Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANTHEMIS.  Alt Alem----------Trachebionta  Üst Şube---------Spermatophyta  Üst Şube---------Spermatophyta  Şube---------------Magnoliophyta  Sınıf----------------Mognaliopsida.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANTHEMIS.  Alt Alem----------Trachebionta  Üst Şube---------Spermatophyta  Üst Şube---------Spermatophyta  Şube---------------Magnoliophyta  Sınıf----------------Mognaliopsida."— Sunum transkripti:

1 ANTHEMIS

2  Alt Alem----------Trachebionta  Üst Şube---------Spermatophyta  Üst Şube---------Spermatophyta  Şube---------------Magnoliophyta  Sınıf----------------Mognaliopsida  Alt sınıf------------Asteridae  Takım--------------Asterales  Familya------------Asteraceae  Botanik Adı-------Anthemis spp.

3 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ  HABİTUSU: Bir kısmı çok yıllık bir kısmı tek yıllıktır.çok yıllık olanları genellikle herdemyeşildir. Bir kısmı çok yıllık bir kısmı tek yıllıktır.çok yıllık olanları genellikle herdemyeşildir. YAPRAK: YAPRAK: Genellikle yaprakları derinlemesine parçalı grimsi koyu yeşil renktedir. Genellikle yaprakları derinlemesine parçalı grimsi koyu yeşil renktedir. ÇİÇEK: ÇİÇEK: Çiçek tablası orta büyüklükte veya büyükçe,saplı hafif kubbemsi görünüşte,kenar çiçekleri dil şeklinde,dişli veya erseliktir. Çiçek tablası orta büyüklükte veya büyükçe,saplı hafif kubbemsi görünüşte,kenar çiçekleri dil şeklinde,dişli veya erseliktir.

4

5 EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ  TOPRAK: Anthemisler kalkerli toprakları severler fakat fazla agır olmamak şartıyla her bahçe topragında yetişirler.kuru topraklara karşı dayanıklıdırlar. Anthemisler kalkerli toprakları severler fakat fazla agır olmamak şartıyla her bahçe topragında yetişirler.kuru topraklara karşı dayanıklıdırlar.

6 ÜRETİM TEKNİĞİ ÜRETİM TEKNİĞİ  Tohum ve çelik alma yöntemiyle üretilir. çelik için en uygun dönem yaz sonudur.üretme kökten ayırma yöntemiyle de olur çelik için en uygun dönem yaz sonudur.üretme kökten ayırma yöntemiyle de olur

7 BAKIMI BAKIMI  Solan çiçekleri düzenli kesilmelidir.İlkbahar başında yapılan iyi budama bitkiyi canlandırır.Budama çok odunlaşmış eski yada tam tersi çok taze dallar üzerinde yapılmamalıdır.Budama yapılırken daima dışa bakan bir tomurcuk üzerinde çapraz budama yapılmalıdır.

8

9 YEŞİL ALANLARDA KULLANIMI  Çiçek parterlerinde toplu halde,bordür bitkisi olarak ve kaya bahçelerinde yer örtücü olarak kullanılır.

10 Anthemis maritima

11 SİSTEMATİKTEKİ YERİ  Alt Alem----------Trachebionta  Üst Şube---------Spermatophyta  Üst Şube---------Spermatophyta  Şube---------------Magnoliophyta  Sınıf----------------Mognaliopsida  Alt sınıf------------Asteridae  Takım--------------Asterales  Familya------------Asteraceae  Botanik Adı-------Anthemis maritima  Türkçe Adı--------Sahil Papatyası

12 ANAVATANI: Güney batıGüney batı Güney AvrupadaGüney Avrupada Anthemis maritima

13 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ HABİTUSU: İki yıllık bir bitkidir.30-80 cm boylanabilir. KÖK: Saçak köklüdür. YAPRAK: Yaprakları çok parçalı,yaprakları tarak şeklinde diziliş gösterir ve kenarları dişlidir.

14 Çiçek: Çiçek tablaları büyükçe ve uzun saplı, kenar çiçekleri kükürt sarısı veya canlı sarı renkte olup altıncı ayla onuncu aylar arasında açar. Tohum: Tohumların çimlenme gücü üç yıldır.Ekimden 14 gün sonra çimlenebilirler. MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ

15 EKOLOJİK İSTEKLERİ SICAKLIK :Çok sıcağı severler. NEM: Nemi sever. IŞIK: Güneşi sever. TOPRAK: Kalkerli toprakları severler.Fakat fazla ağır olmamak şartıyla.

16 ÜRETİM TEKNİĞİ Tohumlar ve çelik alma yöntemiyle üretilir.Çelik için en uygun zaman yaz sonudur.Üretme kökten ayırma yöntemiyle de yapılabilir.

17 BAKIM ÖNLEMLERİ İlkbahar başı iyi bir İlkbahar başı iyi bir budama bitkiyi canlandırır.Budama çok odunlaşmış eski yada tam tersi çok taze dallar üzerinde yapılmamalıdır.daima dışa bakan bir tomurcuk üzerinde çapraz kesilmelidir. budama bitkiyi canlandırır.Budama çok odunlaşmış eski yada tam tersi çok taze dallar üzerinde yapılmamalıdır.daima dışa bakan bir tomurcuk üzerinde çapraz kesilmelidir.

18 PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMLARI Bahçe bordürleri için elverişlidir.Kesme çiçekcilikte kullanılır.

19  ANTHEMİS PUNCTATA

20

21 ANAVATANI ANAVATANI Avrupa ve Batı Asya dır. Avrupa ve Batı Asya dır.

22 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ  HABİTUSU: Çok yıllık bir bitkidir.30-60 cm boylanabilirler Çok yıllık bir bitkidir.30-60 cm boylanabilirler YAPRAK: YAPRAK: Yapraklar çok parçalı ve tüylerle kaplıdır. Yapraklar çok parçalı ve tüylerle kaplıdır.

23 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ  ÇİÇEK: İlkbahar ve yazın çiçek açarlar İlkbahar ve yazın çiçek açarlar TOHUM: TOHUM: Çelikle veya yaz sonu tohumları alınarak üretim yapılır Çelikle veya yaz sonu tohumları alınarak üretim yapılır

24 EKOLOJİK İSTEKLERİ EKOLOJİK İSTEKLERİ SICAKLIK: SICAKLIK: Minimum sıcaklık istekleri 5 derecedir. Minimum sıcaklık istekleri 5 derecedir. NEM: NEM: Güneşi severler. Güneşi severler. TOPRAK: TOPRAK: Kumlu geçirgen topraklarda iyi gelişme gösterirler Kumlu geçirgen topraklarda iyi gelişme gösterirler

25 ANTHEMİS TİNCTORİA

26

27 ANAVATANI  Güney Avrupa da doğal olarak yetişmektedir. olarak yetişmektedir.

28 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ HABİTUSU: Çok yıllık bir bitkidir 30-40 m boylanabilir. YAPRAK: Yaprakları çok parçalı,yaprakçıkları Tarak şeklinde diziliş gösterir.kısa tüylerle kaplıdır

29 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ  ÇİÇEK  Çiçek tablaları büyük ve  uzun saplıdır.  Kenar çiçekleri kükürt  sarısı veya canlı sarıdır.  çiçek tablasının çapı 7.5  cm dir.Haziran – Eylül  zamanı çiçek açar.  TOHUM  İlkbahar yada sonbaharda kök  parçalarıyla yada çelikle  üretimi yapılır.  

30 EKOLOJİK İSTEKLERİ  NEM:  Fazla nemi severler  SICAKLIK:  Güneşi severler  TOPRAK: Kumlu ve geçirgen Kumlu ve geçirgen  toprakları severler.

31


"ANTHEMIS.  Alt Alem----------Trachebionta  Üst Şube---------Spermatophyta  Üst Şube---------Spermatophyta  Şube---------------Magnoliophyta  Sınıf----------------Mognaliopsida." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları