın çok hassas yada az hassas olmasını sağlayabilirsiniz bu ayar sayesinde ek küçük harakette bile kameranız harakete geçebilir yada daha büyük haraketler için ayarlayabilirsiniz. 19 Ters Kamera [Camera flip] Eğer kamera ters olarak yerleştirilmişse bu menüyü kullanarak kameraya ters haraket verdirerek doğru yönde haraket etmesini sağlayabilirsiniz. ! haraket birden fazla ise sistem en yoğun haraketin olduğu yönü seçer.

22 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu22 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Kayıt Alanı Ayarları Storage setup 1 2 1 Kayıt Sürücü Seçimi [Drive Allocation] Listede kayıt için ayrılmış olan sürücüleri görebilirsiniz Allocate = Seçili Allocation not allowed = Kayıt için seçilemez. 2 Kayıt Sürücüsü Seçim Ayarları [Modify storage structure] Eğer kayıt yapılacak alanlarda ekleme yada çıkarma yapmaz isterseniz bu menüyü kullanabilirsiniz, Modify storage structure butonuna bastığınız anda buton Cancel Modify storage structure buton bu konumdayken

23 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu23 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu23 Takip Modu Surveillance Mode Takip ekranında tüm kameralardanm gelen görüntülerri aynı anda görebilirsiniz ekranı istediğiniz kamera sayısına bölebilir haraketli kameraları kontrol edebilirsiniz kameraların sol üst tarafında kayıt şeklini, sağ alt tarafında ise kamera ismini görebilirsiniz. 1 Ekran bölme seçenekleri [Selecting Splitscreen] Ekran bölme seçenekleri ile ekrandaki kamera sayısını ve ekran bölme şeklinizi ayarlayabilirsiniz. Displays all channels in selected splitscreen mode through rotation. Kanal değişimi [Channel Rotation] Tam ekran Özelliği [Fullscreen mode] Seyretmek istediğiniz ekran şeklini seçtikten sonra menü ekranlarını kullanmayacaksanız ve ekranda fazladan yer kaplamasını istemiyorsanız ekranı TAM EKRAN moduna getireren daha geniş bir isleme alanı elde edersiniz. 2 Kayıt bilgileriniz ekranın sağ üst tarafında görebilirsiniz: “Rec” şeklinde bir ibare varsa sistem devamlı kayıt tipinde kayıt yaomaktadır. “M Rec” Şeklinde bir ibare varsa sistem haraket olduğu zaman kayıt yapar eğer görüntüde haraket yoksa kaydı durdurur ve bir sonraki harakete kadar hazırda bekler.. Eğer hiçbir yazı yada ibare yoksa cihazınız kayıt yapmıyordur. Kayıt Bilgileri [Recording Status] 1 2

24 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu24 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 6 7 8 9 5 3 Ses kayıt [Audio recording Status] Ses kayıt ibaresi ekranın orta alt bölümünde çıkar: Kırımzı “AUDIO” yazı devamlı ses kaydını gösterir. Mavi “AUDIO” yazı haraket olduğunda kayıt olduğunu gösterir Eğer hiçbir ibare yoksa ses kaydı yapılmamaktadır. 4 PAN TILT Kontrol [PAN/TILT Status] Pan Tilt Kontrol (Haraketli kamera kontrolleri) “PAN/TILT” yazısı varsa haraketli kamera kontrolleri aktif durumdadır. “Motion Tracking” yazısı varsa haraket takibi aktif durumdadır. “No Use” yazısı varsa PAN/TILT kontrol yapılamaz. 5 Kamera, Röle kontak ve Sensör kontrolleri durum göstergesi [Camera, Sensor, Control Status] Kamera Röle kontrol ve sensörlerin çalışma durumlarını izleyebilirsiniz. 6 Saat Tarih [Date & Time] Saat tarih göstergeleri 7 Kayıt İzleme [Search Mode] Kayıt izleme ekranına ulaşım. 8 Ayarlar menüsü [Setup Menu] Ayarlar menüsüne giriş. 9 Sistemi Kapatma [Quit] DigiNet ten Çıkış. 3 4

25 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu25 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 21 Selecting Splitscreen 1 Ekran Bölümleme Seçimi [Splitscreen Selection] Ekranı isediğiniz kamera sayısına bölebilirsiniz [Ekran Bölümleme çeşitleri] 4 Kanal 6 Kanal 9 Kanal 10 Kanal 13 Kanal 16 Kanal Tam Ekran 2 Tam ekran görünümü [Fullscreen Mode] Eğer tam ekran seyretmek isterseniz tam ekran butonuna basmanız gerekmektedir menülü ekrana geri dönüş ise mouse ile ekrana sağ klik yapmanız yeterlidir.

26 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu29 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu29 Kayıt Arama Ekranı - Search Mode Kayıt Arama Ekranı Kayıt izleme ekranına girmek için search butonuna basmalısınız. Çıkan ekranda sizden şifre istenicektir şifrenizi yazarak OK(Tamam) butonuna basarak işlemi devam ettirin. Kayıt arama ekranınadan çıkmak için display butonuna basmanız yeterli olacaktır.

27 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu30 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu Tarih ve Saat Ekranın sağ tarafındaki panelden daha önceden kayıt edilmiş tarihe ve saate ulaşabilirsiniz. Yıl & Ay Gün Saat

28 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu31 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 1 Kayan listede kamera numaralarını görebilirsiniz. Kamera Menüsü [Scroll bar] 2 Kamera numarası üzerine klikleyerek seyredilecek kamerayı seçiniz. Kamera Listesi[Camera list] 3 Zaman Çizelgesi [Timeline] Zaman çizelgesinden o gün içerisinde istediğiniz zamana geçiş yapabilirsiniz. 4 Kayıt Çizelgesi [Stored amount graph] Kayıtlı grafik çizelgeleri ve renklerin anlamları şu şekildedir. Pembe bar Devamlı Kayıt. Mavi bar Harakete duyarlı kayıt. Kırmızı bar Sensör duyarlı kayıt. Yeşil bar ön alamlı kayıt. 5 Arama Bölümü [Search line] Arama bölümünde o gün içerisinde istediğiniz zamana geçiş yapabilirsiniz. 6 Ekran Seçimleri [Splitscreen setup] Ekran bölümlemeyi seçtiğiniz zaman kameralar otomatik açılacaktır. Kayıt Arama - Intelli Search 1 2 3 4 5 6

29 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu32 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 78910 7 Panaroma [Panorama] 8 Yaklaştır [Zoom] 9 Resim içinde yaklaştır [Digital Zoom] Yaklaştır [Zoom In] Uzaklaştır [Zoom Out] Haraket [Move] Yaklaştırılmış resim içinde haraket etmek için kullanılır. 10 Grafiği güncelle [Update Graph] Bir kameranın resimlerini sıralı olarak birbiri ardına farklı karelerde gösterir. Tek kamera seçerseniz kameranın görüntüsünü bu butonla büyütebilirsiniz. Eğer resim içinde bir noktayı daha yakından görmek isterseniz bu özelliği kullanabilirsiniz. Resmi yaklaştırmak için kullanılır. Resmi uzaklaştırmak için kullanılır. Kayıtları seyrettiğiniz esnada yapılan kayıtları çizelgeye ekler.

30 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu33 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 16 17 1112131415 16 Hızlı Atlama [Skip] Kayıtları hızlı seyretmenizi sağlar. 1 30 0 50 17 Yavaşlatma [Delay] Kayıtları seyretme esnasında bu menüden kayıtları yavaşlatabilirsiniz. 11 Baskı [Print] 12 Yedekleme [Data Backup] Görüntü ve resim yedekleme. 13 Kayıt bölgessi işaretleme [Bookmark] Seçilşmiş resmin printer çıktısını alır. Kayıtlar arasında istediğiniz bir noktayı işaretleyip daha sonra kolayca ulaşmanızı sağlar. 14 Ses kaydı [Audio Play] Ses kaydı yapılmışsa ses ayarları yapabirisiniz 15 Kayıt seyrederken kaydedebilme özelliği [Recording while searching] Kayıtları seyrederken arka planda kamera kayıtları gerçekleşmektedir eğer bu kaydı durdurmak isterseniz bu menüden yararlanabilirsiniz

31 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu34 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu 18 [Image control] [Brightness] Işık ayarı. [Contrast] Parlaklık ayarı. [Blur & Focus] Keskinlik ayarı. [Noise Reduction] Parazit ayarı. [Transform] Açı ayarı. [Gamma correction] Renk ayarı. [Rotation] Resim yön değişimi. [Restore Default] Resmi orjinal değerlerine getirir. Bu ayarları yapabilmek için önce tek kamera grünrüsüne getirip görüntüyü durdurmalısınız. Resim Kontrolleri Image control !

32 Kodicom DigiNet Manual35 Kodicom DigiNet Manual 19 20 19 [Index Search] Index Search displays a list of recorded frames of different cameras/sensors in sequential order for selected time. 1 23456 1 Indicates current time displayed. To change time, click the appropriate arrows. 2 Number of frames. 3 Displays sensor recording. If there is no recording, the list will show blank. 4 Displays motion recording of corresponding camera number. 5 Camera number. 6 Shows when the frame was recorded. The frames are systematically saved every hundredth second. Index Search

33 Kodicom DigiNet Manual36 Kodicom DigiNet Manual 20 [Search Options] Categorizes recorded data into Motion, Sensor, Pre-Alarm, and All recordings. 20 [Search option in normal Search mode] 123 1 List of available categories. 2 Displays available cameras. Corresponding graphs for selected cameras will be displayed on timeline graph. To select a camera, click the camera button. 3 To select all cameras of one category, click. To deselect all cameras, click. [Search option in Index search mode] Index Search will not display any data recorded in DigiNet System versions 4.030 and below, and will only become available 24 hours after version 4.030 or higher is installed. !

34 Kodicom DigiNet Manual37 Kodicom DigiNet Manual 21 [Daylight Saving Time] If Daylight Saving Time is active in your region, the Time Indication graph displayed in Search mode will change from yellow (default) to pink during Summer Time. At the end of Summer Time the graph will return to default color. [Default graph] [Daylight Saving Time] Daylight Saving Time (or Summer Time in many countries) is a way of getting more out of the summer days by advancing the clocks by one hour during the summer. Then the sun will appear to rise one hour later in the morning when people are usually asleep at the benefit of one hour longer evenings when awake: The sunset and sunrise are one hour later than during normal time. DST could save energy (less artificial light is needed during the evening) and make the country more efficient in addition to the pleasing effect of lighter evenings. During the months March/April-September/October, the countries on the northern hemisphere are having their summer and may observe DST, while the countries in the southern hemisphere are having winter. During the rest of the year (September/October-March/April) is the opposite: Winter on the northern hemisphere, summer in the southern. !

35 Kodicom DigiNet Manual38 Kodicom DigiNet Manual 22 23 22 [Playback menu] Move to first recorded data of selected date Play one frame backward Reverse playback Stop Forward playback Play one frame forward Move to last recorded data of selected date 23 [End Search] Return to Surveillance mode. Data replay

36 Kodicom DigiNet Manual39 Kodicom DigiNet Manual Audio replay 1 1 [Audio Play Configuration] Audio Play displays Audio Play Configuration. To play recording with sound, enable Audio Play and adjust volume using Volume Control. You must have a microphone connected to the system and must have Audio setting properly set (see page 48) It is possible to enable Audio Play while displaying multiple channels on the screen. Only one channel with Audio Save and Audio playback enabled will play sound (See page 48). Audio synchronization take roughly 1 to 3 seconds to initialize and may result in video loss. This procedure is normal and is not a fault to system. Audio Play will not work while playing the recording in reverse. Skip and Delay functions are disabled when Audio Play is enabled.

37 Kodicom DigiNet Manual40 Kodicom DigiNet Manual Printing 1 1 [Print] To print, select a channel and click [Print]. It is recommended that you print after adjusting frame size and brightness. You can only print one channel at a time, and therefore printing multiple channels on one paper is not possible. Image size varies depending on level of zoom.

38 Kodicom DigiNet Manual41 Kodicom DigiNet Manual 1 2 34 5 6 1 [Bookmark List] [Time information] Displays bookmark locations. When a frame is added to bookmark, it will be automatically sorted by date and time. [Description] Displays description of the frame. You can type a simple description about the frame location. 2 [Add] Add a bookmark to current date and time. 3 [Delete] Delete selected bookmark. 4 [Delete all] Delete all bookmarks. 5 [Goto] Jump to selected bookmark location. 6 [Ok] Close Bookmark window and return to Search mode. Bookmark

39 Kodicom DigiNet Manual42 Kodicom DigiNet Manual 1 [Backup] Click to save backup copy of the recorded data. Backup window shown below will appear. Backup save

40 Select the channel you wish to backup. When the frame you wish to save is selected, click and choose [Floppy backup]. After choosing [Floppy backup] click [Select media] and choose A:\ for path and click [Ok]. Or you may choose different media (See page 55, Backup Media). Kodicom DigiNet Manual43 Kodicom DigiNet Manual Floppy backup 1 1 [Floppy backup] Floppy backup is only available when frame is selected from one channel. Frames will be saved in BMP or JPEG format. Each time you save a backup copy onto floppy disk, the System will ask for Watermark Checker. If you wish to install Watermark Check Program, click [Yes]. You may save as many frames as the disk allows but you do not need to install Watermark Checker multiple times. ! What is Watermark? BMP or JPEG images can be modified anytime by almost anyone, and modified images can look just as realistic as original images. Watermark feature helps to distinguish between the original images and modified images. When the System saves an image onto its Hard disk drive, it will encode each image with Watermark (provided you have Watermark feature enabled in System Setting), leaving a “mark” on each image. When an image is modified, the “mark” will change, therefore allowing the System to differentiate between modified images and original images.

41 Kodicom DigiNet Manual44 Kodicom DigiNet Manual 1 1 [Time backup] Selecting Time backup will save a backup copy of selected date in a unique DigiNet Software data, and requires DigiNet Site program to view. Time backup requires large amount of free space, as one minute backup usually requires 66 megabytes of free space. 2 [Date & Time] Indicates starting and ending time of Time backup or AVI backup. 3 2 [Data Size] 3 Click [Calculate Size] to check backup size. The system will display its estimate size. Time backup

42 Kodicom DigiNet Manual45 Kodicom DigiNet Manual AVI backup 1 [AVI backup] Selecting Time backup will save a backup copy of selected date in AVI format. AVI is a common video compression code which can be played via Windows Media Player. AVI backup videos are saved with Audio codec compressed from PC Soundcard and plays with sound. 3 [Split by] Automatically divides AVI backup videos into separate files in every 5 minutes, 10 minutes, 30 minutes, 1 hour, 2 hours, 12 hours, or 24 hours basis depending on your choice. This function may be useful if AVI video file size is too large. To enable Split by, select split time basis from the scroll list. 2 [Date & Time] 4 [Data Size] Indicates starting and ending time of Time backup or AVI backup. Click [Calculate Size] to check backup size. The system will display its estimate size. 3 2 4 5 4 [Camera] Displays selected cameras for AVI backup. Selecting multiple cameras will simply save multiple videos in separate files for each camera. 6 5 [Select Compressor] When saving in AVI format you can select different compressor.  Note: Compression codec changes compression method for AVI videos. If later versions of Mpeg compression codec is installed in Windows, AVI files can be saved into smaller sizes with better compression quality and reduce converting time. AVI backup converting time may differ significantly depending on the number of selected cameras and compression method. MPEG-4 Video Codec versions 2 or later versions are recommended. AVI video resolutions vary depending on the recorded resolution (See below). DigiNet resolutionAVI video resolution 640 x 480 (768 x 576) 320 x 240 (384 x 288) 160 x 120 (192 x 144) 320 x 240 160 x 120

43 Kodicom DigiNet Manual46 Kodicom DigiNet Manual 1 1 [Backup Process Status] Once you click [Ok] in the backup window, will appear on top of the screen, indicating AVI backup process status. To view the process in detail, double-click the icon. 2 [Viewing AVI Backup Video File] 2 [Selecting AVI File] AVI backup files are automatically saved into KDB\BACKUP_AVI directory within the selected path. File names are saved as below: MMDDYYYY-HHMMSS~MMDDYYYY- HHMMSS M – MonthH – Hour D – DayM – Minute Y – YearS – Second For instance, 12032015-080000~12032015- 080500 is a video recording of the 3 rd of December 2015 at 8:00 to 8:05. To play the video, simply double click the file. 3 3 [Caption] Caption displays information on date and time. Caption is only available to Windows media player.  Note: Windows media player version 6.4 or higher are recommended for playing AVI videos. If no caption is displayed, select [Caption] under [View] command.

44 Kodicom DigiNet Manual47 Kodicom DigiNet Manual [InCD Eject] InCD is a program developed by Ahead Software which formats CD-R and CD-RW. Clicking [InCD Eject] with InCD program installed will eject CD-ROM drive. 1 3 [Options] [Delete old data when free space is insufficient] If there’s not enough space to create a backup, the system will automatically delete old data in order to create enough free space. [Priority] 2 4 3 4 Common options [Backup Media] Click [Select media] to change media used for backup (see page 55 for details). The system can use following medias: Hard Disk Drive CD-ROM Portable Drive Network Drive Remote IP Address [Format CDR/CD-RW] When choosing CD-ROM as media, you have the option of formatting CDs. Formatting CD-R will delete any data stored in CD, making it reusable. Formatting CD-RW will enable Direct CD feature, which allows you to move, delete, and copy data onto CD in a way similar to a floppy disk. In order to format CDs, you will need to purchase Easy CD program, and is not included in default package. Contact the appropriate Kodicom branch to place an order. You may also purchase Easy CD from your local computer store or by ordering online. You may also purchase a similar product called Nero. ! 1 Priority is only needed for backup schedule (see page 54). 2

45 Kodicom DigiNet Manual48 Kodicom DigiNet Manual [CD-R/RW backup] To choose CD-R/RW as backup media, select CD-ROM drive for Path in Select backup media window and click [Ok]. CDs need to be formatted before using them as media. To format CDs, click [Format CD-R/RW] in Backup window. If you have Easy CD installed, this will launch Direct CD If you have Nero installed, this will launch InCD If you encounter difficulties during CD formatting, please refer to troubleshooting guide provided with Easy CD/Nero.


"Kodicom DigiNet Manual1 Kodicom DigiNet Kullanım Kılavuzu1 Program Ayarları İzleme ekranında SETUP butonuna basın Program sizden şifre isteyecektir.Lüfen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları