Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kurban Edilecek Hayvanlar Kurban Çeşitleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kurban Edilecek Hayvanlar Kurban Çeşitleri"— Sunum transkripti:

1 Kurban Edilecek Hayvanlar Kurban Çeşitleri
- Kurban İbadeti Kurban İbadeti Kurban Nedir? Kurban Niçin Kesilir? Kurbanı Kimler Keser? Kurban Edilecek Hayvanlar Kurban Çeşitleri Kurban Tığlama (Kesme) Duası

2 Kurban Nedir? Kelime olarak yakın olmak, yakınlaşmak demektir.
- Kurban İbadeti Kurban Nedir? Kelime olarak yakın olmak, yakınlaşmak demektir. Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasını kazanmak amacıyla belli zamanda belli nitelikteki hayvanı kesmektir. Ayrıca kesilen bu hayvana da “kurban” denir.

3 Kurban İbadeti; Mal ile yapılan vacip bir ibadettir.
Kurban Bayramı Zilhicce ayının günleridir. Ancak bayramın 1. gününden 3. günün akşamına kadar kurban kesilir. Kurban kesim işlemleri başkasına vekalet verilerek yaptırılabilir. Kurbanlık hayvan, kıbleye doğru yatırılır ve “Bismillâhi Allahuekber.” denilerek kesilir.

4 Kurban İbadeti; Kurbanın hiçbir parçası satılamaz
ancak bağışlanabilir. Kurban etinin bir bölümü fakirlere verilir, bir bölümü ev halkı için ayrılır, bir bölümü de gelen misafirlere ikram edilir. Kurbanın derisi ise hayır kurumlarına veya fakirlere verilebilir. İsteyenler kesilen kurbanın tamamını da fakirlere bağışlayabilirler.

5 Kurban Niçin Kesilir? Kurban Allah rızası için kesilir.
- Kurban İbadeti Kurban Niçin Kesilir? Kurban Allah rızası için kesilir. Müslümanlar arasında sevgi, dostluk, kardeşlik, yardımlaşma duygularını geliştirir. Zenginle fakir arasında bir gönül köprüsünün temellerini atar. Kurban kesen kişinin Allah’a bağlılığı artar. O’na yakın olmanın huzurunu yaşar.

6 Niçin Kesilir? Kurban kesen kişi, Hz. İbrahim ve İsmail
- Kurban İbadeti Niçin Kesilir? Kurban kesen kişi, Hz. İbrahim ve İsmail gibi Allah’ın emirlerine uymaya hazır olduğunu sembolik bir davranışla göstermiş olur. Ayrıca kurban, insanın sevdiği şeyi Allah için feda etmesi demektir. Kurban kesen kişi, Allah’ın rızasını kazanmak için sevdiği şeyleri başkalarıyla paylaşarak bu amacı gerçekleştirmiş olur.

7 Kimler Kurban Keser? Akıl sağlığı yerinde olan Ergenlik çağına girmiş
- Kurban İbadeti Kimler Kurban Keser? Akıl sağlığı yerinde olan Ergenlik çağına girmiş Zekât verebilecek seviyede zengin olan Müslümanlar, kurban kesmekle yükümlüdürler.

8 Kurban Edilecek Hayvanlar
- Kurban İbadeti Kurban Edilecek Hayvanlar

9 Kurban Çeşitleri A. Vacip Kurban: Kurban Bayramında kesilen kurbandır.
- Kurban İbadeti Kurban Çeşitleri A. Vacip Kurban: Kurban Bayramında kesilen kurbandır. B. Adak Kurbanı: Bir duanın gerçekleşmesi için Allah’a adanan kurbandır. C. Şükür Kurbanı: Bir işimizin gerçekleşmesi sonucu Allah’a teşekkür için kesilen kurbandır D. Akika Kurbanı: Yeni dünyaya gelen çocuktan dolayı Allah’a teşekkür için kesilen kurbandır.

10 Kurban Tığlama (Kesme) Duası
- Kurban İbadeti Kurban Tığlama (Kesme) Duası Alevi-Bektaşiler, Kurban Bayramı başta olmak üzere, yılın belli mevsimlerinde çeşitli nedenlerle kurban keserler. Adak kurbanı, Ziyaret yerlerine giderken kestikleri ziyaret kurbanı, Muharrem ayında kesilen şükür kurbanı, Hakk’a yürüyen (ölen) kişinin affı için kestikleri dâr kurbanı,

11 Kurban Tığlama (Kesme) Duası
- Kurban İbadeti Kurban Tığlama (Kesme) Duası Yol kardeşliği (musahiplik) sözü verilirken kesilen musahiplik kurbanı bunlardan bazılarıdır. Kurbanlarının etini, ihtiyaç sahiplerine, akraba ve komşulara dağıtırlar. Cemlerde kesilen kurbanların etleri dualandıktan sonra “rıza lokması” olarak dağıtılır. Kurban kesilirken Kurban tığlama (kesme) duası yapılır.

12 Kurban Edilecek Hayvanlar Kurban Çeşitleri
- Kurban İbadeti Kurban İbadeti Kurban Nedir? Kurban Niçin Kesilir? Kurbanı Kimler Keser? Kurban Edilecek Hayvanlar Kurban Çeşitleri Kurban Tığlama (Kesme) Duası


"Kurban Edilecek Hayvanlar Kurban Çeşitleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları