Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ). 2 How often sorusunu bir olayın ne kadar sıklıkta yapıldığını sorarken kullanırız. Bu soruya cevap verirken.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ). 2 How often sorusunu bir olayın ne kadar sıklıkta yapıldığını sorarken kullanırız. Bu soruya cevap verirken."— Sunum transkripti:

1 1 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? )

2 2 How often sorusunu bir olayın ne kadar sıklıkta yapıldığını sorarken kullanırız. Bu soruya cevap verirken de genellikle sıklık zarflarını ve zaman zarflarını kullanırız. İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) How often do you drink coffee? I rarely drink coffee.

3 3 Frequency Adverbs (Sıklık Zarfları) İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) Geniş zamanda olan olayları ifade ederken sıklık zarflarından faydalanırız. Always : Daima Usually : Genellikle Generally : Genellikle Often : Sık sık Sometimes : Bazen Rarely : Nadiren Seldom: Nadiren Never : Hiç,asla (olumlu yapıdaki cümlelerde) Ever : Hiç,asla (olumsuz yapıdaki cümlelerde ve soru cümlelerinde)

4 4 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) How often does he win the game? He always wins the game.

5 5 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) How often do you play outdoor games? We usually play outdoor games.

6 6 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) Does he sometimes skate? No, he never skates. He hates skating. ! Örneklerde de görüldüğü gibi sıklık zarfları özne ile fiil arasında kullanılır.

7 7 Adverbs of Time: Zaman Zarfları İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) Zaman zarfları da geniş zamanda ve how often soru kelimesi ile sorulan sorulara cevap verilirken kullanılır. Once: Bir kez Özellikle geniş zamanda kullandığımız zaman zarfları: once a year: yılda bir kez Four times : Dört kez Twice: İki kez Three times : Üç kez

8 8 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) How often does he brush his teeth? He brushes his teeth twice a day.

9 9 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) Do they go on a holiday once a year? Yes, They go on a holiday once a year. ! Örneklerde de görüldüğü gibi zaman zarfları cümlenin en sonunda kullanılır.

10 10 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) When does Ayşe play tennis? Ayşe plays tennis on Sundays. Bunların dışında geniş zamanda sıklıkla kullandığımız zaman zarfları: everyday, every morning, on Sundays…

11 11 EXERCISES 1 - Mary eats meat but she ……….. eats chicken. 2 - Burak trains ………………... He generally trains on Mondays. once a week. 3 - Sally ……..….. washes her hands before and after the meals. 4 - My mother and father get up late ………………….……. always never every weekend. İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ) every weekend, never, always, once a week

12 12 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? )


"1 İNGİLİZCE HOW OFTEN? ( NE KADAR SIKLIKTA? ). 2 How often sorusunu bir olayın ne kadar sıklıkta yapıldığını sorarken kullanırız. Bu soruya cevap verirken." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları