Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dyt. Gözde ÜNVEREN BAĞIMLILIKLAR VE BESLENME www.gencdiyetisyenler.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dyt. Gözde ÜNVEREN BAĞIMLILIKLAR VE BESLENME www.gencdiyetisyenler.com."— Sunum transkripti:

1 Dyt. Gözde ÜNVEREN BAĞIMLILIKLAR VE BESLENME www.gencdiyetisyenler.com

2 MADDE BAĞIMLILIĞININ METABOLİZMA ÜZERİNE ETKİSİ N İ KOT İ N Hormon sistemini, vücut metabolizmasını, damarları, kalbi ve beyni etkiler. Kalp atı ş ını dakikada 4-5 arttırır. Vücut sıcaklı ğ ını azaltır ve ayaklardaki kan dola ş ımını azaltır. Yapılan bilimsel ara ş tımalara göre sigara içenler içmeyenlere göre daha fazla kalori aldı ğ ı gözlenmi ş tir.

3 MADDE BAĞIMLILIĞININ METABOLİZMA ÜZERİNE ETKİSİ N İ KOT İ N Dı ş uyarılara kar ş ı duyarlılı ğ ı artmı ş olan ki ş i de sigarayı bırakınca daha fazla kalori alır Nikotin merkezi sinir sistemini do ğ rudan etkileyerek açlık-tokluk duygusunu de ğ i ş tirir. Sa ğ lıklı ve orta ya ş ta 885 kadın üzerinde yapılan bir ara ş tırmada, sigara içenlerin içmeyenlere göre günde ortalama 350 kalori daha fazla aldıkları fakat kilo ortalamalarının içmeyenlere göre daha dü ş ük oldu ğ u belirlenmi ş tir. Bu da sigarayı bırakma sürecinde alınan 5-10 kiloyu açıklayan bir bilgidir.

4 MADDE BAĞIMLILIĞININ METABOLİZMA ÜZERİNE ETKİSİ N İ KOT İ N Sigarayı bırakanlar kilo alır çünkü; Tat duyguları düzelir, oral alım artar. Ba ğ ımlılık yiyeceklere do ğ ru kaymaya ba ş lar. Sigarayı bırakanlar yeme ğ inüzerine sigara yakmamak için ö ğ ün süresini uzatır. Genellikle yemeklerini tatlıyla sonlandırırlar nikotin seratonin hormonunu tetikler bırakanlar bunu tatlıyla tamamlamaya çalı ş ırlar. Sigara içenlerde besinlerin barsaktaki emilimi azalır Bırakınca normale döner

5 MADDE BAĞIMLILIĞININ METABOLİZMA ÜZERİNE ETKİSİ ALKOL Enerji metabolizması, kalp atım hızı, maksimal oksijen kullanımını etkiler. Kuvvet,güç, sürat ve dayanıklılı ğ ı azaltır. Karaci ğ er, kalp, beyin, kas hasarına sebep olur. Sa ğ lıksız kilo alımına sebep olur.

6 MADDE BAĞIMLILIĞININ METABOLİZMA ÜZERİNE ETKİSİ UYU Ş TURUCU Eroin ba ğ ımlılarında barsak hareketleri bozulur ve kabızlık çekerler. Esrar ba ğ ımlılarında kalp atım hızı ve kan basıncı artar, solunum problemleri görülür, zihni sisli hake getirir konu ş ma algılama vs.. Ecstasy ba ğ ımlılarda a ş ırı hareketlilik ve buna ba ğ lı vücut ısısında artı ş ve su kaybı görülür. Kokain ba ğ ımlılarında ise açlık hissinde ve uyku iste ğ inde azalma, enerjide artma görülür.

7 MADDE BAĞIMLILIĞININ METABOLİZMA ÜZERİNE ETKİSİ KAFE İ N √ Merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. √ Beyni uyandırır, sindirim sistemini uyarır, metabolizmayı hızlandırır. Ya ğ yakıcı olarak bilinir. Bu nedenle sporcular glikoz yerine ya ğ asitlerini enerjiye çevirmek için kafein kullanırla ve fazla dozu doping sayılır. Fazlası; çarpıntı uykusuzluk, a ğ ız kurulu ğ u, hazımsızlık ve konsantrasyon bozuklu ğ u yapar.

8 MADDE BAĞIMLILIĞININ METABOLİZMA ÜZERİNE ETKİSİ Ş EKER

9 BAĞIMLILIKLARDA BESİN ÖĞESİ VE BESLENME YETERSİZLİĞİ NİKOTİN… Nikotin ba ğ ımlılarında C vitamini ihtiyacı ba ğ ımlı olmayanların 2 katıdır. Karoten cildi korur, nikotinin ciltte bırakaca ğ ı hasarı önlemek için karoten alımı arttırılmalıdır. Nikotin tat duyusunda de ğ i ş ikli ğ e neden olur ve ba ğ ımlılar keskin (algılanması kolay) tatların tüketimine yönelirler.

10 BAĞIMLILIKLARDA BESİN ÖĞESİ VE BESLENME YETERSİZLİĞİ ALKOL… Kronik alkoliklerde tiamin ve folik asit düzeyleri ciddi anlamda dü ş üktür. Bu da di ğ er besin ögelerinin emilimini engelleyebilir. Ya ğ karaci ğ erde birikir ve depolanır.

11 BAĞIMLILIKLARDA BESİN ÖĞESİ VE BESLENME YETERSİZLİĞİ UYUŞTURUCU  Besin alımı iste ğ inde azalma..  Besin ögesi emiliminde azalma..  Barsak hareketlerinde bozukluklar..

12 TEDAVİ SÜRECİNDE BESLENME, NE YAPMALI… CANINIZ BUNU İSTERSE… VÜCUDUNUZUN BUNA İHTİYACI VARDIR… Silisyum: yağlı tohumlar, rafine edilmiş nişastadan uzak durun Tirozin: Cvitamini desteği, kırmızı- turuncu-yeşil meyve sebzeler

13 TEDAVİ SÜRECİNDE BESLENME, NE YAPMALI… CANINIZ BUNU İSTERSE… VÜCUDUNUZUN BUNA İHTİYACI VARDIR… Protein: et, süt, yumurta.. Avenin: yulaf ezmesi Kalsiyum: brokoli, peynir, süt, yoğurt Glutamin: kırmızı lahana suyu Potasyum: siyah zeytin, patates, muz

14 TEDAVİ SÜRECİNDE BESLENME, NE YAPMALI… CANINIZ BUNU İSTERSE… VÜCUDUNUZUN BUNA İHTİYACI VARDIR… Fosfor: et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri, yağlı tohumlar.. Sülfür: yumurta sarısı, turp, kırmızı biber Tuz: deniz tuzu, elma sirkesi Demir: yeşil yapraklı sebzeler, et, balık, kümes hayvanları

15 TEDAVİ SÜRECİNDE BESLENME, NE YAPMALI… CANINIZ BUNU İSTERSE… VÜCUDUNUZUN BUNA İHTİYACI VARDIR… Krom: brokoli, üzüm, peynir, tavuk Karbon: meyve Fosfor: tavuk, et, süt, yumurta, kurubaklagiller, kümes hayvanları Sülfür: soğan, sarımsak, lahana Triptofan: ıspanak, hindi,tatlı patates

16 www.gencdiyetisyenler.com


"Dyt. Gözde ÜNVEREN BAĞIMLILIKLAR VE BESLENME www.gencdiyetisyenler.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları