Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENGLISH TENSES PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENGLISH TENSES PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN."— Sunum transkripti:

1 ENGLISH TENSES PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN

2 ENGLISH TENSES PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN Kullanılışı : Geçmiş zamanda, belirli bir zamanda devam eden eylemleri anlatmak için kullanılır. We were runing yesterday morning. (Biz dün sabah koşuyorduk.) Geçmişte başlamış olan ve başka bir geçmiş eylemin başladığı sırada devam eden bir eylemi anlatmak için kullanılır. Bu durumda cümlede bir zarf cümleciği bulunmalıdır. They were sleeping when we went. (Biz gittiğimizde onlar uyuyordu.) (a) Eylem devam ediyor, ama (b) eylem başlayıp bitmiş, (c) Birinci eylem devam ederken başlamış ve bitmiş.

3 ENGLISH TENSES PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN Geçmişte ve aynı anda devam eden iki eylemi anlatmak için kullanılır. Bu durumda da bir zarf cümleciği gereklidir. I was writing a letter while he was watching television. (O televizyon izlerken ben mektup yazıyordum). Her iki eylem de geçmişte ve devam ediyor. Daha önceden niyet ettiğimiz ya da tasarladığımız ama şimdi gerçekleşemeyecek veya gerçekleşmesi şüpheli olan eylemleri anlatmak için kullanılır. I was planing to go out tonight, but came my guest. (Ben bu gece çıkmayı planlıyordum, ama benim konuğum geldi.) All morning/afternoon/evening/night/day/Week/month/year Bütün sabah/akşam/vb the whole morning/afternoon/evening/night/day/Week/month/year Bütün sabah/akşam/vb the entire morning/afternoon/evening/night/day/Week/month/year Bütün sabah/akşam/vb All the time onca zaman, sürekli Then o zaman, o anda During... sırasında Süregelen geçmiş zaman için kullanılabilecek zaman ifadeleri :

4 ENGLISH TENSES AFFIRMATIVE (OLUMLU CÜMLE) S + + V ing +ETC Nesneler, yer, zaman zarfları v.b. Cümleyi tamamlayan sözcükler PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN waswere We were sleeping when you arrived. I was walking down the street when it began to rain She was sleeping when I arrived.

5 NEGATIVE (OLUMSUZ CÜMLE) ENGLISH TENSES S + + V ing +ETC PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN wasn’tweren’t We weren’t sleeping when you arrived. I wasn’t walking down the street when it began to rain She wasn’t sleeping when I arrived.

6 QUESTION (SORU CÜMLESİ) ENGLISH TENSES + S + V ing +ETC ? + S + V ing +ETC ? PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN WasWere Were we sleeping when you arrived ? Was I walking down the street when it began to rain ? Was she sleeping when I arrived ?

7 1) Dr. Andrews (call) _______ _______ his patient earlier today. 2) My brother and I (buy) _______ _______ donuts for breakfast at nine o'clock this morning. 3) Becky (skate) _______ _______ when she fell and broke her ankle. 4) They (bake) _______ _______ twelve cherry pies yesterday. 5) Ms. Julia (teach) _______ _______ three classes last year while Mr. Jack was teaching two. 6) The child (play) _______ _________ a game with his friend when his mother called him. 7) The Senate (meet) _______ _______ in a closed session on Tuesday. 8) The statues (sit) _______ _______ on the grass for decades. 9) The comedians (joke) _______ _______ with the audience earlier. 10) She (think) _______ _______ of traveling to Spain, but her mother became ill, so she stayed home to are for her. (…… bu yüzden onun için olan evde kaldı) ENGLISH TENSES were buying was skating were sitting was meeting were joking was thinking were baking was playing was calling was teaching New Words : patient = hasta donut = çörek skate = paten kaymak fall = düşmek ankle = ayak bileği cherry pies = vişneli tart statues =heykeller decades=yıllardır audience = seyirci PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN


"ENGLISH TENSES PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN PAST CONTINUOUS TENSE SÜREKLİ GEÇMİŞ ZAMAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları