Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Layer (katman)larla Çalışmak. 2 Layer’ları açıp/kapatmak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Layer (katman)larla Çalışmak. 2 Layer’ları açıp/kapatmak."— Sunum transkripti:

1 1 Layer (katman)larla Çalışmak

2 2 Layer’ları açıp/kapatmak

3 3 1.Adım

4 4 2.Adım

5 5 3.Adım

6 6 Bu şekilde her yöne açılan kapılar elde ettik. Bu kapıları kat planımızda olduğu gibi açılış yönlerine göre uygun olarak duvarda bırakılan kapı boşluklarına kopyalayacağız. Bunları Copy komutunu kullanarak kendiniz yapabilirsiniz. Şekil 3 de görülen kapılardan sağ alt köşede olanı salon kapısına yakın bir yere kopyalayın. (şekil 4de olduğu gibi) Modify araç çubuğunda Rotate komutunu alın. Komut satırında sırasıyla şu uyarılar çıkar: Select objects: kapıyı seçin ve enter yapın Specify base point: Baz nokta olarak kapı kasasının uç noktasına (endpoint) tıklayın Specify rotation angle or [Reference]: 31 yazın ve Enter yapın. Kapıyı 31o döndürmüş ve duvara dik hale getirmiş oluruz. Zor olan salon kapısıdır. Bunu 4.adımda birlikte yapalım.

7 7 4.Adım Şekil 4 de görüldüğü gibi, kapı yatayla 31 o yapmaktadır. Dolayısıyla kapıyı kopyalayıp yapıştırmadan önce 31 o döndürmemiz gerekir.

8 8

9 9 5.Adım Şimdi yapmamız gereken 31 o döndürülmüş kapıyı Move komutuyla duvara taşımaktır.

10 10 Eğer çizdiğiniz bir çizim kendine ait bir layerda değilse... Eğer bir Layer Kilitliyse...

11 11

12 12

13 13 AutoCAD ile Yazı Yazmak

14 14 1.Text Formatting İleti kutusunu kullanarak: Yazı Tipi ve Yüksekliği Nasıl Değiştirilir? Değiştirmek istediğiniz yazının üzerine çift tıklayın. Az önce ekrana gelen Text Formatting ileti kutusu ekrana gelir. “BANYO” yazısını Word’de yazı yazar gibi farenizle seçin. Yazı tipini Text Formatting kutusundan ve yazı büyüklüğünü/yüksekliğini kendiniz yazarak değiştirin. Yazının içeriğini de aynı şekilde değiştirebilirsiniz.

15 15 2.Properties /Özellikler tablosunu kullanarak:

16 16

17 17 Properties/Özellikler Tablosu Properties tablosu çizgi, text, blok gibi objeler için geçerlidir. Bir çizgiye ait çizim özelliklerini görmek için de istediğiniz çizgiyi seçili duruma getirip sağ tuşa tıklarsanız açılan menünün en alttaki “Properties” alt seçeneğinden, bu objenin özelliklerini öğrenebilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

18 18 AutoCAD ile Alan Hesaplama Area komutu, AutoCAD ile çizilmiş bir çokgenin alanını hesaplar Yandaki çizimde, 1-2-3 ve 4 ile numaralanmış dikdörtgenin alanını hesaplayalım:

19 19


"1 Layer (katman)larla Çalışmak. 2 Layer’ları açıp/kapatmak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları