Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KDV’DE İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER 1.TAM İSTİSNALAR 2.İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER 3.TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER 4.ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KAPSAMINDAKİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KDV’DE İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER 1.TAM İSTİSNALAR 2.İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER 3.TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER 4.ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KAPSAMINDAKİ."— Sunum transkripti:

1 KDV’DE İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER 1.TAM İSTİSNALAR 2.İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER 3.TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER 4.ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KAPSAMINDAKİ İŞLEMLER 5.FAZLA VE YERSİZ ÖDENEN VERGİNİN İNDİRİLEMEMESİ

2 TAM İSTİSNALAR 1.İHRACAT 2.DENİZ, HAVA, DEMİRYOLU ARAÇLARI 3.LİMAN VE HAVA MEYDANI HİZMETLERİ 4.MADEN VE PETROL ARAMA FAALİYETİ 5.TEŞVİK BELGELİ MAKİNA TEÇHİZAT TESLİMİ 6.LİMAN VE HAVA MEYDANI, BORU HATTI İNŞASI 7.ULUSAL GÜVENLİK KURULUŞLARININ SİLAH VE YATIRIM HARCAMALARI 8.ULUSLARARASI TAŞIMACILIK 9.DİPLOMATİK İSTİSNA

3 İHRACAT İSTİSNASI MAL İHRACI İHRAÇ KAYDIYLA TESLİMDE TECİL-TERKİN DAHİLDE İŞLEME REJİMİ KAPSAMINDA TECİL-TERKİN BAVUL TİCARETİ YOLCU BERABERİ EŞYA İHRACI HİZMET İHRACI ROAMİNG HİZMETİ YABANCI TAŞIMACILAR SERGİ-FUAR İSTİSNASI

4 DENİZ, HAVA VE DEMİRYOLU TAŞIMA ARAÇLARI İSTİSNASI Deniz, Hava ve Demiryolu Taşıt Araçlarını İşleten veya Kiralayan Mükelleflerin: Bu Araçlar İmali veya İnşası Araç Alımı veya İthali Araçlarının Tadili, Bakımı ve Onarımı Hizmetleri.

5 LİMAN VE HAVA MEYDANLARINDA YAPILAN HİZMETLER Limanlarda ve Hava Meydanlarında: Deniz ve Hava Taşıma Araçlarına, Yüklerine, Yolcularına Verilen Hizmetler İstisna Kapsamındadır.

6 ALTIN, GÜMÜŞ, PLATİN ARAMA VE İŞLETME FAALİYETLERİ Altın, Gümüş, Platin Madenlerinin: Arama faaliyetinde kullanılan mal ve hizmetlere KDV ödenecek, daha sonra iade edilecek.(Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yazı alınacak) İşletme ve Zenginleştirme faaliyetinde kullanılan mal ve hizmetlere KDV ödenecek, daha sonra iade edilecek. Rafinaj faaliyetlerinde KDV hesaplanmayacak, yüklenilen vergiler indirim ve iade konusu yapılacak.

7 PETROL ARAMA FAALİYETLERİ Petrol arama faaliyetlerinde kullanılacak malların (bina ve tesislerin imal ve inşasında kullanılacak olanlar dahil) yer aldığı ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan listenin bir örneği satıcılara verilerek KDV uygulanmaması sağlanacak.

8 TEŞVİK BELGELİ MAKİNE-TEÇHİZAT Makine ve teçhizat niteliğinde olan (araçlar prensip olarak kapsama girmez), KDV mükelleflerince faaliyetlerine ilişkin olarak kullanılmak üzere satın alınan, İndirim hakkı tanınan işlemlerde kullanılacak olan Teşvik Belgesinde yazılı mallar KDV’den müstesnadır. Bu şartların gerçekleştiği vergi dairesince tespit edilir ve bir yazı verilir.

9 LİMAN VE HAVA MEYDANI İNŞASI, YENİLENMESİ, GENİŞLETİLMESİ KDV mükellefi olan ve vergiye tabi işletme olarak kullanılacak olan liman ve hava meydanı inşasını yapanların alımları istisna kapsamındadır. Mobilya, mefruşat, demirbaş, yolcu taşıyan araçlar, otomobil, yakıt, tamir, ısıtma, aydınlatma, büro malzemeleri, gıda ve giyecek istisna kapsamına girmez. Vergi dairesinden yazı alınarak bir örneği satıcılara verilecek. İnşaat taahhüt hizmeti yapanlar KDV uygulamayacak, yüklendiği vergileri indirim ve iade konusu yapacaklardır.

10 ULUSAL GÜVENLİK KURULUŞLARININ ALIMLARI MSB, Jn. Gn. K., Sahil Güv. K., Sav. San. Müs., MİT, Em. Gn. M., Güm. Muh. Gn. Müd. Silah, harp araçları, mühimmat, teçhizat, sistem, Ar- Ge, yazılım, üretim, montaj, yedek parça, tamir, bakım. Bu kurumların onayladığı firmaların bu işlerde kullanacağı mal ve hizmetleri alımı. İlgili kurumdan yazı almak koşuluyla vergiden müstesnadır.

11 ULUSLARARASI TAŞIMACILIK Yurt dışından Türkiye’ye, Türkiye’den yurt dışına, Transit olarak Kara, hava, deniz ve demiryolu ile yük ve yolcu taşımacılığı KDV’den istisna. Araç kiralaması istisna değil. Taşımacılık komisyonları da istisna İhraç malı taşıyan kamyon ve TIR’lara, BKK ile belirlenen çıkış kapılarında motorin teslimi.

12 DİPLOMATİK İSTİSNA Karşılıklı olmak şartıyla, yabancı devletlerin Türkiye’deki diplomatik misyonu ve mensuplarının alımları (Dışişleri Bakanlığından belge alınarak) Uluslararası anlaşmalarla vergi muafiyeti tanınan uluslararası kuruluşlar (Kuruluştan yazı alınarak) Resmi ihtiyaçlarında kullanacakları mal ve hizmetlerde KDV istisnası uygulanır.

13 -DENİZ, HAVA, DEMİRYOLU ARAÇLARI, - PETROL ARAMA FAALİYETLERİ, - TEŞVİK BELGELİ MAKİNA-TEÇHİZAT, İLE İLGİLİ KDV İADESİ MAHSUBEN İADE: İhracat istisnasından doğan KDV iadesi mükellefe nakden verilebileceği gibi, kendisinin, adi, kollektif ve komandit şirketlerde ortaklık payı ile orantılı olmak üzere ortaklarının (komandit şirketlerde sadece komandite ortakların) vergi borçlarına, ithalat sırasında uygulanan vergilere, SSK prim borçlarına mahsubu talepleri miktarına bakılmaksızın inceleme raporu ve teminat aranılmadan yerine getirilir. NAKİT İADE: Bir vergilendirme döneminde 4.000 TL’ye kadar olan iadeler, inceleme raporu veya teminat aranılmaksızın yerine getirilir. İade talebinin 4.000 TL’yi aşmadığı hallerde, yazılı talep ile birlikte ihracat istisnasında aranılan belgelerin vergi dairesine ibrazı yeterli olacaktır. İade tutarının 4.000 TL’yi aştığı hallerde, 4.000 TL’lik kısım ilgili belgelerin ibrazı üzerine, kalan tutar ise aşağıdaki yollardan birisi ile iade edilebilecektir.

14 - LİMAN VE HAVA MEYDANI HİZMETLERİ, - LİMAN VE HAVA MEYDANI İNŞA, YENİLEME, - ALTIN, GÜMÜŞ, PLATİN ARAMA VE İŞLETME, - ULUSAL GÜVENLİKLE İLGİLİ ALIMLAR İLE İLGİLİ KDV İADESİ MAHSUBEN İADE: İhracat istisnasından doğan KDV iadesi mükellefe nakden verilebileceği gibi, kendisinin, adi, kollektif ve komandit şirketlerde ortaklık payı ile orantılı olmak üzere ortaklarının (komandit şirketlerde sadece komandite ortakların) vergi borçlarına, ithalat sırasında uygulanan vergilere, SSK prim borçlarına mahsubu talepleri miktarına bakılmaksızın inceleme raporu ve teminat aranılmadan yerine getirilir. NAKİT İADE: Bir vergilendirme döneminde 4.000 TL’ye kadar olan iadeler, inceleme raporu veya teminat aranılmaksızın yerine getirilir. İade talebinin 4.000 TL’yi aşmadığı hallerde, yazılı talep ile birlikte ihracat istisnasında aranılan belgelerin vergi dairesine ibrazı yeterli olacaktır. İade tutarının 4.000 TL’yi aştığı hallerde, 1.000 TL’lik kısım ilgili belgelerin ibrazı üzerine, kalan tutar ise aşağıdaki yollardan birisi ile iade edilebilecektir.

15 ULUSLARARASI TAŞIMACILIK İLE İLGİLİ KDV İADESİ MAHSUBEN İADE: İhracat istisnasından doğan KDV iadesi mükellefe nakden verilebileceği gibi, kendisinin, adi, kollektif ve komandit şirketlerde ortaklık payı ile orantılı olmak üzere ortaklarının (komandit şirketlerde sadece komandite ortakların) vergi borçlarına, ithalat sırasında uygulanan vergilere, SSK prim borçlarına mahsubu talepleri miktarına bakılmaksızın inceleme raporu ve teminat aranılmadan yerine getirilir. NAKİT İADE: Bir vergilendirme döneminde 4.000 TL’ye kadar olan iadeler, inceleme raporu veya teminat aranılmaksızın yerine getirilir. İade talebinin 4.000 TL’yi aşmadığı hallerde, yazılı talep ile birlikte ihracat istisnasında aranılan belgelerin vergi dairesine ibrazı yeterli olacaktır. İade tutarının 4.000 TL’yi aştığı hallerde, 4.000 TL’lik kısım ilgili belgelerin ibrazı üzerine, kalan tutar ise aşağıdaki yollardan birisi ile iade edilebilecektir.

16 İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER % 1 ORANINA TABİ MAL VE HİZMETLER 1. TARIM ÜRÜNLERİNİN TOPTAN TESLİMİ a) Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, fıstıklar, ayçiçeği ve kabak çekirdeği, leblebi, kestane (Perakende teslimleri % 8) b) Meyan kökü, balı, hülasası, anason, defne yaprağı, kekik, sumak yaprağı, mazı, mahlep, palamut, çöven, kimyon, susam, haşhaş, kendir tohumları, zerdali ve kayısı çekirdeği, kapari, kanola, kitre, keçi boynuzu ve çekirdeği, adaçayı, acı badem, kuzu göbeği mantar, rezene tohumu, kişniş, şeker pancarı, süpürge teli ve tohumu, ıhlamur. (Perakende teslimleri % 18) c) Kütlü, elyaf, linter pamuk, tiftik, yün, yapağı. (Perakende % 18) 2. Tahıllar, Baklagiller, Büyük ve Küçükbaş Hayvanlar, bunların etleri, bağırsağı, Arı, Zeytin (siyah, yeşil, çizik), Zeytinyağı, Patates, Kuru Soğan, Sarımsak. (Perakendesi % 8) 3. Buğday Unu, Buğday unundan mamul Ekmekler, Yufka.

17 İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER % 1 ORANINA TABİ MAL VE HİZMETLER 4. Toptancı Hallerinde Taze Sebze ve Meyve Teslimleri. (Perakende % 8) 5. Sertifikalı Bitki ve Hayvan Tohumları ile Meyve Fidanları. 6. Ham Post ve Deriler. (Perakende ve işlenmişleri % 18) 7. Kan ve Kan Komponentleri. (Kan ürünleri, aşılar, serumlar % 8) 8. Cenaze Hizmetleri. 9. Gazete ve Dergiler. (Muzır neşriyat % 18) 10. Kullanılmış Binek Otomobilleri. (İthaller % 18) 11. Sakat ve Malullere ait Motorsuz Araç-gereçler. 12. Finansal Kiralama (Leasing) İşlemleri. (Otomobiller ve Lüks Mallar % 18, Diğer Kara Nakil Vasıtaları % 8) 13. 150 m²’ye kadar Konut Teslimi, Konut Yapı Kooperatiflerine, Belediye ve Sosyal Güvenlik Kuruluşlarına Yapılan İnşaat Taahhüt İşleri. 14. 3096 sayılı Kanun Kapsamında İşletme Hakkı Devri

18 İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER % 8 ORANINA TABİ MAL VE HİZMETLER I) TEMEL GIDA MADDELERİ: Kümes hayvanları, balıklar, bunların etleri, Süt ve mamulleri, yumurta, maya, çay, şeker, bal, reçel, pekmez, tahin, pestil, helva, su, maden suyu, pirinç, bulgur, makarna, mantı, diğer unlar ve ekmekler, simit, poğaça, galeta, çiğ kadayıf, irmik, yemeklik katı ve sıvı bitkisel yağlar, ham yağlar, tereyağı, prina, pamuk çiğidi ve tohumu, taze sebze ve meyveler, bunların kurusu, konserve, turşu, salamuraları, taze sebze ve meyve çekirdeği, fide, fidan, çelik, misel, tohum vb. II) DİĞER MAL VE HİZMETLER: 1. Yazar Kasa (Maliye onaylı), Takograf. 2. Sinema, tiyatro, opera, operet, bale giriş ücretleri (Konser % 18) 3. Özel Okul ve Üniversite eğitimi, Kurslar, Okul servisi hizmeti. 4. Kitap ve Benzeri Yayınlar. (Muzır neşriyat % 18)

19 İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER % 8 ORANINA TABİ MAL VE HİZMETLER 5. Gazete ve baskı kağıtları, kurşun kalem, boya kalemleri, sulu ve pastel boya, okul defteri, silgi, kalemtraş, cetvel, pergel, gönye, iletki. 6. Küspe, kepek, soya, razmol, balık-et-kan-kemik unu, tapiyoka, sorgum, fenni karma yemler (kedi, köpek mamaları hariç), saman, yem şalgamı, pancarı, kök yemler, kuru ot, yonca, fiğ, hasıl, yemlik mısır, lahana, bezelye vb. 7. Bebek mamaları, insan ve hayvan sağlığı için antiserumlar, aşılar, kan ürünleri, tıpta, cerrahide, dişçilikte, gözlükçüde, veterinerlikte kullanılan alet, cihaz, ilaç ve ürünler, bitki koruma ilaçları, sağlık malzemeleri. (Kiralanması dahil) 8. İnsan ve hayvan sağlığına yönelik teşhis ve tedavi hizmetleri. 9. Tıbbi ve ortopedik cihaz ve araçlar, bunların aksam ve parçaları. (Kiralanması dahil) 10. Atık su hizmeti bedeli.

20 İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLERDE KDV İADESİ AYLIK MAHSUBEN İADE: Kendisinin vergi ve SSK primi borçları ile 1.10.2006 tarihinden itibaren elektrik ve doğalgaz borçlarına 4.000 TL’nin altındakiler inceleme, teminat veya YMM raporu aranılmaksızın mahsup edilir. (Aşan kısım inceleme veya teminatla) İHRAÇ KAYDIYLA SATILAN MALLARDAN DOĞAN MAHSUBEN İADELER: Miktarına bakılmaksızın incelemesiz, teminatsız mahsup yapılır. YIL İÇİNDE MAHSUBEN İADE EDİLECEK ASGARİ TUTAR: 13.000 TL

21 İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLERDE KDV İADESİ YILLIK NAKDEN İADE LİMİTİ: 13.000 TL (Yıl içinde mahsuben iade edilen tutarlardan sonra kalan tutarın 13.000 TL’yi aşan kısmı takibeden yılın Ocak- Kasım dönemlerinden birinde nakden iade edilecektir. NAKDEN İADE LİMİTLERİ: 4.000 TL’yi aşmayan tutarlar incelemesiz, teminatsız, aşan tutarlar inceleme veya YMM raporu ya da teminat karşılığı yapılacak. YILI İÇİNDE MAHSUBEN İADE EDİLEMEYEN TUTARIN TAKİBEDEN YILDA NAKDEN İADESİ

22 Daha detaylı bilgi için: www.gib.gov.tr


"KDV’DE İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER 1.TAM İSTİSNALAR 2.İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLER 3.TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER 4.ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KAPSAMINDAKİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları