Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cıstus spp.. BOTANİKTEKİ İSMİ:Cistus ladanifer FAMİLYASI:CISTACEAE TÜRKÇE İSMİ:Laden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cıstus spp.. BOTANİKTEKİ İSMİ:Cistus ladanifer FAMİLYASI:CISTACEAE TÜRKÇE İSMİ:Laden."— Sunum transkripti:

1 Cıstus spp.

2 BOTANİKTEKİ İSMİ:Cistus ladanifer FAMİLYASI:CISTACEAE TÜRKÇE İSMİ:Laden

3 ANAVATANI:Avrupa’nın güney batısında ve Kuzey Afrika’da yerli olarak bulunur.

4 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ HABİTUSU:1.5 m kadar boylanan çalı durumunda bulunur. KÖK:Saçak kök sistemine sahiptir. SÜRGÜN:Sürgünleri yapışkandır ve dizilişleri karşılıklıdır. YAPRAK:Yaprakları 4-8cm uzunlukta,şeritsi mızrak biçiminde,hemen hemen oturmuş durumda,üst yüzü yapışkan olup tüysüz,alt yüzünde boz tüyler bulunur.

5

6 ÇİÇEK:Çiçekleri beyaz renkte,kızıl kahve renginde benekli,kısa yan dallarda,çanaklar sarı renkte,üç parçalı olup büyüktür. MEYVE:Meyvesi kapsül meyve durumundadır. TOHUM:Çok sayıda tohum vardır.Tohumlar siyahımsı kahve rengindedir.

7

8 SICAKLIK:Sıcak ve nispeten kurak ortamlarda yetişir. NEM:Nem isteği fazladır. IŞIK:Güneşli ortamlardan hoşlanır. TOPRAK: Kireçli topraklarda yetişir.

9

10 ÜRETİMİ:Tohumla üretiliyor.

11 Peyzaj düzenlemelerinde de kullanılmaktadır,fakat asıl kullanım şekli;reçinesi saç dökülmesine iyi gelmekte ve parfüm yapımında kullanılmaktadır.

12 BOTANİKTEKİ İSMİ:Cistus purpureus FAMİLYASI:CISTACEAE TÜRKÇE İSMİ:Kaya gülü

13 ANAVATANI : Doğu Akdeniz

14

15 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ HABİTUSU: 30 – 60 cm boy yapabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. KÖK: Saçak kök sistemine sahiptir. YAPRAK:Yaprakları 5-6 cm uzunluktadır. ÇİÇEK: Çiçekleri pembe taç yapraklar üzerine kızıl kahverengi beneklidir.

16 SICAKLIK: Sıcak ortamlarda yetişir. NEM: Nem isteği optimum derecededir. IŞIK : Tamamen güneşli ortam bitkisidir. TOPRAK : Daha çok kayalık arazilerde yayılış yapar.

17 Peyzaj düzenlemelerinde ; hoş kokusu nedeniyle süs bitkisi olarak tercih edilmektedir.


"Cıstus spp.. BOTANİKTEKİ İSMİ:Cistus ladanifer FAMİLYASI:CISTACEAE TÜRKÇE İSMİ:Laden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları