Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. 1. 02.01.2005.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. 1. 02.01.2005."— Sunum transkripti:

1 Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde “Y” ve “K “ortağı noterde imzaladıkları ana sözleşmeyle Getiri Ltd. Şir ‘ni kurmuşlardır. Şirketin sermayesi YTL olup her iki ortağın sermaye payları birbirine eşittir. 2. Y ortağı sermaye taahhüdünü 250 YTL nakit, 450 YTL değerinde bir bilgisayar getirerek karşlılamıştır. 3. K ortağı ise sermaye taahhüdüne karşılık 500 YTL ticari mal ve 200 YTL para getirmiştir tarihinde şirketin ortaklarından Y şirket kuruluşu sırasında ödemiş olduğu 10 YTL KDV toplam 100 YTL masrafa ait belgeleri şirkete teslim etmiştir. Bu masraf aktifleştirilen bir gider hesabında muhasebeleştirilecektir tarihinde şirket “A Bankası” nda 100 YTL vadesiz ve 150 YTL vadeli mevduat hesabı açtırmıştır tarihinde şirket %18 KDV hariç 200 YTL tutarında “B” ticari malı satın almıştır. KDV ve 70 YTL için günlük çek, 50 YTL için 1 ay vadeli çek, 40 YTL için 18 gün vadeli bono, 40 YTL için 60 gün vade almıştır.

2 Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirket satın aldığı ticari mallar için %18 KDV hariç 10 YTL nakliye ve sigorta giderini peşin ödemiştir tarihinde şirket vadeli mevduat hesabını vadesiz mevduata çevirmiştir tarihinde “A Bankası”ndan gelen ekstrede ödeme emrinin ödendiği öğrenilmiştir tarihinde şirket satın aldığı ticari mallardan %18 KDV hariç 20 YTL değerindeki ticari mallar istediği nitelikte olmadığı için iade etmiştir. İade bedeli senetsiz borcundan mahsup edilmiştir tarihinde şirket 20 YTL posta pulunu postahaneden peşin satın almıştır tarihinde şirket satın aldığı ticari mallara aracılık eden komisyoncuya %18 KDV dahil 23,60 YTL komisyon bedelini için 7 gün vadeli çek vermiştir tarihinde şirketin keşide ettiği çekin“A Bankası”ndan gelen ekstrede ödeme emrinin ödendiği öğrenilmiştir.

3 Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirket 60 gün vade aldığı borcunu ödemek istediğini satıcı firmaya bildirmiştir. Satıcı firma bunu kabul etmiştir. %2 iskonto yapmıştır. İskontolu bedel firmanın banka hesabına nakten ödenmiştir tarihinde şirket 18 gün vadeli bonosunu nakten ödenmiştir tarihinde Ocak ayına ait KDV tahakkukunu yapınız.


"Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. 1. 02.01.2005." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları