Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PERFORMANCE SHEET THE SİMPLE PRESENT TESNSE. “The simple present tense” “The simple present tense” Türkçedeki geniş zamandır. Her zaman belli aralıklarla.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PERFORMANCE SHEET THE SİMPLE PRESENT TESNSE. “The simple present tense” “The simple present tense” Türkçedeki geniş zamandır. Her zaman belli aralıklarla."— Sunum transkripti:

1 PERFORMANCE SHEET THE SİMPLE PRESENT TESNSE

2 “The simple present tense” “The simple present tense” Türkçedeki geniş zamandır. Her zaman belli aralıklarla yapılan işleri, kalıcı durumları ve alışkanlıkları anlatırken kullanılır. Her zaman belli aralıklarla yapılan işleri, kalıcı durumları ve alışkanlıkları anlatırken kullanılır. Cümle kurarken “ı,you, we,they” özneleri ve çoğul isimlerden sonra fiilin yalın hali gelir

3 Simple Present Tense I work in school.

4 Simple Present Tense “ı,you, we,they” öznelerinden birini yada çoğul isim içeren geniş zaman ifadeli bir cümleyi olumsuz yaparken fiilden önce ”do not” ya da “don’t” kullanırız.

5 Simple Present Tense I don’t like rabbit.

6 Simple Present Tense “ı,you, we,they” öznelerinden birini yada çoğul isim içeren geniş zaman ifadeli bir cümleyi soru yaparken özneden önce “do” kullanırız.

7 Simple Present Tense Do you go to school early?

8 Simple Present Tense Cümlede soru sözcüğü kullanmamız gerekirse önce soru kelimesi, sonra “do”, daha sonra özne ve fiil gelir.

9 Simple Present Tense Where do bird live?

10 Simple Present Tense Cümle kurarken ”he, she, it” özneleri ve tekil isimlerden sonra fiille “ –s” takısı eklenir.

11 Simple Present Tense He lives in Bursa.

12 Simple Present Tense ”He, she, it” öznelerinden birini ya da isim içeren geniş zaman ifadeli bir cümleyi olumsuz yaparken fiilden önce “does not” ya da kısa şekliyle “doesn’t” kullanılır ve fiili yalın haliyle kullanırız.Olumsuz cümlede fiile “ –s” takısı eklenmez.

13 Simple Present Tense He lives in Bursa.

14 Simple Present Tense Oya doesn’t like vegetables.

15 Negative Sentence It helps. It doesn't help.

16 Negative Sentence We want. We doesn't want.

17 Negative Sentence They understand. They don't understand.

18 Negative Sentence I don’t play football. I don’t play football. Ahmet doesn’t like old books. Ahmet doesn’t like old books. The train doesn’t stop Bursa. The train doesn’t stop Bursa.

19 Affirmative Sentence Ali and Veli write an email. Ali and Veli write an email. My father gives me money. My father gives me money. I go to school everyday. I go to school everyday. My cousin lives in Yıldırım. My cousin lives in Yıldırım. Students play in the garden. Students play in the garden. Ozan reads story books every night. Ozan reads story books every night. My mother loves me. My mother loves me. She puts her books into the bag. She puts her books into the bag. Ali drinks milk every morning. Ali drinks milk every morning. We love childrens. We love childrens.

20 Question Forms Sentence Do you watch TV ?

21 Question Forms Sentence Does Bahar call you?

22 Question Forms Sentence Do they visit you?

23 Question Forms Sentence Which book do you want to read?

24 My Daily Routines I get up 6.45

25 My Daily Routines I have breakfast.

26 My Daily Routines I go to school.

27 My Daily Routines I work in school.

28 My Daily Routines I go to hause.

29 My Daily Routines I do homework.

30 My Daily Routines I go to bed ten o’clock.

31 İzlediğiniz için teşekkür ederim. Ozan AKPINAR 6/B SINIFI Öğretmen Hasan Güney Ortaokulu


"PERFORMANCE SHEET THE SİMPLE PRESENT TESNSE. “The simple present tense” “The simple present tense” Türkçedeki geniş zamandır. Her zaman belli aralıklarla." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları