Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yerel alan ağları (LAN-Local Area Network) Yerel alan ağları, okullar, şirketler, hastaneler gibi küçük yerleşim bölgelerindeki bilgisayarların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yerel alan ağları (LAN-Local Area Network) Yerel alan ağları, okullar, şirketler, hastaneler gibi küçük yerleşim bölgelerindeki bilgisayarların."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6 Yerel alan ağları (LAN-Local Area Network) Yerel alan ağları, okullar, şirketler, hastaneler gibi küçük yerleşim bölgelerindeki bilgisayarların birbirlerine bağlanmasıyla oluşurlar. Temel amaç bilgisayarların bazı donanımları paylaşmasını sağlamaktır.

7 Geniş Alan Ağları (WAN-Wide Area Network) Bir ülke ya da dünya çapında yüzlerce veya binlerce kilometre mesafeler arasında iletişimi sağlayan ağlardır. Coğrafi olarak birbirinden uzak yerlerdeki (şehirlerarası/ülkelerarası) bilgisayar sistemlerinin veya yerel bilgisayar ağlarının (LAN) birbirleri ile bağlanmasıyla oluşturulur.

8

9

10

11

12 www Nedir ? Dünya Çapında Web (İngilizce: World Wide Web, kısaca WWW veya web), örümcek ağları gibi birbiriyle bağlantılı sayfalardan, İnternet üzerinde çalışan ve "www" ile başlayan adreslerdeki sayfaların görüntülenmesini sağlayan servistir.

13

14 Web Adresi: İnternet üzerinde çalışan sayfalarımıza erişebilmek için kullandığımızı adreslere web adresi denir. Web adresleri “www” ile başlar ve web sayfasının hangi kuruluşa ve hangi ülkeye ait olduğuna dair tanıtım kodları içerir.

15 Aşağıdaki liste, adreslerde kullanılan bazı kısaltmaları ve ne anlama geldiklerini göstermektedir: gov : Hükümet kuruluşları edu : Eğitim kurumları (üniversiteler gibi) org : Ticari olmayan, kar amacı gütmeyen kuruluşlar com : Ticari kuruluşlar mil : Askeri kuruluşlar net : Servis Sunucuları (Internet Servis Sağlayıcıları gibi) k12: Özel Eğitim Kurumları ve Kolejler www : World Wide Web Sitesi (bazen web de kullanılır) www.hezarfen.k12.tr www.meb.gov.tr www.marmara.edu.tr www.google.com www.galatasaray.org www.kanald.net

16 Sorular Kısaltmaların uzun hallerini yazınız. Lan……………… Man……………. Wan……………. www……………. Bilgisayar ağları neden vardır? ………………………………………….. …………………………………………… …………………………………………. Aşağıdaki web sitesi uzantılarını açıklayınız. K12………………………………..Com……………………………………. Gov………………………………..Edu……………………………………… Org…………………………………mil……………………………………..


"Yerel alan ağları (LAN-Local Area Network) Yerel alan ağları, okullar, şirketler, hastaneler gibi küçük yerleşim bölgelerindeki bilgisayarların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları