Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NAMAZ NEDİR?  Namaz, Müslümanların günde beş kez yerine getirmeleri Allah tarafından emredilen ve bedenle yapılan bir ibadettir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NAMAZ NEDİR?  Namaz, Müslümanların günde beş kez yerine getirmeleri Allah tarafından emredilen ve bedenle yapılan bir ibadettir."— Sunum transkripti:

1 NAMAZ NEDİR?  Namaz, Müslümanların günde beş kez yerine getirmeleri Allah tarafından emredilen ve bedenle yapılan bir ibadettir.

2 Namaz Niçin Kılınır?  Bize sayısız nimetler veren Allah’ın rızasını kazanmak için kılınır.

3 Namazın insana kazandırdıkları nelerdir?  Namaz insanın duygu dünyasını zenginleştirir.  Namaz, insanın davranışlarında bilinçli olmasını sağlar.  Namaz birlikte yaşama ve dayanışma bilincini geliştirir.  Namaz temizliğe alıştırır.  Namaz zamanı iyi kullanmayı öğretir.

4 Namazın Şartları Nelerdir? 1. Namaza hazırlık şartları 2. Namazın kılınış şartları

5 Namazın hazırlık şartları nelerdir?  Ha desten taharet (ab dest almak)  Necasetten taharet (beden, elbise ve namaz kılınacak yerin temiz olması)  Set r-i avret (gerekli yerlerin örtülmesi)  İstikbal-i kıble (Kabe’ ye doğru yönelmek)  Vakit ( namazı vaktinde kılmak)  Niyet (namaza niyet etmek)

6 Ab dest Nedir?  Ab dest, namaz için bazı organları yıkamak ve mest etmek yoluyla yapılan bir temizliktir.

7 Kaç Çeşit Ab dest Vardır?  ???

8 Üç çeşit ab dest vardır. 1. Namaz Abdesti 2. Gusül Abdesti 3.Teyemmüm Abdesti.

9 Normal (Namaz) Ab destin Farzları Nelerdir?  Ellerimizi dirseklerimize kadar yıkamak.  Yüzümüzü saç bitiminden çene altına kadar yıkamak.  Başın dörtte birini mest etmek.  Ayaklarımızı topuklara kadar yıkamak.

10 Normal ab dest nasıl alınır?  Niyet ederiz.  Önce ellerimizi yıkarız.  Ağza üç kere su alıp veririz.  Burna üç kere su verip sol elimizle burnumuzu temizleriz.  Yüzümüzü saç bitiminden çene altına kadar yıkarız.  Kollarımızı dirseklere kadar yıkarız.  Başımızın dörtte birini, kulağımız ve ensemizi mest ederiz.  En son olarak ayaklarımızı topuklara kadar yıkarız.

11 Gusül Ab destinin Farzları Nelerdir?  Ağza dolu dolu su vermek  Buruna dolu dolu su çekmek  Vücudumuzu iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak

12 Gusül Ab desti Nasıl Alınır?  Niyet ederiz.  Önce göbekten aşağısını iyice yıkarız  Namaz abdesti alırız, yalnız ağza ve burna dolu dolu su çekeriz.  Daha sonra da vücudumuzda kuru yer kalmayacak şekilde yıkanırız.

13 Teyemmümün Farzları Nelerdir? 1.Niyet etmek 2.Yüzümüzü ve kollarımızı mest etmek

14 Teyemmüm Nasıl Alınır?  Önce niyet ederiz.  Sonra elimizi temiz bir toprağa vurup yüzümüzü mest ederiz.  Daha sonra elimizi toprağa vurup, ilk önce kolumuzun üst tarafını, daha sonra da alt tarafını mest ederiz.

15 Necasetten taharet nedir?  Necasetten taharet üzerimize giydiğimiz elbiselerin, bedenimizin ve namaz kılacağımız yerin temiz olmasıdır.

16 Set r-i avret nedir?  Set r-i avret erkeklerin diz kapaklarından göbeğine kadar, kadınların ise el, yüz ve ayak hariç diğer yerlerin örtülü olmasıdır.

17 İstikbal-i Kıble Nedir?  İstikbal-i kıble namaza başlamadan önce k â beye doğru yönelmektir.

18 Vakit Nedir?  Vakit, namazın kılınacağı vaktin girmiş olmasıdır.

19 Niyet Nedir?  Niyet, kılınacak namazın belirtilmesidir.

20 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ Hazırlayan: MUHAMMED KUSEM BALCI


"NAMAZ NEDİR?  Namaz, Müslümanların günde beş kez yerine getirmeleri Allah tarafından emredilen ve bedenle yapılan bir ibadettir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları