Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MUDURNU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MUDURNU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 MUDURNU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Eğitim-Öğretim yılı Brifingi 20/02/2012 MUDURNU

2 En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir
En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu surette olur. Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı ve yüce bir toplum halinde yaşatır ya da onu köleliğe ve yoksulluğa iter. ”K.ATATÜRK

3 Misyonumuz Türk Milli Eğitiminin amaç ve ilkeleri doğrultusunda Milli değerleri esas alarak, Hayat boyu öğrenme anlayışı içinde ilköğretim, Ortaöğretim ve Yaygın Eğitimin amaçlarını, genel ilkelerini ve genel konularını göz önünde bulundurarak, Toplam Kalite Yönetiminin felsefesi doğrultusunda yönetim sunmak, insana değer veren, örgüt kültürünü oluşturmuş, hizmet verdikleri tarafından her zaman tercih edilen ve en yüksek başarıyı yakalamış ve Türkiye‟nin yarınları için çalışan bir kurumuz…

4 Vizyonumuz Mudurnu Milli Eğitim Müdürlüğü ve tüm bağlı birimlerinde Bilgi Çağının gerektirdiği bilgi, beceri, değer ve teknolojinin etkin kullanımını sağlamak yoluyla, herkesle etkili iletişim kurarak sorunlarını kısa sürede çözen, hak edenleri ödüllendirerek çalışanlara güven veren, kendi birimleri arasında etkili bir eşgüdüm sağlamakla yetinmeyip çevre kurumlarla da işbirliği yapan, sürekli olarak kendini yenileyen, demokratik, çağdaş, bilimsel, üretken bir sistem geliştiren; İlde, Türkiye de ve çağdaş ülkelerdeki eş değer kurumlarla yarışacak düzeye erişmiş kaliteli, seçkin bir kurum olmaktır.

5 Hedefler Kurumdaki eğitim-öğretim çalışmalarını 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu‟nda belirtilen Türk Milli Eğitiminin Amaçları ve Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri doğrultusunda yürütebilmek. Kurum personeli arasında sağlıklı örgüt kültürü oluşturabilmek. Kurum içinde sevgi, saygı, hoşgörü, paylaşım, birlik ve beraberliği güçlendirerek kurum iklimini kurum amaçlarına uydurabilmek. İlçemizin OSS ,SBS ve DPY Sınavları başta olmak üzere düzenlenen tüm sınavlardaki başarısını yükseltebilmek. Fen Liselerine ve Anadolu Liselerine giriş yüzdesini yukarılara çıkarabilmek.

6 Sosyal etkinliklere katılarak öğrencilerin kişilik gelişimlerine yardımcı olabilmek. Öğrencilerin gizli yeteneklerini keşfederek düzenlenen sportif ve sanatsal etkinliklerde başarılı olmasını sağlayabilmek. Konuşmaktan ve bilimsel tartışmaktan korkmayan, araştıran, hakkını arayan, bilimsel düşünen ve bilimsel ölçme ve değerlendirmeler yaparak eleştirebilen, sürekli değişerek bunun sonucunda gelişebilen bir kurum olabilmek.

7 Okullarda kütüphane kurarak, sınıf kitaplıklarını geliştirerek ve okuma saatleri düzenleyerek öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırabilmek. Kurum çalışmalarını yürütürken Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatlarının dışına çıkmadan ve hukuk kurallarının egemen olduğu, insan haklarının temel alındığı, evrensel değerlerin ve tutumların etkin olmasını sağlayabilmek. Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranını arttırmak. Eğitim kurumlarımızda elektronik ortamda iletişimi hızlı ve nitelikli bir şekilde sağlamak. Bütün vatandaşların okur yazar olmasını sağlamak. Halk Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla SBS, LYS, YGS ve mesleki kurslar açmak. Örgün eğitim dışında kalan vatandaşları açık liseye yöneltmek. Not.Mudurnu”da açık lise sınavları bir yıldır yapılmaktadır.

8 İSTATİSTİKLER

9 2192 anaokulu ve ilköğretim, 317 ortaöğretim olmak üzere toplam 2509 öğrencimiz bulunmaktadır.
Taşıma merkezli okullarımızda ilköğretimde 1483, ortaöğretimde 92 öğrencimize yemek verilmektedir. 1248 ilköğretim ve 92 ortaöğretim olmak üzere toplam 1340 öğrencimiz 81 araç ile 6 taşıma merkezli ilköğretim okuluna ve 2 taşıma merkezli ortaöğretim kurumuna taşınmaktadır.

10 Bünyemizdeki Kurumlar
8 İlköğretim Okulu(1 YİBO) 2 Ortaöğretim Okulu(ÇPL) 1 Anaokulu 1 Halk Eğitim Merkezi 1Birleştirilmiş Sınıflı Köy Okulu 1 MTSK 1 Talebe Yurdu

11 Mudurnu da 1 müdür,1 şube müdürü(1 kadromuz münhal,şef kadrolarımız münhal) 2 ar-ge öğretmenim 1 Yar.Hiz .kadrosundan geçen ,2 Engelli kontenjanından gelen(biri görme özürlü)özverili memurlarımız ve 1 4c li bir de kadrolu Y.Hizmetli personelimizle büro hizmeti veriyoruz.Şef açığımız mevcuttur.12 okul ve kurum müdürümden 1 vekil Okullarımın Md Yard.Kadrolarında çalışan 16 Müdür yard.5 ı vekil bulunmaktadır.

12 Okullar ve Personel Sayıları
MÜD MD. YD. ÖĞRET.SAY TOP. AÇIKLAMALAR KAD ÜCR MÇPL 1 1 görev 13+1 Gör. 3 18 BEDEN E., COĞ.EDEBİYAT TÇPL 1görev 8 MAT, 2 ED. CUMHURİYET İÖO 9 11 Acil okul öncesi DUMLUPINAR İÖO 9+3 görev 15 YİBO 1+3 27 33 OKUL ÖN. 100. YIL İÖO 14 2 SINIF ÖĞ., 1 OKUL ÖN. H.MUSALAR İÖO 2 13 2 SINIF ÖĞ. TAŞKESTİ İÖO 22+1gör 4 29 OKUL ÖN., SINIF ÖĞRT. YAZILAR İÖO 14+1gör 1 EVDE EĞİTİM ZAFER TÜRK İÖO 12 15+1 SINIF ÖĞRT. FEN VE TEK. N. HATUN AN.OK. 1gör - 5 OKUL ÖNCESİ ÇAMYURDU BSİÖO SINIF ÖĞRET. HEM İLÇE MEM TOPLAM 16(5gör) 136(6gör) 23 189

13 2011-2012 Eğitim öğretim yılına 23
Eğitim öğretim yılına 23.ü ücretli, yönetici, öğretmen toplam 192 personelimizle işe başladık.Bir önceki tabloda gördüğünüz gibi askerden gelen ve ücretsiz izinden dönen arkadaşlarımız var,tayini çıkan arkadaşlarımız var. Şu an 23 ücretli olmak üzere 189 idareci ve öğretmen ile yola devam ediyoruz.

14 İlçede yaptıkları farkındalık sağlayan okullarımız: Yaptıkları kermesle halk, okul öğrenci bütünleşmesini sağlayan Taşkesti İÖO müdürlüğü Okul Aile birliğinin okulu sahiplenmesi ile güzel bir kütüphane ve tüm kapı onarınımlarını yaptıran Dumlupınar İÖO müdürlüğü İlçemizde Tek beyaz bayraklı okul olan N.Hatun Ana okul müdürlüğü Başarıyı artırmak için proje hazırlayıp diğer okullara örnek olan MÇPL,Yazılar İÖO ve Hacımusalar İÖO Okul Kütüphanesindeki kitapların güncellenmesini sağlayan Cumhuriyet İÖO

15 Öğrenci Bilgileri

16 OKUL MEMUR VE HİZMETLİ DURUMU
Kad.Hiz 4 c Hiz.alım İş kur toplam ihtiyac MÇPL 1 2 TÇPL CUMHURİYET 3 DUMLUPINAR YİBO 6 100. YIL İÖO H.MUSALAR TAŞKESTİ İÖO YAZILAR İÖO ZAFER TÜRK İ N. HATUN AN. ÇAMYURDU BSİÖO HEM İLÇE MEM TOPLAM 4 8 12 27 10 en az 6

17 21 ARALIK DENEME SINAVI SONUÇLARI

18

19

20 28 ARALIK DENEME SINAVI SONUÇLARI

21

22

23 Başarı Durumları

24 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı BİRİNCİ Sınıf Okuma-Yazma durumu (Ocak 2012)

25 Ortaöğretim Kurumlarında Disiplin

26 2011-2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM YAPILAN ÇALIŞMALAR
Başarıyı Arttırma Planı kapsamında yapılan aylık müdür toplantıları ( her ay farklı okulda) İlçe M.E.Müdürlüğü olarak Boğaziçi ün. öğretim görevlileri ile Mudurnu eğitim sorunları atölye çalışması(Gönüllü katılan öğretmenlerle)yaptık.Yapılan bu atölye çalışmasında Yönetimden kaynaklanan sorunlar ve çözüm yolları Öğrenciden kaynaklanan sorunlar ve çözüm yolları Veliden kaynaklanan sorunlar ve çözüm yolları Öğretmenden sorunlar ve çözüm yolları tartıştık.Çıkan sonuçları Katılmayan müdür ve öğretmenler için WEB sitemize koyduk.

27 Boğaziçi Ün. Öğrencileri ile hafta sonu etkinlik(YİBO-100 Yıl İÖO-Z
Boğaziçi Ün.Öğrencileri ile hafta sonu etkinlik(YİBO-100 Yıl İÖO-Z.TÜRK İÖO)Gelen 40 öğrenci Cumartesi günü sabahtan yatış saatine kadar YİBO ve 100 yıl öğrencileri(Gidiş saatine kadar) ile farklı etkinlikler,Pazar günü Zafer TÜRK İÖO öğrencileri ile farklı etkinlikler yaptılar. Bayram ve özel gün kutlamaları yaptık, Müftülüğümüzle ortak 24.Kasım Öğretmenler günü için mevit programı düzenlendi.

28 Arkadaşım Kitap Projesi hazırlayarak sınıf öğrencilerimiz ile öğretmenlerini Sosyal etkinlik derslerinde Halk Kütüphanesi ile buluşturduk. 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması şartnamesi hazırladık bu yıl ikincisini yapacağız. Yarışmalar 4-5 /6-7-8/ sınıf kategorilerinde her kategoride okulları 3 öğrenci temsil ediyor.3 öğrencinin toplam puanı okul puanı olarak kabul ediliyor.her katogori birincisi takımı,öğretmen ve idarecisini,bireysel birincileri Belediyemiz sponsorluğunda ”DEDE BİZ GELDİK” pankartımızla Çanakkale gezisine götüreceğiz. Geçen yıl birincisini yaptığımız yarışmada birinci gelen okul öğrencisi öğretmen ve idarecisini Belediyemiz sponsorluğunda ”DEDE BİZ GELDİK” pankartımızla Çanakkale gezisine götürdük Geçen yıl İlin yaptığı kitap okuma yarışmasında Mudurun birincisi 18 öğrencimizi İlçe Milli Eğiti. Müdürlüğü olarak şube Müd.başkanlığında Yedigöller , Amasra gezisine götürdük.

29 Aylık Kariyer Günleri yaparak öğrencilere meslek sahiplerini ve okudukları okulları tanıtıyoruz. 1.dönem 3 kariyer gününde 7 değişik meslekten (Savcı,doktor, Astsubay,Polis,hemşire, veteriner ve Ziraat mühendisi)arkadaşları öğrencilerimizle buluşturduk. Okullarda başarıyı arttırıcı örnek projeler ve uygulaması ile her okulun proje yapmasını istedik,Ar-ge birimimizin değerlendirmesi ile en iyi 3 proje örnek alınması için web sitemize koyduk. İl Deneme Sınavı yaptık. İlçe Deneme Sınavı yaptık (4 sınıftan 12 sınıfa kadar)

30 YİBO Türkçe öğretmeni Mustafa TANRIKULU organizesi ile M
YİBO Türkçe öğretmeni Mustafa TANRIKULU organizesi ile M. Akif Ersoy”un ölüm yıldönümü olan 27 Aralıkta İ.Baysal Ün.den Doç. Dr. Zeki GÜREL Konferans verdi. Geçen yıl benzer konferans Ülke TV.de Açık Deniz Proğramını yapan ve sunan Edebiyatcı ve yazar Sadık YALSIZUÇANLAR tarafından verilmişti. Öğretmenlerimize H.E.Merkezinde Stratejik Planlama ve Proje Hazırlama teknikleri konulu seminerler verildi. MÇPL Bilgisayar bölümü öğrencileri ile ekip oluşturarak talep eden okulların bilgisayarları elden geçirildi. Mudurnu daki Öğretmenlerimiz için web sayfamızda paylaşım linki oluşturuldu.

31 İ.B.Ün.Resim Bölümü-Belediyemiz ve Müdürlüğümüz ortak proje hazırlayarak (Markadan)geçen yıl Z.Türk,bu yılda Dumlupınar İÖO proje çalışması ve atık ürünlerinin değerlendirme çalışması ile Çevreye duyarlılık konulu konferans yapıldı. Van depremi sonrasında yardım kampanyası düzenlendi.30 koli yiyecek gönderildi.2 el giysi diye PTT nin kabul etmediği kolilerimiz den 15 koli Şırnak-silopi ceylan iöö.75 koli de Taşkesti beldemiz Karamurat köyüne gönderildi.

32 Geçtiğimiz yı da hayırseverler desteği ile okullarımıza 19 akıllı tahta sağlandı.
Yine geçtiğimiz yıl MÇPL de 140 öğrencinin bir yıl boyunca(Mudurnu Tavukculuk),TÇPL de 40 öğrencinin 2.dönem boyunca Sarot termal bedelini ödeyerek Müftülük Kura-Kursu tarafından) öğlen yemekleri idareci ve öğretmenlerce dağıtıldı. MÇPL Taşkesti İÖO ve 100 Yıl İÖO başta olmak üzere okullarımı veli ziyaretleri yapmaktalar.

33 2.Dönem yapılacak çalışmalar:
8 Martta 2 konuk -2 konu başlıklı bir konferansımız olacak.12 mart İstiklal Marşı kabulu ve M.Akif”i anma günü etkinlikleri kapsamında Proğramı o güne uymadığından 8 martta Edebiyatcı yazar Sadık Yalsızuçanlar M.Akif ile ilgili anektodlar anlatacak.Aynı gün Müdürlüğümüz ile şeyül ümran vakfı işbirliği ile Gazi Ün.Doç.Dr.Mustafa TATCI Mudurnu ve Halvetilik konulu bir konferans verecek.Organizasyon sorumluluğu MÇPL de,Program öncesi YİBO öğrencilerinin öğretmenleri Mustafa Tanrıkulu nezaretinde şiir sunusu olacak.Gecen yılda Hz.Mevlana konulu konferans için sayın Cemalnur SARGUT hanımefendi davetlimiz olmuştu.

34 Başarıyı Arttırma Planı kapsamında yapılan aylık müdür toplantıları ( her ay farklı okulda)
100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması ve çanakkale gezisi İl Deneme Sınavı İlçe Deneme Sınavı Aylık Kariyer Günleri MÇPL de İmam hatip bölümü açılması teklif yapıldı. TÇPL de hizmet ile ilgili bir bölüm açılması (teklif için çalışma yapılmakta) Okullarda kitap okuma saatleri

35 12 mart İstiklal Marşı kabulu ve M.Akif”i anma günü etkinlikleri
18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama programı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri(Sosyal,sportif ve kültürel) Gençlik haftası etkinlikleri(Sosyal,sportif ve kültürel-Akademisyen Y.Doç.Dr Zeki Gürel’in konferansı)) 19 Mayıs Atatürk’ü anma,Gençlik ve spor Bayramı etkinlikleri Müdürler kurulunda alınabilecek Yarışmalar (Geçen yıl Zafer Türk SBS yarışmaları) Ana okul öğrenci şenliği

36 Ayrıca Astarcı ailesinin ve kaymakamlığımızın desteği ile 30 lise öğrencisi Bolu da dershaneye gidiyor. 225 İlköğretim sınıf öğrencisi de yine Astarcı ailesi desteği ile Yurtkurda oluşturulan dershanede HEM tarafından açtığımız kurslara gitmekteler. YİBO Pansiyonunda 23 lise öğrencisi kızımız kalmakta.Bunların iaşe giderleri Kaymakamlığımızca sağlanmakta.

37 Geçtiğimiz yıl:Oraman işletme müdürümüz, Ana okul ve 100 YılİO ana sınıflarında toplam 5 sınıfın tabanlarını laminant parke yaptık, Etik ve iletişim konulu seminer yaptık. 8 sınıflar arası sbs sınavlarına hazırlık TÜRKÇE;MATEMATİK;FEN;SOSYAL VE İNGİLİZCE Branşlarında teste dayalı takım yarışması yaparak öğrencilere 15 öğretmenlerine 5 okullarına 5 çeyrek,komisyona 7 gram altın ödül olarak verdik

38 Büyükçekmece kaymakamlığı romen çocuklarından oluşan ritim grubunu davet ederek ilçemizde 23 Nisan etkinlikleri çercevesinde konser verdik. G.Osmanpaşa İlçe Milli eğitim müdürlüğü ile birlikte ilçenin Karlıtepe ilköğretim okulu folklor ekibi 19 mayısta Merkez ve Taşkestide Etkinlik yaptılar,yine davetimiz üzere aynı ilçenin İst,İlköğret.Tiyatro 1 okul olan Havuzbaşı İÖ Tiyatro grubu YİBO da etkinlik düzenledi.

39 HEM okuma Yazma kursları düzenleyerek 23 kurs açıldı
HEM okuma Yazma kursları düzenleyerek 23 kurs açıldı.Belge alan 73 kursiyere (Okumada başarılı)kaymakamlığımız çeyrek altın verdi. Geleceğimiz Çocuklar konulu eğitimci yazar Sait ÇAMLICA öğretmen ve velilere konferans verdi. Bundan Başka geçen yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri 1.olan farklı kategorilerde 15 öğrencimizi Ankara(1.Meclis ,2.Meclis, TBMM ve Anıtkabir gezisine götürdük. Emekli öğretmenleri haftada 1merkez İlköğretim okullarına davet ederek eğitim çalışmamıza katkı sağlasınlar istedik.

40 İşbirliği yaptıklarımız
Kaymakamlık makamı, Özel idare müdürlüğü Sosyal yardımlaşma vakfı , Mudurnu Belediyesi, Müftülük, Devlet hastanesi ,Orman İşletme Müdürlüğü, Mudurnu Kızılay, Ziraat Odası, Nakliyeciler Koop Şirin Mudurnu otobüs işlet. Astarcı Ailesi,Zafer Türk, Sarot Termal,Mudurnu Tavukculuk,CP Tavukculuk,Saray Helva ,Kadir Şeker,İsmail Atlı ,özel çalışan veterinerlerimiz, gibi Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okulların ihtiyaçlarına yönelik taleplerine olumlu cevap veren insanlarımızdır.

41 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN TALEP ETTİĞİMİZ İHTİYAÇLARIMIZ
Donanım ihtiyacı: bütün okullarımızın internet alt yapılarının yenilenmesi, Okullarımızın malzeme ve kırtasiye ihtiyaç(fotokopi töneri ve fotokopi kağıdı) talebelerimizin il Mili Eğitim Müdürlüğünce karşılanması Sınavla öğrenci alan okul ihtiyacı:İlçemizin 8 İlköğretim okulundan mezun olan öğrencilerden sınav kazananlar ilçe dışına gittiğinden toplamda verilen mezun yaklaşık 250 olmasına karşın Mudurnu ve Taşkesti ÇPL ye kayıt olan öğrenci sayısı 110 dır.Bu durumda İlçenin Lise seviyesinde başarı seviyesi istenilen düzeyde olmamaktadır. Sınavla öğrenci alan bir Ortaöğretim kurumunun da İlçemiz ihtiyacı olduğunun bilinmesi ve bu ihtiyacın giderilmesi 

42 TOKİ konutlarının olduğu bölgede 2. toki inşaatları başlayacaktır
TOKİ konutlarının olduğu bölgede 2.toki inşaatları başlayacaktır.Bu binaların yerleşime açılması ile Bu bölgede bir ilköğretim okul ihtiyacı doğacak olup belediye yerini de sağlayarak kendi bulacağı sponsor vasıtası ile 24 derslikli bir okulu da TOKİ konutları ile birlikte yapılması görüşünü bize iletmiştir.Bizce de bu okul ihtiyacımızdır.İl Müdürlüğümüzce de desteklenmesi

43 Onarım ihtiyacı: Özellikle merkez Cumhuriyet İlköğretim okulunun(acil) ve bununla birlikte YİBO’ nun onarım programına alınması. Taşkesti beldemize uygun olduğu belirtilen arsa ilgili kurumlarımızca da uygun görülürse spor salonu yapılması Bakanlığımızın Fatih Projesinin Mudurnu'nun en az 1 ilköğretim ve bir liseyi kapsayacak şekilde genişletilmesinin sağlanması. Yöneticilerimiz tarafından personelimize; manevi değeri olan motivasyonların zamanında yapılması MÇPL de İmam hatip bölümü açılması teklif ile TÇPL de hizmet ile ilgili bir bölüm açılması teklif takibi

44 Orta vadede Erkek Teknik Genel Müdürlüğüne bağlı ÇPL olarak yapılan şu anki YİBO nun Pansiyon kısmının kapatılarak,taşıma merkezli ilköğretim okulu olarak Çok programlı liseye taşınması; Çok programlı lisenin de kendi yerine geçmesi; Yıldız Entegre gibi bir fabrikanın burada olması,ÇPL bünyesinde Ahşap işleri ve metal işleri bölümlerinin açılmasını da zorunlu hale getirmektedir. Bu binada bölümler için Atölyelerimiz de mevcut tur.

45 Öğretmen İhtiyaçları Okul Öncesi Öğret.:7,Sınıf Öğret.: 6 Fen ve Teknoloji Öğret:2,Fizik Öğret:1 İngilizce Öğret.:1,Edebiyat Öğret.: 3 Beden Eğitimi Öğret:1,Coğrafya Öğret:1 Rehber Öğret.:1 (YİBO) Toplam: 23 öğretmen ihtiyacımız vardır. Hizmetli İhtiyacı: iş kurdan 10 personel 9 okulumuzda işe başlamıştır. Şu an 100 Yıl İÖO hiç personel yok 2 si bu okula olmak üzere toplam 10 ama 6 sı acil elemana daha ihtiyacımız vardır.

46 İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile her ay ya da iki ayda bir ilçelerde toplantılar yapılarak ilçelerin bağımsız yaptıkları çalışmalardan diğer ilçelerinde haberdar olunması ,güzel çalışmaların örnek alınması. Bu toplantılara toplantının yapılacağı ilçenin kurum ve okul müdürlerinin de katılması.

47 SAYGI VE SEVGİNİN OLDUĞU YERDE GÜVEN, GÜVENİN OLDUĞU YERDE DİSİPLİN, DİSİPLİNİN OLDUĞU YERDE HUZUR, HUZURUN OLDUĞU YERDE BAŞARI VARDIR. K.ATATÜRK

48 SON


"MUDURNU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları