Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. 1.02.12.2005 tarihinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. 1.02.12.2005 tarihinde."— Sunum transkripti:

1 Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirket tarihinde personeli “C” ye YTL nakit ödemede bulunduğu bunun kayıtlara geçirilmediği tespit edilmiştir tarihinde şirket tarihinde yapılan ödemenin personeli “C” ‘ye değil “K Ortağı”na yapılması gerektiğini tespit etmiştir. Yapılan bu hata muhasebe kurallarına uygun olarak düzeltilmiştir tarihinde şirket 1,20 YTL üzerinden 100 ABD$ satın alarak şirket kasasına koymuştur tarihinde şirket %18 KDV hariç YTL değerinde yenileme kararı verilen taşıt aracını 18 ay vadeli aylık 263 YTL taksit ödemeli banka kredisi ile satın almıştır tarihinde şirket iki yıl süresince kullanılabilecek %18 KDV hariç YTL hammaddeyi 17 ay vadeli satın almıştır.

2 Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirket 1,10 YTL üzerinden 50 ABD$ YTL’ye çevrilerek mevduat hesabına yatırılmıştır tarihinde şirket, satın aldığı taşıt aracının Aralık ay taksiti olan 263 YTL’yi banka mevduat hesabından ödemiştir tarihinde şirket, aktifinde kayıtlı bulunan 350 YTL maliyet bedelli demirbaş eşyayı %18 KDV hariç 250 YTL çek karşılığı satmıştır tarihinde şirket, aktifinde kayıtlı bulunan 350 YTL maliyet bedelli demirbaş eşyayı %18 KDV hariç 250 YTL çek karşılığı satmıştır tarihinde şirket, aktifinde kayıtlı bulunan binayı aylık %18 KDV hariç 600 YTL kira bedeliyle kiralamıştır.Kiracı 6 aylık kira bedelini peşin ödemiştir.

3 Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirket Aralık ayı KDV tahakkukunu yapmıştır tarihinde şirketin kasa sayımında 50 YTL noksan olduğu tespit edilmiştir tarihinde şirket, ortalama 45 gün vadeli alınan çekler için %12 reeskont faiz oranı üzerinden reeskont hesaplamıştır tarihinde şirketin mevduat hesabı için brüt 500 YTL faiz üzerinden %16 oranında gelir vergisi kesintisi hesaplanarak net faiz hesaba yatırılmıştır tarihinde şirketin, şüpheli alacakları için 400 YTL karşılık ayırmıştır tarihinde şirket, yarımamulleri için %50 oranında değer düşüklüğü karşılığı ayırmıştır.

4 Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirketin ticari mallarının sayımı sonucunda 2,000 YTL mal mevcudu olduğu tespit edilmiştir tarihinde şirket binaları için %2, yenileme kararı verdiği binek otosu için %25 oranında,pazarlama biriminde kullanılan taşıtlar için %20 oranında amortisman ayrılmıştır tarihinde şirket, uzun vadeli borç senetleri için 200 YTL reeskont ayırmıştır tarihinde şirketin uzun vadeli banka kredisi için 500 YTL ana para ve 150 YTL faiz tarihinde ödeyecektir tarihinde şirketin uzun vadeli banka kredisi için 500 YTL ana para ve 150 YTL faiz tarihinde ödeyecektir.

5 Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirket in maliyet ve gelir tablosu hesaplarını kapatarak dönem kar ya da zararını hesaplayınız tarihinde şirket %20 oranında kurumlar vergisi mükellefidir.


"Getiri A.Ş.’nin Aralık 2005 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. 1.02.12.2005 tarihinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları