Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAC Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü BÜŞRA ÖZEL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAC Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü BÜŞRA ÖZEL."— Sunum transkripti:

1 HAC Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü BÜŞRA ÖZEL

2 Hac Konusunda Öğreneceklerimiz Hac Nedir? Hac Nedir? Haccın Çeşitleri Haccın Çeşitleri Haccın Rükunları Haccın Rükunları Haccın Farz Olmasının Şartları Haccın Farz Olmasının Şartları Haccın Yapılmasını Gerektiren Şartlar Haccın Yapılmasını Gerektiren Şartlar Haccın Sıhhatinin Şartları Haccın Sıhhatinin Şartları Haccın Vacipleri Haccın Vacipleri

3 Hac Konusunda Öğreneceklerimiz(devamı) Haccın Sünnetleri Haccın Sünnetleri Haccın Âdâbı Haccın Âdâbı Hac Ayları Hac Ayları Hac İle İlgili Ayetler Hac İle İlgili Ayetler Hac İle İlgili Hadisler Hac İle İlgili Hadisler Hac İle İlgili Kelimelerin Manası Hac İle İlgili Kelimelerin Manası

4 HAC NEDİR? Lugatta saygı değer makamları ve diğer yerleri ziyaret anlamındadır. Dinde ise “Arafat’ta özel vakitlerde bir miktar durmaktan ve ondan sonra Kabe-i Muazzamaya usulü üzere tavaf ederek yapılan ziyarettir.

5 Hac, islamın beş önemli esaslarından biridir. “islam dini beş esas üzerine kurulmuştur.” hadis-i şerifi bunu bildirmektedir. Hac, islamın beş önemli esaslarından biridir. “islam dini beş esas üzerine kurulmuştur.” hadis-i şerifi bunu bildirmektedir.

6 Hac, şartlarını kendisinde toplayan her müslüman için çok kutsal bir farzdır.Hac ibadeti hem sıhhat ve selametin hem de mal varlığının şükrüdür.

7 Haccın Çeşitleri Farz Hac Farz Hac Vacib Hac Vacib Hac Nafile Hac Nafile Hac İfrad Hac İfrad Hac Temettü Hac Temettü Hac Kıran Hac Kıran Hac

8 Haccın Rükunları Haccın rükunları mahiyetini teşkil eden farzları üçtür. Haccı ihramlı yapmak, Haccı ihramlı yapmak, Arafat’ta bir müddet beklemek, Arafat’ta bir müddet beklemek, Kabe-i Muazzama’yı farz manada tavaf etmektir. Kabe-i Muazzama’yı farz manada tavaf etmektir.

9 Haccın Farz Olmasının Şartları  Müslüman olmalıdır,  Büluğa ermiş ve akıl sahibi olmalı,  Hür olmalı,  Haccın farz olduğunu bilmiş olmalı,  Hac görevini yerine getirmeye yeterli vakit olmalı,

10 Haccın Farz Olmasının Şartları(Devamı)  Hicaz’a gidip gelinceye kadar kendisinin ve aile halkının adete göre nafakaları bulunmalıdır,  Kendi durumuna uygun binek vasıtası ve yolda yapacağı harcamaları karşılayacak parası bulunmalıdır.

11 Haccın Yapılmasını Gerektiren Şartlar  Beden sağlıklı olmalıdır,  Haccın yerine getirilmesi için arizi engeller bulunmamalı,  Yol emniyeti bulunmalı,  Sefer mesafesinde hac yapacak kadın için yanında kocası ya da müebbeden mahremi bulunan bir erkek bulunmalıdır,  Hacca gidecek kadın, kocasından boşanmış ya da kocası ölmüş ise iddeti bitmiş olmalıdır.

12 Haccın Sıhhatinin Şartları İslam olmak, İslam olmak, Özel yerlerde bulunup görev yapmış olmak, Özel yerlerde bulunup görev yapmış olmak, Belli bir vakit olmak, Belli bir vakit olmak, Hac niyeti ile ihram yapmış olmak Hac niyeti ile ihram yapmış olmak

13 Haccın Vacipleri 1. Sa’y 2. Müzdelifede vakfe 3. Şeytan taşlama 4. Halk ve taksir 5. Veda tavafı

14 Haccın Sünnetleri Haccın sünnetleri yedidir: 1- İfrad haccı yapmak. 2- Telbiye getirmek. 3- Kudüm tavafı yapmak. 4- Müzdelife'de gecelemek. 5- Tavaftan sonra iki rekat tavaf namazı kılmak. 6- Mina'da gecelemek. 7- Veda tavafını yapmak.

15 Haccın Âdâbı Hac farizası helal kazanç ile eda edilmelidir. Hac farizası helal kazanç ile eda edilmelidir. Üzerinde kul hakkı olanlar hak sahiplerine borçlarını ödemeli ve helalleşmelidirler. Üzerinde kul hakkı olanlar hak sahiplerine borçlarını ödemeli ve helalleşmelidirler. Günahlarına ciddi bir şekilde tövbe etmelidirler. Günahlarına ciddi bir şekilde tövbe etmelidirler. Kazaya kalmış ibadetlerini mümkün olduğu kadar kaza etmelidir. Kazaya kalmış ibadetlerini mümkün olduğu kadar kaza etmelidir. İyi anlaşabileceği yol arkadaşı aramalıdır. İyi anlaşabileceği yol arkadaşı aramalıdır. Hac yolculuğu hakkında tecrübeli kişilerden malumat almalıdır Hac yolculuğu hakkında tecrübeli kişilerden malumat almalıdır

16 Haccın Âdâbı (devamı) Yola çıkmadan dost ve akrabalarla vedalaşmalıdır. Yola çıkmadan dost ve akrabalarla vedalaşmalıdır. Gösterişten ve böbürlenmekten sakınmalı, mütevazı ve ihlaslı olmalıdır. Gösterişten ve böbürlenmekten sakınmalı, mütevazı ve ihlaslı olmalıdır. Başkalarıyla tartışmaktan ve kırıcı davranışlardan sakınmalıdır. Başkalarıyla tartışmaktan ve kırıcı davranışlardan sakınmalıdır. Evden çıkış ve dönüşte ikişer rekat namaz kılmalıdır. Evden çıkış ve dönüşte ikişer rekat namaz kılmalıdır. Vakitlerini ibadetlerle dolu dolu geçirmeli boş ve kendisini ilgilendirmeyen şeylerle meşgul olmamalıdır Vakitlerini ibadetlerle dolu dolu geçirmeli boş ve kendisini ilgilendirmeyen şeylerle meşgul olmamalıdır

17 Hac Ayları Hac ayları, Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhiccenin ilk on günüdür. Hac ayları, hac ile ilgili diğer fiillerin yapılması gereken aylardır.

18 Hac İle İlgili Ayet  Bütün insanlar içinde haccı ilan et ki, gerek yaya olarak ve gerek uzak yoldan gelen incelmiş develer üzerinde sana gelsinler. (Hacc 27)

19 Hac İle İlgili Ayet Numaraları Bakara 158, 189, 196, 197, 198, 200 Bakara 158, 189, 196, 197, 198, 200 Tevbe 3,19 Tevbe 3,19 Hacc 27 Hacc 27

20 Hac İle İlgili Hadisler  Ümmü Seleme (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselâm) buyurdular ki: "Kim, hacc veya umre için Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram'a (kadar) ihrâma girerse, geçmiş ve gelecek bütün günahları affedilir veya cennet kendisine vâzcib olur." Ebu Dâvud, Menâsik 9, (1741), İbnu Mâce, Menâsik 49, (3001-3002).

21 Hac İle İlgili Hadisler(devamı)  Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü, dedim, cihâdı amellerin en faziletlisi görüyoruz, biz de cihâd etmiyelim mi?" Şu cevabı verdi: "Ancak, cihâdın en efdal ve en güzeli hacc-ı mebrürdur. Sonra şehirde kalmaktır." Hz. Aişe der ki: "Bunu işittikten sonra haccı hiç bırakmadım." Buhârî, Hacc 4, Cezâu's- Sayd 26, Cihâd 1; Nesâî, Hacc 4, (5, 113).

22 Hac İle İlgili Kelimelerin Manası Arafat:Mekke-i mükerremenin güney doğusunda vakfenin yapıldığı yer Arafat:Mekke-i mükerremenin güney doğusunda vakfenin yapıldığı yer İhram: Hac ve Umrede kuşanılan iki parça örtüdür. Ayrıca, hac veya umre için niyet etmeye ve telbiyeye de ihram denir. İhram: Hac ve Umrede kuşanılan iki parça örtüdür. Ayrıca, hac veya umre için niyet etmeye ve telbiyeye de ihram denir. Minâ: Mekke ile Müzdelife arasında, Harem sınırları içinde bulunan bir bölge. Hacıların cemreleri taşladıkları ve kurban kestikleri yer. Minâ: Mekke ile Müzdelife arasında, Harem sınırları içinde bulunan bir bölge. Hacıların cemreleri taşladıkları ve kurban kestikleri yer. Mescid-i Haram: Beytullahın etrafındaki Mesciddir. Mescid-i Haram: Beytullahın etrafındaki Mesciddir. Müzdelife: Arafat ile Minâ arasında kalan, Adem aleyhisselamla Havva validemizin yeryüzünde ilk buluştukları yer. Haccın vaciplerinden müzdelife vakfesi burada yapılır. Müzdelife: Arafat ile Minâ arasında kalan, Adem aleyhisselamla Havva validemizin yeryüzünde ilk buluştukları yer. Haccın vaciplerinden müzdelife vakfesi burada yapılır. Sa’y: Safâ ve Merve tepeleri arasında Safâ’dan başlayarak Merve’ye, Merve’den Safâ’ya dört gidiş, üç geliş. Sa’y: Safâ ve Merve tepeleri arasında Safâ’dan başlayarak Merve’ye, Merve’den Safâ’ya dört gidiş, üç geliş.

23 Hac İle İlgili Kelimelerin Manası(devamı) Tavaf: Kâbe’nin etrafında, Hacer-i esvedden başlayıp Kâbe sola alınarak yedi kere dönmektir. Tavaf: Kâbe’nin etrafında, Hacer-i esvedden başlayıp Kâbe sola alınarak yedi kere dönmektir. Tavaf-ı Kudum: Mekke-i mükerremeye varınca, yapılan ilk tavaf, Afakiler için sünnettir. Tavaf-ı Kudum: Mekke-i mükerremeye varınca, yapılan ilk tavaf, Afakiler için sünnettir. Tavaf-ı Ziyaret: Arafat’tan indikten sonra, kurban bayramı günlerinde yapılan tavaf. Tavaf-ı Ziyaret: Arafat’tan indikten sonra, kurban bayramı günlerinde yapılan tavaf. Telbiye: “Lebbeyk. Allahümme Lebbeyk. Lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnnel hamde ven- ni’mete leke vel-mülke lâ şerîke lek” demek. Telbiye: “Lebbeyk. Allahümme Lebbeyk. Lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnnel hamde ven- ni’mete leke vel-mülke lâ şerîke lek” demek. Vakfe: Durma. Arefe günü Arafat’ın Vadi-yi Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde, öğle ve ikindi namazlarından sonra bir miktar durmak. Bu farzdır. Vakfe: Durma. Arefe günü Arafat’ın Vadi-yi Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde, öğle ve ikindi namazlarından sonra bir miktar durmak. Bu farzdır.

24 TEŞEKKÜRLER…


"HAC Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü BÜŞRA ÖZEL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları