Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya."— Sunum transkripti:

1 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya ısı verdiğinde sıvı hale geçiyorsa bu olaya yoğuşma denir. Deniz, göl, nehir gibi yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle buharlaşır. Bu nedenle soluduğumuz hava, miktarı değişmekle birlikte su buharı içerir.

2 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Biz bu su buharını göremeyiz. Su buharı atmosferde yükselen soğuk hava ile karşılaşır ve bu karşılaşma su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğuşmasına neden olur. Yoğuşma sonucu bulut meydana gelir. Bulutu oluşturan su zerrecikleri birleşerek su damlalarına dönüşür. Su damlaları bulutta tutunamayacak ağırlığa ulaştığında yeryüzüne yağmur olarak düşer.

3 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Oluşumu bakımından yağmura benzeyen diğer bir yağış türü de kardır.bulutu oluşturan su zerrecikeri su damlacıklarına dönüşmeden donarak buz kristalleri halini alır. Buz kristalleri sıcaklığı 0 °C ‘nin altında olan bulutlarda oluşur.

4 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Bulutlar çok soğuk hava tabakalarına rastladığında su damlacıklarının bir kısmı aniden donarak buza dönüşür. Rüzgarında etkisiyle bulut içinde birkaç kez alçalır yükselen buz taneciği küre şeklindeki dolu tanesini meydana getirir.

5 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Atmosferin yeryüzüne yakın bölgelerinde ani soğuma olduğunda buradaki su buharı yoğuşarak sis i oluşturur. Sis görüş mesafesini azalttığı için kara, deniz ve hava ulaşımını etkiler.

6 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Havadaki su buharının soğumuş cisimlerle karşılaştığında yoğuşarak oluşturduğu su damlaları çiğ olarak adlandırılır. Meydana gelişi bakımından çiye benzeyen başka bir oluşumda kırağı dır.

7 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ DOĞADA SU DÖNGÜSÜ Buharlaşma sonucu oluşan su buharı yoğuşarak bulutu meydana getirir. Daha sonra yağmur, kar, dolu gibi yağışlar şeklinde yeryüzüne iner. Suyun ısı etkisiyle buharlaşarak atmosferde yükselmesi ve burada yoğuşup tekrar yeryüzüne inmesi, su döngüsü olarak adlandırılır.

8 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ ENERJİ KAYNAĞIMIZ GÜNEŞ Ev,okul ve iş yerlerini ısıtma ve aydınlatmada enerjiye ihtiyaç duyarız. Aynı şekilde arabaların çalıştırılmasında, fabrikalarda üretim yapılmasında ve başka birçok alanda enerjiden faydalanırız. Rüzğar, petrol, kömür, doğal gaz yaşamımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bazı enerji kaynaklarıdır. Biz canlılık faaliyetlerimizi gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyaç duyarız. Biz bu enerjiyi bitkisel besinlerden bitkiler de güneşten alır

9 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Güneş enerjisi yeryüzüne ışınlarla ulaşır. Güneşten gelen ışınlar maddeyi ısıtır. Böylece dünyaya gelen ışınlarla güneş enerjisi, ısı enerjisine dönüşerek yeryüzünü ısıtır. Güneş dünyamızı ısıtır ve aydınlatır. Başka bir deyişle güneş ısı ve ışık kaynağımızdır.

10 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANILAN ALANLAR Güneş pilleri güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş pilleri aydınlatma lambalarında ve evlerde ısıtma amacıyla kullanılırken; cep telefonu, televizyon gibi bazı elektronik cihazlarda ve arabalarda kullanılması için geliştirme çalışmaları devam etmektedir

11 PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Güneş enerjisinden yararlanmak için kullandığımız diğer bir teknoloji de güneş panellerdir. Ülkemizin birçok bölgesinde kullanılır. Evlerimizi ısıtma da ya da kullandığımız suyun ısıtılmasında güneş panelleri kullanılır.


"PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları