Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TAŞITLAR VE TRAFİK HAZIRLAYAN Zekiye AŞGIN. Şimdi karşınıza bazı taşıt resimleri gelecek. Bunlardan hangilerinin adlarını biliyorsunuz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TAŞITLAR VE TRAFİK HAZIRLAYAN Zekiye AŞGIN. Şimdi karşınıza bazı taşıt resimleri gelecek. Bunlardan hangilerinin adlarını biliyorsunuz?"— Sunum transkripti:

1 TAŞITLAR VE TRAFİK HAZIRLAYAN Zekiye AŞGIN

2 Şimdi karşınıza bazı taşıt resimleri gelecek. Bunlardan hangilerinin adlarını biliyorsunuz?

3

4

5

6

7

8

9

10

11 Okula gelip giderken biraz önce resimlerini gördüğünüz taşıtlardan hangileriyle karşılaşıyorsunuz?

12 “Taşıt” nedir? İnsan, eşya ya da yük taşımak için kullandığımız araçlara taşıt denir. Taşıtlar üçe ayrılırlar: 1- Hava taşıtları 2- Deniz taşıtları 3- Kara taşıtları

13 Aşağıdaki taşıtlardan hangileri havada hangileri suda hangileri karada gider? HAVADA YOL ALANLAR SUDA YOL ALANLAR KARADA YOL ALANLAR TELEFERİK VAPUR AMBULANS TREN TRAKTÖR TRAMVAY OKUL SERVİSİ UÇAK GEMİ OTOBÜS HELİKOPTERBİSİKLETTAKSİYELKENLİSANDAL

14 “Trafik” nedir? Trafik insanların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. “Yaya” nedir? Araçlarda bulunmayan, karayolunda hareketsiz veya hareket halinde bulunan insandır.

15 Yayaların ve araçların yola çıktıklarında uyması gereken kurallar vardır. Bu kurallara “trafik kuralları” denir. Bu kuralları bize gösteren bir takım işaretler vardır. Bu işaretlere “trafik işaretleri” denir.

16 Bazı Trafik İşaretleri ve Anlamları BİSİKLET GİREMEZ YAYA GİREMEZ TAŞIT GİREMEZ DUR

17 Bazı Trafik İşaretleri ve Anlamları DİKKAT! OKUL GEÇİDİ YAYA GEÇİDİ

18 Bazı Trafik İşaretleri ve Anlamları İLK YARDIM MERKEZİ VAR HASTANE VAR DURAK VAR

19 Yolda trafik kurallarına uymamız gerekir. Kazaların çoğu trafik kurallarına uymayan yaya veya taşıtlar yüzünden olur.

20 Şimdi trafikteyken uymamız gereken kurallardan bazılarını göreceğiz.

21 Karşıdan karşıya geçerken:  Karşıdan karşıya geçerken yaya geçitlerini, üst geçitleri ya da trafik lambalarını kullanmalıyız.  Yaya geçidi veya trafik ışığı olan geçitlerden geçerken bile araçların durduğundan emin olmadan araç yoluna girmemeliyiz.

22 Yaya geçidi ve trafik ışığı olmayan yerden karşıdan karşıya geçeceksek:  Karşıdan karşıya geçmeden, önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakıp yaklaşan araba olmadığından emin olduğumuzda araç yoluna girmeliyiz. Yolun yarısına geldiğimizde tekrar sağa bakıp hızla karşıya geçmeliyiz.

23 Yayaların yürüme yeri kaldırım ve yaya yollarıdır. ARAÇLARIN HAREKET ETTİĞİ YOLLARDAN YÜRÜMEMELİYİZ.

24 Trafik ışığı yeşil yansa bile araçların durduğundan emin olmadan karşıya geçmemeliyiz. Park etmiş araçların aralarından geçmek tehlikelidir. Çok dikkatli geçmek gerekir. Kaldırımda yürürken büyükler her zaman araç yolundan tarafta olmalıdır. Küçükler binaların tarafında yürür.

25 Okul servisinden dikkatli inmeliyiz. Servisten indikten sonra okula dikkatli yürümeliyiz. TÜM ARAÇLARDAN SAĞ TARAFTAN İNİLİR. Araçlarda mutlaka arka tarafta oturmalı ve varsa emniyet kemerini takmalıyız. Otomobilde büyüklerin kucağında oturarak yolculuk yapmak tehlikelidir.

26 Hazırlayan Zekiye AŞGIN TRAFİK KURALLARINA UYALIM, UYMAYANLARI UYARALIM.


"TAŞITLAR VE TRAFİK HAZIRLAYAN Zekiye AŞGIN. Şimdi karşınıza bazı taşıt resimleri gelecek. Bunlardan hangilerinin adlarını biliyorsunuz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları