Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CEIT 101 Teorik Vasfi Tuğun - Konu 9 -. BİLGİSAYAR AĞLARI(Network):  Birden fazla bilgisayarın bir kablo aracılığıyla birbirine bağlanmasıyla oluşan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CEIT 101 Teorik Vasfi Tuğun - Konu 9 -. BİLGİSAYAR AĞLARI(Network):  Birden fazla bilgisayarın bir kablo aracılığıyla birbirine bağlanmasıyla oluşan."— Sunum transkripti:

1 CEIT 101 Teorik Vasfi Tuğun - Konu 9 -

2 BİLGİSAYAR AĞLARI(Network):  Birden fazla bilgisayarın bir kablo aracılığıyla birbirine bağlanmasıyla oluşan yapıya bilgisayar ağı denir.  Network birleşim demektir.  Bir kablo ile bilgisayarların birbirine bağlanması hız,ekonomiklik ve kolaylık sağlar. İletişimi kolaylaştırır.

3 İki tür bilgisayar ağı vardır:  LAN (Local Area Network-Yerel Alan Ağı):  WAN (Wide Area Network-Geniş alan ağları):

4 LAN (Local Area Network-Yerel Alan Ağı):  Birbirine yakın mesafedeki bilgisayarların bir kablo ve ağ kartı (Ethernet kartı) aracılığıyla bağlanmasıyla oluşan bilgisayar ağlarıdır.  Buradaki maksimum mesafe 170 metre olabilir.

5 LAN (Local Area Network-Yerel Alan Ağı):  Yani bir bina içindeki bilgisayarlar yada birbirine yakın iki binadaki bilgisayarlar LAN ağıyla birbirine bağlanabilir.  Donanım olarak Kablo (Coaxiel, UTP(Cat4, Cat5..)) ve Ağ kartı (Ethernet kartı) kullanılır.

6 WAN (Wide Area Network-Geniş alan ağları):  Coğrafi olarak uzak mesafelerdeki bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılır.

7 WAN (Wide Area Network-Geniş alan ağları):  Örneğin iki şehir arasındaki bilgisayarlar ya da iki ülke arasındaki bilgisayarlar WAN ağıyla birbirine bağlanabilir.

8 WAN (Wide Area Network-Geniş alan ağları):  WAN ağına örnek olarak Internet gösterilebilir. WAN ağında donanım olarak Modem ve Telefon kabloları kullanılır.


"CEIT 101 Teorik Vasfi Tuğun - Konu 9 -. BİLGİSAYAR AĞLARI(Network):  Birden fazla bilgisayarın bir kablo aracılığıyla birbirine bağlanmasıyla oluşan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları