Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Thuja Occidentalis Batı Mazısı YAYILIŞI YAYILIŞI Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar. Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Thuja Occidentalis Batı Mazısı YAYILIŞI YAYILIŞI Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar. Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar."— Sunum transkripti:

1 Thuja Occidentalis Batı Mazısı YAYILIŞI YAYILIŞI Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar. Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar.

2 10-15 (20)m boy, konik bir tepe (3-4m çap) yapar. Yurdumuzda 20 m boya ulaşır. Konik bir tepe oluşturur. Gençlikte piramidal, dar ve sık dallı bir ağaçtır, ileri yaşlarda tepe bozulur, dallar aşağıya doğru sarkar ancak dal uçları yukarıya doğru dönüktür. Dallar kısa, yatay duruşlu veya sarkık, uçları yukarı doğrudur. Yapraklar pul şeklindedir. 10-15 (20)m boy, konik bir tepe (3-4m çap) yapar. Yurdumuzda 20 m boya ulaşır. Konik bir tepe oluşturur. Gençlikte piramidal, dar ve sık dallı bir ağaçtır, ileri yaşlarda tepe bozulur, dallar aşağıya doğru sarkar ancak dal uçları yukarıya doğru dönüktür. Dallar kısa, yatay duruşlu veya sarkık, uçları yukarı doğrudur. Yapraklar pul şeklindedir.

3 KOZALAK Kozalaklar önce yeşil olgunlaştıkça kahverengi olur. Kozalaklar birinci yılda olgunlaşır

4

5

6 Tohumlar ince, dar ve yassıdır. Her kozalak pulunun altında iki tane tohum vardır. Ilıman iklimlerde, bol güneşli yarı gölge yerlerde, kuru nemli topraklarda yetişir. Batağımsı ve soğuk yerlerde, derin ve gevşek balçık topraklarda da gelişebilir. Kısacası, toprak isteği bakımından seçici değildir. Kireçli topraklarda yetişir. Soğuğa dayanıklıdır. Dumanlı ve kirli havalı yerlerde pek kullanılmaz. Çit ve yeşil perde için uygundur. Budamaya yatkındır. Tohumlar ince, dar ve yassıdır. Her kozalak pulunun altında iki tane tohum vardır. Ilıman iklimlerde, bol güneşli yarı gölge yerlerde, kuru nemli topraklarda yetişir. Batağımsı ve soğuk yerlerde, derin ve gevşek balçık topraklarda da gelişebilir. Kısacası, toprak isteği bakımından seçici değildir. Kireçli topraklarda yetişir. Soğuğa dayanıklıdır. Dumanlı ve kirli havalı yerlerde pek kullanılmaz. Çit ve yeşil perde için uygundur. Budamaya yatkındır.

7 PEYZAJ MİMARLIĞIN DA KULLANIMI Dumanlı ve kirli havalı yerlerde pek kullanılmaz. Çit ve yeşil perde için uygundur. Budamaya yatkındır. Dumanlı ve kirli havalı yerlerde pek kullanılmaz. Çit ve yeşil perde için uygundur. Budamaya yatkındır.

8 Thuja Occidentalis Aurea Thuja Occidentalis Aurea (Altuni Batı Mazısı) (Altuni Batı Mazısı) Thuja Occidentalis Pyramidalis (Pramidal Batı Mazısı) Thuja Occidentalis Pyramidalis (Pramidal Batı Mazısı) Thuja Occidentalis Compacta Thuja Occidentalis Compacta (Yeşil Top Mazı) (Yeşil Top Mazı)

9 Thuja Occidentalis Alba: Thuja Occidentalis Alba: Sürgün uçları beyaz renktedir. Sürgün uçları beyaz renktedir. Thuja Occidentalis Aurea: Thuja Occidentalis Aurea: Yaprakları altın sarısı renktedir. Yaprakları altın sarısı renktedir. Thuja Occidentalis Globosa: Thuja Occidentalis Globosa: 1,5-2m. boylu, yarı küre şeklinde geniş tepeli bir çalıdır; yan sürgünler açık yeşil renktedir. 1,5-2m. boylu, yarı küre şeklinde geniş tepeli bir çalıdır; yan sürgünler açık yeşil renktedir.

10 Thuja Occidentalis Pendula: Thuja Occidentalis Pendula: Yan sürgünler ince ve aşağı sarkıktır. Yan sürgünler ince ve aşağı sarkıktır. Thuja Occidentalis Recurve Nana: Kubbe şeklinde bodur bir çalıdır. Sürgün uçları kıvrıktır. Yeşil renkli yaprakları kışın kahve renklenme yapar. Thuja Occidentalis Recurve Nana: Kubbe şeklinde bodur bir çalıdır. Sürgün uçları kıvrıktır. Yeşil renkli yaprakları kışın kahve renklenme yapar.

11 T.o. ev. 'Rheingold' - Geniş konik bir çalı, yaprakları yaz ayında sarı renkli, fakat kış aylarında parlak kahverengiye dönüşür. T.o. ev. 'Rheingold' - Geniş konik bir çalı, yaprakları yaz ayında sarı renkli, fakat kış aylarında parlak kahverengiye dönüşür. T.o. ev. 'Fastigiata' - 10-15m. boylu, geniş sütun formlu, çok sayıda kısa dallı bir ağaçtır. T.o. ev. 'Fastigiata' - 10-15m. boylu, geniş sütun formlu, çok sayıda kısa dallı bir ağaçtır. T.o. ev. 'Filiformis' - 1-1,5m. boylu,gri yeşil yapraklıdır. T.o. ev. 'Filiformis' - 1-1,5m. boylu,gri yeşil yapraklıdır.

12 Thuja Occidentalis Aurea Dar sütun formlu, yaprakları kışın altın sarısıdır. Dar sütun formlu, yaprakları kışın altın sarısıdır.

13

14 Thuja Occidentalis Pyramidalis

15 Thuja Occidentalis Compacta


"Thuja Occidentalis Batı Mazısı YAYILIŞI YAYILIŞI Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar. Kuzey Amerika ve Kanada da doğal olarak yaşar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları