Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BESİNLERİMİZ. Besinlerin Gruplandırılması a)Yapı Yönüyle Besinler Organik besinler;sindirilerek kana karışır.(karbonhidratlar,yağlar,proteinler,vitaminler)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BESİNLERİMİZ. Besinlerin Gruplandırılması a)Yapı Yönüyle Besinler Organik besinler;sindirilerek kana karışır.(karbonhidratlar,yağlar,proteinler,vitaminler)"— Sunum transkripti:

1 BESİNLERİMİZ

2 Besinlerin Gruplandırılması a)Yapı Yönüyle Besinler Organik besinler;sindirilerek kana karışır.(karbonhidratlar,yağlar,proteinler,vitaminler) İnorganik besinler;simdirilmeden kana karışır.(su ve mineraller) b)Görev Yönüyle Besinler Enerji Verici Besinler;karbonhidratlar,yağlar,proteinler Yapıcı onarıcı besinler;protein,mineral maddeler,su Düzenleyici besinler;mineral maddeler,su,vitaminler

3 BESİNLERİN ÖZELLİKLERİ I.KARBONHİDRATLAR Karbon,hidrojen ve oksijenden oluşmuştur. Bitkisel besinlerde bolca bulunur. Fotosentez sonucunda üretilir Karbonhidratların fazlası bitkilerde nişasta ve selliloz olarak depo edilirken hayvanlarda glikojen olarak depo edili En küçük yapı taşı glikozdur. 4 temel kısımda incelenir.

4 A.GLİKOZ Fotosentez ile bitkide üretilir. Karbonhidratların en küçük yapı taşıdır. Solunumda enerji verici olarak kullanılır. Hayvanların kanında en fazla bulunan şekerdir Fazlası bitkilerde nişastaya çevrilerek löloplastlarda depolanır,hayvanlarda glikojene çevrilerek kas ve karaciğer hücresinde depo edilir. Ayıracı olan benedik çözeltisi ile kırmızı renge boyanır

5 B.NİŞASTA Bitkilerde fazla glikozun depo şeklidir. Çok sayıda glikozdan oluşmuştur. Nişasta ayıracı olan iyot ile mavi renge boyanır. Yalnızca bitki hücrelerinde bulunur

6 C.SELİLOZ Yalnızca bitkilerde bulunur. Bitki çeperinde bolca bulunur.hayvanlar tarafından sindirilemez. Çok sayıda glikozdan oluşmuşlardır.

7 D.GLİKOJEN Yalnızca hayvan hücrelerinde bulunur. Glikozun hayvanlardaki depo şeklidir. Karaciğer ve kas hücrelerinde bol miktarda bulunur.

8 II.YAĞLAR Karbon hidrojen ve oksijenden oluşmuştur. En küçük yapı taşı yağ asidi ve gliseroldür. Bir yağ molekülü 3 yağ asidi ve bir gliserolden oluşmuştur. Yağlar beyaz kağıt üzerine bıraktığı leke ile tanınır.

9 Yağların görevleri Vücudun ısı yalıtımını sağlar. Vücudu darbelere karşı korur. Depo besin olarak görev yapar. Hücre yapısının yapısına katılır. Hormon ve vitaminlerin yapısına katılır.

10 III.PROTEİNLER Karbon,hidrojen,oksijen ve azottan oluşur. En küçük yapı taşı aminoasittir.. Aminoasitler birleşerek proteini meydana getirir. (C +H+O+N)  Aminoasitler  Protein Proteinler ayracı olan nitrik asit(HNOз)İle sarı renge boyanır. Süt,et,yumurta,balık,ve bazı tohumlarda (bakla) bulunur.

11 Proteinin Görevleri Hücrelerin temel taşıdır. Enzimlerin yapısını oluştururlar. Hücre zarının,antikorun,vitamin ve hormonun yapısına katılır. Zorda kalındığında enerji verici bebin olarakta kullanılır.

12 IV.VİTAMİNLER Vücudun direncini arttırır. Canlıyı hastalıklardan korur. Vücuttaki kimyasal olayları düzenler. Vitaminler genellikle bitkilerden alınır. Vitaminler sindirilmeden kana karışırlar. Eksikliğinde çeşitli hastalıklar görülür.

13 V.MİNERAL MADDELER Bitkiler tarafından üretilemezler Tabiattan alınırlar. Sindirilmeden kana karışırlar. Düzenleyici olarak görev yaparlar.

14 VI.SU Vücutta en fazla ihtiyaç duyulan maddedir. Vücutta kimyasal olaylar sulu ortamda gerçekleşir. Su iyi bir çözücü olduğundan besinlerin sindiriminde,emiliminde,taşınmasın da ve boşaltılmasında kullanılır.


"BESİNLERİMİZ. Besinlerin Gruplandırılması a)Yapı Yönüyle Besinler Organik besinler;sindirilerek kana karışır.(karbonhidratlar,yağlar,proteinler,vitaminler)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları