Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YERFISTIĞI Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: ArachisCins: Arachis Tür: Arachis hypogaea L. n=20Tür:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YERFISTIĞI Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: ArachisCins: Arachis Tür: Arachis hypogaea L. n=20Tür:"— Sunum transkripti:

1 YERFISTIĞI Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: ArachisCins: Arachis Tür: Arachis hypogaea L. n=20Tür: Arachis hypogaea L. n=20 İng: Groundnutİng: Groundnut Alm: ErdnusAlm: Erdnus

2 Kökeni kesin olarak bilinmemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda, gen merkezi olarak Güney Amerika kıtası kabul edilmiştir.Kökeni kesin olarak bilinmemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda, gen merkezi olarak Güney Amerika kıtası kabul edilmiştir. Ülkemize 80-90 yıl önce Trakya ve Selanik’ e getirilerek ekildiği sanılmaktadır.Ülkemize 80-90 yıl önce Trakya ve Selanik’ e getirilerek ekildiği sanılmaktadır.

3 KULLANIM ALANLARI İyi bir ekim nöbeti bitkisidir.İyi bir ekim nöbeti bitkisidir. Meyve kabukları suni tahta yapımında kullanılır.Meyve kabukları suni tahta yapımında kullanılır. Yağı sıvı ve margarin yemeklik yağ olarak kullanılır.Yağı sıvı ve margarin yemeklik yağ olarak kullanılır. Düşük kalite yağları sabun sanayinde değerlendirilir.Düşük kalite yağları sabun sanayinde değerlendirilir. Fıstık ezmesi yapımında kullanılır.Fıstık ezmesi yapımında kullanılır. Kavrularak veya kavurmadan çerez olarak tüketilir.Kavrularak veya kavurmadan çerez olarak tüketilir. Küspesi besleyici bir hayvan yemidir.Küspesi besleyici bir hayvan yemidir.

4 BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ Tek yıllık, yazlık ve otsu yapıda bir yağ bitkisidir.Tek yıllık, yazlık ve otsu yapıda bir yağ bitkisidir. Vejetasyon süresi 150-180 gündür.Vejetasyon süresi 150-180 gündür. Meyve kabuğundaki işlemelerden dolayı arachis, meyvelerini toprak altında oluşturduğu için hypogaea ismini almıştır.Meyve kabuğundaki işlemelerden dolayı arachis, meyvelerini toprak altında oluşturduğu için hypogaea ismini almıştır.

5 KÖK Kazık köklüdür ve kuvvetli yan kökleri vardır.Kazık köklüdür ve kuvvetli yan kökleri vardır. 90-100cm derine, 60-100cm yanlara gelişebilir.90-100cm derine, 60-100cm yanlara gelişebilir. Köklerinde farklı büyüklükte Rhizobium (R. trifolii) bakterilerinin oluşturduğu nodoziteler bulunur.Köklerinde farklı büyüklükte Rhizobium (R. trifolii) bakterilerinin oluşturduğu nodoziteler bulunur.

6

7 SAP Dik bir gövdesi vardır.Dik bir gövdesi vardır. Bir anasap ve bu ana sapın yaprak koltuklarından çıkan yan dallar bulunur.Bir anasap ve bu ana sapın yaprak koltuklarından çıkan yan dallar bulunur. Saplar genç devrede köşeli ve içi boştur, olgunlaştıkça yuvarlaklaşır.Saplar genç devrede köşeli ve içi boştur, olgunlaştıkça yuvarlaklaşır. Bitki boyu 30-60cm arasında değişir.Bitki boyu 30-60cm arasında değişir. Ekimden 1 ay sonra yan dallar ana ekseni geçerek daha uzun boylu olur.Ekimden 1 ay sonra yan dallar ana ekseni geçerek daha uzun boylu olur. Ana sapın üzeri tüylü veya tüysüz olabilir.Ana sapın üzeri tüylü veya tüysüz olabilir.

8

9 Sap ve dalların durumuna göre 3 formu bulunur.Sap ve dalların durumuna göre 3 formu bulunur. Yatık Form: Sap, dal, yaprak ve çiçekler toprak yüzeyine çok yakın veya toprağa sürünerek gelişirler.Yatık Form: Sap, dal, yaprak ve çiçekler toprak yüzeyine çok yakın veya toprağa sürünerek gelişirler. Yarı Yatık Form: Yatık ve dik formlar arasında geçiş özelliği gösterirler.Yarı Yatık Form: Yatık ve dik formlar arasında geçiş özelliği gösterirler. Dik Form: Sap ve yan dallar dikine bir büyüme gösterir.Dik Form: Sap ve yan dallar dikine bir büyüme gösterir.

10 YAPRAK Yaprakları bileşik yapıdadır. 4 yaprakçıktan oluşur.Yaprakları bileşik yapıdadır. 4 yaprakçıktan oluşur. Her iki yaprak karşılıklı dizilmişlerdir.Her iki yaprak karşılıklı dizilmişlerdir. Her bir yaprakçığın kısa bir sapı vardır.Her bir yaprakçığın kısa bir sapı vardır. Rengi açık veya koyu yeşil olabilir.Rengi açık veya koyu yeşil olabilir. Yaprakçık şekli oval, uzun oval, ters yumurtamsı veya ince uzun olup üzeri hafif tüylüdür.Yaprakçık şekli oval, uzun oval, ters yumurtamsı veya ince uzun olup üzeri hafif tüylüdür. Yaprakçıklar gündüz açık, gece ise karşılıklı kapanırlar.Yaprakçıklar gündüz açık, gece ise karşılıklı kapanırlar.

11

12

13 ÇİÇEK Çiçekler yaprak koltuklarında oluşur.Çiçekler yaprak koltuklarında oluşur. 2-4 çiçek bir arada bulunur.2-4 çiçek bir arada bulunur. Genellikle ekimden 50-60 gün sonra çiçeklenme başlar.Genellikle ekimden 50-60 gün sonra çiçeklenme başlar. Çiçekler bitkinin alt kısmında oluşup, tipik bir baklagil çiçeği yapısındadır.Çiçekler bitkinin alt kısmında oluşup, tipik bir baklagil çiçeği yapısındadır. Çiçekte en dış kısımda 5 tane ucu sivri çanak yaprak bulunur.Çiçekte en dış kısımda 5 tane ucu sivri çanak yaprak bulunur. Taç yapraklar portakal sarısı renkte olup 5 tanedir.Taç yapraklar portakal sarısı renkte olup 5 tanedir.

14 Bir çiçekte 1 bayrak yaprağı, 2 kanatçık, 2 tane de kayıkçık bulunur.Bir çiçekte 1 bayrak yaprağı, 2 kanatçık, 2 tane de kayıkçık bulunur. 10 adet erkek organı olup, 8 tanesi fertildir.10 adet erkek organı olup, 8 tanesi fertildir. Dişi organ bir tanedir ve stigma anterlerin seviyesini geçebilir.Dişi organ bir tanedir ve stigma anterlerin seviyesini geçebilir. Kendine döllenir.Kendine döllenir. Çiçek açıp döllendikten 10-12 gün sonra yumurtalığın altındaki meristem doku gelişerek bir uzantı oluşur. Bu uzantıya GİNOFOR (Gynophor) denir.Çiçek açıp döllendikten 10-12 gün sonra yumurtalığın altındaki meristem doku gelişerek bir uzantı oluşur. Bu uzantıya GİNOFOR (Gynophor) denir.

15

16 Ginoforlar geotropik yapıda olup yumurtalığın havadan toprak içerisine girmesini sağlar.Ginoforlar geotropik yapıda olup yumurtalığın havadan toprak içerisine girmesini sağlar. Ginoforların uç kısmındaki kallus denilen sert tabaka yardımıyla toprağın durumuna göre 4-8cm derine inebilir.Ginoforların uç kısmındaki kallus denilen sert tabaka yardımıyla toprağın durumuna göre 4-8cm derine inebilir. Toprağın içerisine giren ginoforların uç kısmında 8-10 gün sonra kapsüller oluşmaya başlar.Toprağın içerisine giren ginoforların uç kısmında 8-10 gün sonra kapsüller oluşmaya başlar. Toprak seviyesinden 15cm veya daha yukarıda oluşan ginoforlar toprağa giremezler.Toprak seviyesinden 15cm veya daha yukarıda oluşan ginoforlar toprağa giremezler.

17 Ginoforların toprağa girebilmesi için toprağın önceden kabartılması gerekir.Ginoforların toprağa girebilmesi için toprağın önceden kabartılması gerekir. Açan çiçeklerin %60-75’i ginofor oluşturur.Açan çiçeklerin %60-75’i ginofor oluşturur. Çiçeklenme aşağıdan yukarıya ve ortadan yanlara doğru olmaktadır.Çiçeklenme aşağıdan yukarıya ve ortadan yanlara doğru olmaktadır.

18 MEYVE Meyvesine kapsül denir.Meyvesine kapsül denir. İlk oluşan kapsüller daha iridir.İlk oluşan kapsüller daha iridir. Kapsüller olgunlaşmayla açmazlar.Kapsüller olgunlaşmayla açmazlar. Kapsül boyu 2-4.5 cm, eni 1-1.5 cm arasındadır.Kapsül boyu 2-4.5 cm, eni 1-1.5 cm arasındadır. Her kapsül 1-4 bölmeden, her bölmede de 1 tohum oluşur.Her kapsül 1-4 bölmeden, her bölmede de 1 tohum oluşur. Meyve ağırlığının %20’sini kabuk oluşturur.Meyve ağırlığının %20’sini kabuk oluşturur.

19

20 TOHUM Tohum rengi beyaz, pembe ve kahverengi olabilir.Tohum rengi beyaz, pembe ve kahverengi olabilir. Tohumun üzeri tohum zarı ile örtülmüştür.Tohumun üzeri tohum zarı ile örtülmüştür. Tohumun et rengi beyazdır.Tohumun et rengi beyazdır. Et rengi koyu olanların protein oranı yüksek, açık olanların ise yağı yüksektir.Et rengi koyu olanların protein oranı yüksek, açık olanların ise yağı yüksektir. Tohum şekli silindirik yumurtamsı veya ovaldir. Bin tane ağrılığı 300-700g dır.Tohum şekli silindirik yumurtamsı veya ovaldir. Bin tane ağrılığı 300-700g dır. Tohumun bileşiminde %55-60 yağ, %25-30 protein, %6-21 karbonhidrat bulunur.Tohumun bileşiminde %55-60 yağ, %25-30 protein, %6-21 karbonhidrat bulunur.

21

22


"YERFISTIĞI Tak: RosalesTak: Rosales Fam: Fabaceae (Leguminosae)Fam: Fabaceae (Leguminosae) Cins: ArachisCins: Arachis Tür: Arachis hypogaea L. n=20Tür:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları