Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOYA Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: GlycineCins: Glycine Tür: Glycine max L. n=20Tür: Glycine max.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOYA Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: GlycineCins: Glycine Tür: Glycine max L. n=20Tür: Glycine max."— Sunum transkripti:

1 SOYA Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: GlycineCins: Glycine Tür: Glycine max L. n=20Tür: Glycine max L. n=20 İng: soybeanİng: soybean Alm: sojabohneAlm: sojabohne

2 Anavatanı uzak doğu olup, M.Ö. 2700 yıllarında tarımı yapıldığına dair kayıtlar bulunmaktadır.Anavatanı uzak doğu olup, M.Ö. 2700 yıllarında tarımı yapıldığına dair kayıtlar bulunmaktadır. İlk önce sebze olarak faydalanılmıştır.İlk önce sebze olarak faydalanılmıştır. 19.yy dan sonra batıya geçmiştir. Ülkemize ise I. Dünya savaşından sonra girdiği sanılmaktadır.19.yy dan sonra batıya geçmiştir. Ülkemize ise I. Dünya savaşından sonra girdiği sanılmaktadır.

3 KULLANIM ALANLARI Sebze olarak tüketilir.Sebze olarak tüketilir. İyi bir ön bitkidir.İyi bir ön bitkidir. Tohumundan elde edilen yağ likit ve margarin olarak kullanılır.Tohumundan elde edilen yağ likit ve margarin olarak kullanılır. 2. pres yağı boya ve sabun yapımında kullanılır.2. pres yağı boya ve sabun yapımında kullanılır. Yağından matbaa mürekkebi, muşamba, dericilik ve elektrik izolasyon maddeleri yapılır.Yağından matbaa mürekkebi, muşamba, dericilik ve elektrik izolasyon maddeleri yapılır. Tohumu kahve olarak kullanılır.Tohumu kahve olarak kullanılır.

4 Süt inekleri, sığır, kümes hayvanları ve av hayvanları besiciliğinde kullanılır. Yeşil sapları hayvan yemi olarak kullanılır. Küspesi ve yeşil bitki kısımları gübre olarak kullanılır.

5 BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ Tek yıllık, yazlık bir bitkidir. Vejetasyon süresi çeşitlere göre 70- 200 gün arasında değişir.

6 Dünyada tarımı yapılan soya çeşitleri 12 değişik olgunlaşma grubu altında toplanmıştır. 00; 0 ve I. Grup: Çok erkenci00; 0 ve I. Grup: Çok erkenci II. Grup: ErkenciII. Grup: Erkenci III. Grup: Orta ErkenciIII. Grup: Orta Erkenci IV. Grup: Orta GeçciIV. Grup: Orta Geçci V. ve VI. Gruplar: GeçciV. ve VI. Gruplar: Geçci VII; VIII; IX ve X. Gruplar: Çok GeçciVII; VIII; IX ve X. Gruplar: Çok Geçci

7 KÖK Kazık köklüdür. Kazık köklüdür. Kökler 60-70 cm derine, 40-50 cm yanlara gelişir. Kökler 60-70 cm derine, 40-50 cm yanlara gelişir. Kökler üzerinde Rhizobium japonicum bakterisi tarafından oluşturulan nodoziteler bulunur. Kökler üzerinde Rhizobium japonicum bakterisi tarafından oluşturulan nodoziteler bulunur.

8

9 SAP  Bitki boyuna göre 10-15 boğumdan oluşur.  Boğumlar üzerinde yapraklar almaşıklı dizilmiştir.  Yaprak koltuklarından dallar çıkar.  Dallanma bitkinin alt kısmından üstüne doğrudur.  Sap yuvarlak olup, sap ve dalların üzeri yoğun hav tabakasıyla kaplıdır.

10

11 YAPRAK  Fasulye yaprağına benzer,  Yapraklar boğumlar üzerinden çıkar.  Yapraklar birleşik yapıdadır.  3 tane yaprakçıktan meydana gelmiştir.  2 tanesinin sapı kısa, ortadakinin uzundur.  Üzeri tüylerle kaplıdır.  Şekli uzun mızraksıdan, eliptiğe kadar değişir.  Yaprakçık ucu sivridir.

12

13

14 ÇİÇEK YYYYaprak koltuklarından çıkar. 3333-8’i bir arada bulunur. TTTTipik baklagil çiçeğidir. EEEEn dışta 5 adet ucu sivri, alttan birleşmiş çanak yaprakları vardır. BBBBunların içinde 5 adet taç yaprağı vardır. 1111 tane bayrak yaprak, 2 tane kanatçık, 2 tane kayıkçık parçalarından oluşmuştur.

15

16 Taç yapraklar beyaz veya mavi viyole renktedir.Taç yapraklar beyaz veya mavi viyole renktedir. 10 adet erkek organ, 1 adet dişi organ bulunur.10 adet erkek organ, 1 adet dişi organ bulunur. Dişi organ bir tepecikli ve üzeri tüylüdür.Dişi organ bir tepecikli ve üzeri tüylüdür.

17 MEYVE ve TOHUM Meyvelerine bakla denir.Meyvelerine bakla denir. Üzeri yoğun tüylerle kaplıdır.Üzeri yoğun tüylerle kaplıdır. Genellikle bir bakla içinde 1-4 adet tohum bulunur.Genellikle bir bakla içinde 1-4 adet tohum bulunur. Bakla uzunluğu 4-6 cm, eni ise 1 cm kadardır.Bakla uzunluğu 4-6 cm, eni ise 1 cm kadardır.

18 Soyada bakla

19 Tohumları börülce tohumlarına benzer. Tohumları börülce tohumlarına benzer. Şekli ve büyüklüğü çeşitlere göre değişir. Şekli ve büyüklüğü çeşitlere göre değişir. Tohum rengi düz beyaz, sarı, kahverengi- sarı, yeşilimsi veya siyah olabilir. Tohum rengi düz beyaz, sarı, kahverengi- sarı, yeşilimsi veya siyah olabilir. Bin tane ağırlığı 140-200g arasında değişir. Bin tane ağırlığı 140-200g arasında değişir. Tohumun bileşimde %18-24 yağ, %36-38 protein ve %20 karbonhidrat bulunur. Tohumun bileşimde %18-24 yağ, %36-38 protein ve %20 karbonhidrat bulunur.

20 Soya tarlasından görünüş

21 Hasat

22 Soyada tohum çeşitleri

23 SOYADA BÜYÜME ve GELİŞME

24

25


"SOYA Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: GlycineCins: Glycine Tür: Glycine max L. n=20Tür: Glycine max." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları