Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan Seher SALMAN Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü 2015 TRAFİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan Seher SALMAN Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü 2015 TRAFİK."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan Seher SALMAN Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü 2015 TRAFİK

2 Trafik Nedir ?  yayaların, hayvanların ve araçların karayolu üzerinde hal ve hareketlerine "trafik" denir.

3 Dünya’da Ölüm Nedenleri arasında trafik kazaları;  2004 yılında 9. sıradadır.  2030 yılında, 5. sıraya yerleşecektir.

4 Trafik  15-29 yaş grubunda görülen ölümlerin nedenleri arasında trafik kazaları 1. sırada  Türkiye’de 2010 yılında trafik kazalarında 4.500 kişi hayatını kaybetti!

5 Trafik  Tüm dünyada insanların yaralanmasına neden olan olaylar arasında en yüksek oran trafik kazalarınındır.

6 Trafik Trafikte Güvenliğin 3 unsuru Yol Taşıt İnsan / Sürücü

7 Trafik yol %1

8 Trafik Yol Kara yollarında kazaya sebep olan yol kusurları;  yolda münferit çukur, yol sathında gevşek malzeme, düşük banket, tekerlek izine oturma, kısmi veya münferit çökme, trafik işaretlerinin eksikliğidir.  yol kusurlarının yanında trafik yoğunluğuna neden olan kara yolu miktarındaki yetersizlik de kazaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Trafik ne kadar yoğunsa, kaza riski o kadar artar.(%1)

9 TAŞIT %5

10 Trafik Taşıt Kusurlu araçlar da trafik kazalarına sebep olur.  Toplam kazalar içinde kusurlu araçların sebep olduğu kazaların oranı%5’tir. Lastik patlaması aks kırılması, kusurlu fren, kusurlu rot, kusurlu kapı gibi nedenler en sık görülen araç kusurlarındandır.

11 Ticari araçlar ne kadar zamanda muayene edilmelidir? (Taksi, kamyon, dolmuş, otobüs, tır, vb. araçlar.) 1. Yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodik araç muayeneyesine tabi tutulur. Araç Muayene İstasyonu Araç muayenesi ne demektir? Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek tesbit edilmesidir

12 Araç Muayene İstasyonu  Randevu alarak zaman kazanın!  Aracı muayeneye kendiniz götürmüyorsanız sahte muayene olup olmadığını kontrol edin! 444 80 08

13 İNSAN / SÜRÜCÜ %94

14 Trafik İnsan - Sürücü  Sürücü kusurlarından kaynaklanan kazaların toplam kazalar içerisindeki payı en yüksektir. (%94)  Sürücülerin kazalara sebep olmasının nedenleri ise; trafik kurallarına uymamalar, dikkatsiz davranmaları, hızlı, alkollü, yorgun, uykusuz ve aceleci araç kullanmaları olarak sıralanabilir.

15 Trafikteki Tehlikeler BENİM KONTROLÜMÜN DIŞINDA Yayalar ve diğer yol kullanıcılarının davranışları Diğer sürücülerin davranışları ve yaptıkları hareketler Diğer sürücülerin araçlarının güvenliği ve bakımı Yol koşulları Hava koşulları BENİM KONTROLÜMDE Kendi davranışlarım yaptığım hareketler Aracımın güvenlik açısından özellikleri bakımı Güvenlikteki kilit faktör : İnsan -----  “Ben”

16 Allah Rahmet Eylesin Allah Beterinden Saklasın Allah Korudu Sadece bu vakalar dikkate alınacak olursa, vakaların %99.7’si ile ilgilenilmemiş demektir. Tehlikenin Fark Edilmesi : Kıl payı atlatılan kazaların altında binlerce tehlike kaynağı tanımlanabilir Güvensiz koşullar, davranışlar ve uygulamalar hakkında veri sağlar Trafik

17 Kıl payı Atlatılan Olaylar  Tehlikeyi geç de olsa kişi fark etmiştir.  Kazanın ortaya çıkmaması için gereken doğru tepkiyi seçebilmiştir.  Doğru tepkiyi göstermek için yine de zamanı vardır.  Kıl payı atlatılan olayların engellenmesi trafik kazalarının önlenmesi için çok önemlidir Her zaman bu kadar şanslı olamıyoruz

18  Emniyet Kemeri  Hız Limiti – Sürüş Hızı  Güvenli Fren Mesafesi  Güvenli Takip Mesafesi  Aşırı Yük

19

20 UYKU  Ağır kazalar olması  Gece geç saatlerde olması  Genelde kazaya tek aracın karışması  Sürücünün araçta yalnız olması  Uzun yol ağır vasıta sürücüleri tehlike altındadır. Uyku Ve Araç Kullanımı

21 Cep Telefonu Kullanımı  Tepki verme süresi gecikir.  Sabit bakış süresi artar.  Kalp atım sayısı artar.  Çevresel uyarılar gözden kaçırılır.  Karar verme süresi artar.

22 Acil yardım bilgisi  Ortam güvenliğini sağlayın. Gerekli işaretlemeleri yapın, gerekiyorsa trafiği durdurun.  112’yi arayın yada görev vererek aratın  Yaralıyı araçtan siz çıkartmayın!  Kaskını çıkartmayın!  Başka araçla taşımayın, ambulansı bekleyin!

23 Araçlarda Enerji Tasarrufu  Lastiği doğru basınçta tutun  Fazla yük taşımayın, zorunlu değilseniz, aracın üzerine bagaj koymayın,  Ani fren ve ani hızlanma yapmayın, aracı yüksek devirle kullanmayın,  Otoyolda yüksek hız ve çok sık hız değişimleri, yakıt tüketimini arttırır, hızınızı sabit tutun.

24 Araçlarda Enerji Tasarrufu  Klimayı gerektiğinde kullanın, sıcaktan ısınmış bir arabada, klimadan önce pencereyi açın,  Aracın periyodik bakımını ihmal etmeyin. Özellikle hava filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi ve yağ değişim sürelerini geçirmeyin.  Yola çıkmadan önce trafik durumunu öğrenin. Trafiğin yoğun olduğu yollara alternatif yolları tercih edin.

25 Trafikte Stres Ve Baş Etme yolları  Etkisiz Yöntemler

26 Trafikte Stres Ve Baş Etme yolları  ETKİLİ YÖNTEMLER

27 Trafik işaretleri

28 Trafik hayattır Hayatınız değerlidir Lütfen trafik kurallarına uyalım Uymayanları uyaralım.

29


"Hazırlayan Seher SALMAN Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü 2015 TRAFİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları