Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Konu:simetri,örüntüler ve süslemeler  ÖRNEK: Simetri doğrusu k Şekil cŞekil d.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Konu:simetri,örüntüler ve süslemeler  ÖRNEK: Simetri doğrusu k Şekil cŞekil d."— Sunum transkripti:

1

2 Konu:simetri,örüntüler ve süslemeler

3

4  ÖRNEK: Simetri doğrusu k Şekil cŞekil d

5 Simetri doğrusu g ö r ü nt ü s ü d ü r. Yandaki A şekli d doğrusu etrafında katlanırsa B şekli ile ü st ü ste gelir ( ç akışır). Simetrisi olan harfler A,D,H,S,E,I,U,O,M,Y,T

6

7 Örüntü, bir nesne ve ya olay kümesindeki elemanların ardışık olarak düzenli bir biçimde birbirlerini takip ederek yenilenmesi olarak tanımlanabilir. En basit örnek bir hafta içerisinde ardışık olarak günler ve ya bir sene içerisinde ardışık olarak gelen aylardır. Bunlar birer örüntüdür.

8

9  Bir düzlemin boşluk kalmadan ve şekiller peş peşe gelmeden örüntü oluşturacak şekilde döşenmesine süsleme denir.  Bir örüntü örneğinde emel talebelerin değişik materyaller kullanarak eş ve benzer çokgen modelleri ile örüntü oluşturmalarıdır.  Üçgenle, kareyle, dikdörtgenle, düzgün altıgenle, düzgün sekizgenle süsleme yapılabilir. Fakat beşgenle yapılamaz zira arada boşluklar kalır.  Bir süsleme örneğinde cetvel kullanılarak çokgenler oluşturulur.Bu çokgenlerden oluşan örüntü farklı sıra takip eden renklerle boyanarak desen oluşturulabilir.Desen yerine değişik hayvan,meyve,çiçek gibi figürler yapılabilir.

10  Bazı örnekler

11

12 Hazırlayan :irem pala


"Konu:simetri,örüntüler ve süslemeler  ÖRNEK: Simetri doğrusu k Şekil cŞekil d." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları