Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Alışkanlık icabı yapılan ve (bu nedenle) sık veya seyrek olarak tekrarlanan eylemleri anlatmak amacıyla kullanılır. Present Continuous o anda yaptığımız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Alışkanlık icabı yapılan ve (bu nedenle) sık veya seyrek olarak tekrarlanan eylemleri anlatmak amacıyla kullanılır. Present Continuous o anda yaptığımız."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5 Alışkanlık icabı yapılan ve (bu nedenle) sık veya seyrek olarak tekrarlanan eylemleri anlatmak amacıyla kullanılır. Present Continuous o anda yaptığımız hareketi gösterirken, Simple Present Tense her zaman yaptıklarımızı, alışkanlıklarımızı, adetlerimizi anlatır. Bu zaman kipinin geniş bir kullanım alanı vardır.

6 1-Alışkanlıklar, Adetler 2- Bilimsel ve genel gerçeklerin anlatımı 3- Radyo ve televizyonda canlı yayınlarda, naklen maç anlatırken 4-Tarihi olayları, efsaneleri anlatırken 5- Gazete, dergi başlıklarında 6- Programa bağlanmış gelecekteki olayları anlatırken 7- Atasözlerinde 8- Here/There ile başlayan ve işte…….yor şeklindeki cümlelerde kullanılır SİMPLE PRESENT TENSE’ NİN KULLANIM ALANLARI

7 1.Everyday = Her gün 2.Everyweek = Her hafta 3.Everyweekend = Her hafta sonu 4.Everyweekday = Her hafta içi 5.Everymonth = Her ay 6.Everyyear = Her yıl 7.Once a week = Haftada bir 8.Twice a month = Ayda iki defa SİMPLE PRESENT TENSE’DE KULLANILAN ZAMAN ZARFLARI

8

9 YÜKLEMTÜMLEÇ

10 A) Positive Sentences (Olumlu Cümleler) : [Subject + Verb/Verb(s)] 1) “I, you, we, they” öznelerinden sonra fiillerin yalın halleri kullanır. 2) “he, she, it” (3. tekil kişi) öznelerinden sonra ise fiillere “-(e)s” takısı eklenir. 3) Bu kural sadece olumlu cümle kullanımı için geçerli olup, olumsuz ve soru cümlelerinde fiiller yalın halde kullanılır.

11 - I like horror films. (Ben, korku filmlerinden hoşlanırım.) - You go to bed late every night. (Sen her gece geç yatarsın.) - We do exercise every morning. (Biz her sabah egzersiz yaparız.) - They watch football match on TV. (Onlar, TV’ de futbol maçı izlerler.) - He gets up early every morning. (O her sabah erken kalkar.) - She goes to shopping center every weekend. (O her hafta sonu alışveriş merkezine gider.)

12 YÜKLEMTÜMLEÇ I YOU WE THEY Do not (don’t) Mary and Jack don’t like ice cream. (Mary ve Jack dondurmadan hoşlanmaz.) HE SHE IT Does not (doesn’t) - My mother doesn’t watch football matches on TV. (Annem TV’de futbol maçı izlemez.)

13

14 - Sam doesn’t know French. (Sam Fransızca bilmez.) - It doesn’t snow in Egypt. (Mısır’ da kar yağmaz.) - They don’t have breakfast in the morning. (Onlar sabahları kahvaltı yapmazlar.) -I-I don’t get up early on Sundays. (Pazar günleri erken kalkmam.) -S-She doesn’t want to go to school in the morning. (O sabahları okula gitmek istemez.)

15 YÜKLEMTÜMLEÇ DO/DON’TI YOU WE THEY - Do you live in town or a city? (Kasabada mı yaşıyorsun şehirde mi?) DOES/DOESN’tHE SHE IT - Does your father read newspapers? (Baban gazette okur mu?)

16 C) Question Sentences (Soru Cümleleri) : [Do/Does + subject + Verb] 1) “I, you, we, they”öznelerinden önce “do/(don’t)” yardımcı fiilleri kullanır. 2) “he, she, it” (3. Tekil kişi) öznelerinden önce ise “does/(doesn’t)” yardımcı fiilleri kullanır. 3) Olumsuz ve soru cümlelerinde fiiller yalın halde kullanılır

17 - Does Jane live in London? (Jane Londra’ da mı yaşıyor?) - Don’t you watch TV every evening? (Her akşam TV izlemez misin?) - Does your father read newspapers? (Baban gazette okur mu?) - Do you live in town or a city? (Kasabada mı yaşıyorsun şehirde mi?) - Doesn’t your boyfriend call you every evening? (Erkek arkadaşın seni her akşam aramıyor mu?)

18

19

20

21

22 Hangisi yanlıştır? - I don’t get up early on Sundays. Does your father read newspapers? It wants to play every day. I am happy. My dad usually leave home at 8 o’clock ni the morning.

23 DOĞRU veya YANLIŞ? Olumlu cümlelerde I dan sonra fiilin yalın hali kullanılır.

24 Olumsuz cümleleri nasıl kurulur? EX: It doesn’t snow in Egypt. (Mısır’ da kar yağmaz.)

25 Soru cümleleri nasıl kurulur? EX: - Does Jane live in London? (Jane Londra’ da mı yaşıyor?) - Don’t you watch TV every evening? (Her akşam TV izlemez misin?)

26 …you chocolate milk? …like milk. …is in America. …never drink alcohol she California Do Cats I I Simple Present Tense (Geniş Zaman) …always listens to classical music


"Alışkanlık icabı yapılan ve (bu nedenle) sık veya seyrek olarak tekrarlanan eylemleri anlatmak amacıyla kullanılır. Present Continuous o anda yaptığımız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları