Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 - Hac İbadeti Hac Nedir? Hac Niçin Yapılır? Hac Kimlere Farzdır? Umre Nedir? Umrenin Hacdan Farkları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 - Hac İbadeti Hac Nedir? Hac Niçin Yapılır? Hac Kimlere Farzdır? Umre Nedir? Umrenin Hacdan Farkları."— Sunum transkripti:

1 1 - Hac İbadeti Hac Nedir? Hac Niçin Yapılır? Hac Kimlere Farzdır? Umre Nedir? Umrenin Hacdan Farkları

2 2 - Hac İbadeti  Hac, sözlükte yönelmek, kastetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek anlamına gelir.  Dini terim olarak hac; belirli bir zamanda, usulüne uygun olarak ihrama girdikten sonra, Arafat`ta vakfe yapmak, Kâbe’yi tavaf ederek ziyaret etmek ve diğer bazı görevleri yerine getirmek suretiyle yapılan ibadettir.

3 3 - Hac İbadeti  Hac İslâm'ın beş şartından biridir.  Hicretin 9. yılında farz kılınmıştır.  Belirli şartları taşıyan müslümanların ömründe bir defa hacca gitmesi farzdır.  Hac hem mal, hem de beden ile yapılan bir ibadettir.

4 4 - Hac İbadeti  Allah rızası (hoşnutluğunu kazanmak) için yapılır.  Allah’ın verdiği başta sağlık ve zenginlik nimeti için bir şükürdür.  Dünyanın dört bir yanından gelen müslümanlar hacda bir araya gelir.  İnsanın tevbe edip günahlarından arınmasına vesiledir.

5 5 - Hac İbadeti  Müslüman,  Akıl sağlığı yerinde,  Ergenlik çağına girmiş,  Hür,  Zengin,  Sağlıklı olan kimselere hac farzdır.  Hac yollarının güvenli olması, hacca gitmenin bir diğer farzıdır.

6 6 - Hac İbadeti Umre; Hac mevsimi dışında herhangi bir zamanda Kâbe ve diğer kutsal mekânlara yapılan ziyarettir.

7 7 - Hac İbadeti Umre, hac zamanı dışında her zaman yapılabilir. Bir sene içinde bir kez hac yapılabilir. Umre ise birden fazla yapılabilir. Hac farz, umre ise sünnettir. Umrede sadece ihrama girilerek Kâbe tavaf edilir ve sa’y yapılır. Umrede vakfe, şeytan taşlama ve kurban kesme yoktur.

8 8 - Hac İbadeti


"1 - Hac İbadeti Hac Nedir? Hac Niçin Yapılır? Hac Kimlere Farzdır? Umre Nedir? Umrenin Hacdan Farkları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları