Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium alexandrinum L.) Tekyıllık, yağışlı ve sulanabilen bölgelerde ot üretimi amacıyla yetiştirilen bir baklagil yem bitkisidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium alexandrinum L.) Tekyıllık, yağışlı ve sulanabilen bölgelerde ot üretimi amacıyla yetiştirilen bir baklagil yem bitkisidir."— Sunum transkripti:

1 İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium alexandrinum L.) Tekyıllık, yağışlı ve sulanabilen bölgelerde ot üretimi amacıyla yetiştirilen bir baklagil yem bitkisidir. Kıraca fazla dayanamaz.. Ot verimi oldukça yüksek ve kalitelidir. Bazı araştırmacılar 8-10 aylık büyüme dönemi içerisinde 7-8 biçim almışlardır.

2 Bitkisel Özellikleri Kök sistemi yüzlektir. Ana kök fazla kalınlaşmamıştır. Genellikle torağın üst tabakalarına yayılmıştır. Saplar, 60-70 cm’ye kadar boylanabilir. Bitki dik olarak gelişir. İnce ve narin olan sapların içi boştur. Olgunlaşma döneminde dahi saplar fazla kalınlaşmaz.

3 Yapraklar üçlüdür, üç yaprakçık sapı birbirine eşittir. Yaprakçıklar, uzun eliptik şekilde ve uç kısmı hafif dişlidir. Bitkide yaprak sapı oldukça uzundur. Kulakçık mızrak şeklinde uç kısmı sivridir.

4 Çiçek topluluk şekli kömeç, durumu ise terminaldir. Kömeç, hafif uzunca, oldukça küçüktür. Taç yapraklar krem veya kirli sarı renklidir.

5 Meyveler, kısa fasulye şeklindedir ve içerisinde bir tohum bulunur. Tohumlar yumurta şeklindedir. Parlak sarı kahve rengindedir.

6

7

8

9


"İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium alexandrinum L.) Tekyıllık, yağışlı ve sulanabilen bölgelerde ot üretimi amacıyla yetiştirilen bir baklagil yem bitkisidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları