Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İle İlgili Kavramlar İhram Telbiye Tavaf Şavt Vakfe Sa’y

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İle İlgili Kavramlar İhram Telbiye Tavaf Şavt Vakfe Sa’y"— Sunum transkripti:

1 İle İlgili Kavramlar İhram Telbiye Tavaf Şavt Vakfe Sa’y
- Hac İbadeti Hac ve Umre İle İlgili Kavramlar İhram Telbiye Tavaf Şavt Vakfe Sa’y Şeytan Taşlama

2 İhram Hac ve Umre ibadetleri yerine
- Hac İbadeti İhram Hac ve Umre ibadetleri yerine getirilirken, başka zamanlarda yapılmasında sakınca olmayan davranışların belirli bir süre için yasak olması demektir. İhramlıyken kişinin saç, sakal ve tırnaklarını kesmesi, hayvanlara ve bitkilere zarar vermesi yasaktır. İhram haccın farzlarındandır.

3 Telbiye İbadet sırasında okunan duadır. Bu nedenle hac ve umre
- Hac İbadeti Telbiye İbadet sırasında okunan duadır. Bu nedenle hac ve umre ibadetine başlamadan önce bu duanın okunması zorunludur. Lebbeyk Buyur… Allahümme Lebbeyk Allah’ım buyur… Lebbeyke la şerike leke lebbeyk Buyur ey ortağı olmayan! Buyur… İnne’l hamde ve’n-nimete leke Şüphesiz ki hamd ve nimet sana aittir. Ve’l mülk, la şerike leke. Ve mülk te sana aittir. Senin ortağın  yoktur.

4 Tavaf Kâbe’nin güneydoğu köşesinde bulunan
- Hac İbadeti Tavaf Kâbe’nin güneydoğu köşesinde bulunan Hacerü’l-Esved (Siyah Taş) hizasından başlayarak, Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmeye denir. Farz olan tavaf kurban bayramının ilk üç günü içerisinde yapılır. Kişi tavafta kendisi, ailesi ve bütün müminler için dua eder. Tavaf haccın farzlarındandır.

5 Şavt Hacerü’l Esved taşı hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafındaki
- Hac İbadeti Şavt Hacerü’l Esved taşı hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafındaki bir tam dönüşe şavt denir. Her dönüşte kişi istediği duaları okuyabilir. Toplam yedi şavt bir tavaf eder.

6 Vakfe Arife günü öğle vaktinden bayram
- Hac İbadeti Vakfe Arife günü öğle vaktinden bayram sabahına kadar bir süre Arafat denilen bölgede (durmak) beklemektir. Arafat’ta hacılar kendileri, aileleri ve müminler için dua ederler. Arafat’ta bir süre durmak ( vakfe) haccın farzlarındandır.

7 Vakfe Bir süre Arafat'ta beklemeyen hacı adayları
- Hac İbadeti Vakfe Bir süre Arafat'ta beklemeyen hacı adayları o yıl hac ibadetini yerine getirmiş olmazlar. Arafat’ın sınırları vardır. Hacı adayları bu sınırın dışına çıkamazlar. Ayrıca haccın önemli unsurlarından biri de Müzdelife vakfesidir.

8 Sa’y Mekke’de bulunan Safa ve Merve tepeleri
- Hac İbadeti Sa’y Mekke’de bulunan Safa ve Merve tepeleri arasında yedi defa gidip gelmenin adıdır. Safa’dan Merve tepesine dört kez, Merve’den Safa tepesine üç kez olmak üzere toplam yedi defa gidilir. Sa’y haccın gereklerindendir. Hz. Hacer’in oğlu Hz. İsmail (a.s.) için su arayışının sembolik olarak yeniden canlandırılmasıdır. Sa’yda kişi istediği duaları okuyabilir.

9 Hz. İbrahim’i Allah’ın emrini yerine
- Hac İbadeti Şeytan Taşlama Hz. İbrahim’i Allah’ın emrini yerine getirmekten alıkoymak isteyen şeytanın Mina denilen bölgede sembolik olarak taşlanmasıdır. Hz. İbrahim (a.s.) şeytanı Mina denilen bölgede taşlamıştır. Sembolik olarak biz de aynı hatırayı yerine getiriyoruz. İnsanları daima günaha sokmaya çalışan şeytana karşı bir tür tepki ve direnmeyi temsil etmektedir.

10 Telbiye Şeytan Taşlama Vakfe
- Hac İbadeti İhram Telbiye Şeytan Taşlama Sa’y Şavt Vakfe Tavaf


"İle İlgili Kavramlar İhram Telbiye Tavaf Şavt Vakfe Sa’y" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları