Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İlk Osmanlı donanması Karesi Beyliği’nden geçen küçük çaptaki bir deniz kuvveti idi. İlk tam teşekküllü tersaneyi Yıldırım Bayezid Gelibolu’da kurmuştu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İlk Osmanlı donanması Karesi Beyliği’nden geçen küçük çaptaki bir deniz kuvveti idi. İlk tam teşekküllü tersaneyi Yıldırım Bayezid Gelibolu’da kurmuştu."— Sunum transkripti:

1

2  İlk Osmanlı donanması Karesi Beyliği’nden geçen küçük çaptaki bir deniz kuvveti idi. İlk tam teşekküllü tersaneyi Yıldırım Bayezid Gelibolu’da kurmuştu. Saruhan,Aydın,Menteşe Beyliklerinin tersanelerinden faydalanılmıştır. Mehmet Çelebi zamanında Çalı Bey kumandasındaki Osmanlı donanması 1415’te Venediklilere yenildi.

3  Amasra’nın Alınması (1459)  Mora’nın Alınması (1460)  Sinop ve Trabzon’un Alınması (1461)  Kırım’ın Fethi (1475)  Venedik ile Savaş (1479)  Yunan Adalarının Alınması  İtalya Seferi (1480)

4  Kili ve Akerman’ın alınması ile Karadeniz’deki bütün çıkış noktaları Osmanlı egemenliğine girdi.(1484)  Mora’daki İnebahtı,Modon,Koron ve Navarin alınıp Orta Akdeniz’e çıkıldı.(1499-1500)  İspanya’da katliama uğrayan Endülüs Müslümanlarına ve Yahudilere yardım edilmiştir.

5  Osmanlı donanması,Kanuni Sultan Süleyman devrinde daha da geliştirilerek gücü ve faaliyetleriyle dünyanın en büyük deniz kuvvetlerinden biri haline gelmiştir.  Osmanlı Devleti kısa sürede Karadeniz,Marmara ve Ege Denizlerini bir Türk gölü haline getirdi.  Osmanlı donanması; Akdeniz,Kızıldeniz ve Basra Körfezi’ni kontrolüne alarak yüzlerce yıl deniz yollarının güvenliğini sağlamayı başardı.

6  Rodos’un Fethi(1521)  Cezayir’in Osmanlı Devleti’ne Katılması(1534)  Preveze Deniz Savaşı(1538)  Trablusgarb’ın Fethi(1551)  Cerbe Deniz Savaşı(1560)  Malta Kuşatması(1565)  Sakız Adasının Fethi(1566)

7  Portekizlilere karşı Hint Denizi’ne 1538,1551,1552 ve 1553 yıllarında dört ayrı sefer düzenlendi.Bu seferlerde istenen başarı elde edilememiştir.

8  Hint deniz seferlerine gereken önemin verilmemesi  Osmanlı donanmasının okyanus şartlarına uygun olmaması  Portekiz donanmasının güçlü olması  Hint Denizi’nin Osmanlı tarafından tanınmaması  Gücerat sultanlarının Osmanlı’ya yardım etmemesidir.


" İlk Osmanlı donanması Karesi Beyliği’nden geçen küçük çaptaki bir deniz kuvveti idi. İlk tam teşekküllü tersaneyi Yıldırım Bayezid Gelibolu’da kurmuştu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları