Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OSMANLININ KURULUŞU HAZIRLAYANLAR ERTUGRUL TAŞDEMİR HAKAN PARLAK MEHMET ERGİN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OSMANLININ KURULUŞU HAZIRLAYANLAR ERTUGRUL TAŞDEMİR HAKAN PARLAK MEHMET ERGİN."— Sunum transkripti:

1 OSMANLININ KURULUŞU HAZIRLAYANLAR ERTUGRUL TAŞDEMİR HAKAN PARLAK MEHMET ERGİN

2 MOĞOL BASKILARINDAN KAÇIŞ Osmanlı beyliği oğuz Türklerinin Kayı boyuna mensup bir beylikti. Osmanlı beyliği oğuz Türklerinin Kayı boyuna mensup bir beylikti. Hem orta Asya da ki Moğol baskısından kaçmak,hem de Anadolu Selçuklu sultanı 1. Alaeddin Keykubat tarafından bir uç beyliği olarak Ankara nın batısındaki karaca dağ yöresine yerleştirilmişti Hem orta Asya da ki Moğol baskısından kaçmak,hem de Anadolu Selçuklu sultanı 1. Alaeddin Keykubat tarafından bir uç beyliği olarak Ankara nın batısındaki karaca dağ yöresine yerleştirilmişti Bu sırada Kayıların başında bulunan Ertuğrul gazi Bizanslılardan söğüt ve Domaniççi alarak yurt edinmiştir. Bu sırada Kayıların başında bulunan Ertuğrul gazi Bizanslılardan söğüt ve Domaniççi alarak yurt edinmiştir.

3

4 ORTA ASYADAN ANADOLUYA

5 OSMANLININ YENİ BEYİ OSMANLININ YENİ BEYİ Ertuğrul gazi yaşlandığı için beyliğin başına yeni bir bey gerekiyordu.ertuğrul gazi ve beyliğin büyükleri osman gaziyi bey olarak seçtiler. Osman beyin bey seçilmesinde gördüğü rüya ve ahilerin başı olan şeyh edebalı nın sözleri etkisi büyüktür.

6 OSMALININ YENİ BEYİ OSMAN BEY OSMALININ YENİ BEYİ OSMAN BEY

7

8 OSMANLI BEYLİĞİNİN KISA SÜREDE BÜYÜMESİNİN NEDENLRİ OSMANLI BEYLİĞİNİN KISA SÜREDE BÜYÜMESİNİN NEDENLRİ Coğrafi konumun genişlemeye uygun olması Coğrafi konumun genişlemeye uygun olması Zayıf Bizans topraklarına yakın olması Zayıf Bizans topraklarına yakın olması Anadolu ve balkanlarda siyasi birliğin olmaması Anadolu ve balkanlarda siyasi birliğin olmaması Fethedilen yerlerde uygulanan iskan politikası Fethedilen yerlerde uygulanan iskan politikası Anadolu beylikleriyle mücadele etmemesi Anadolu beylikleriyle mücadele etmemesi Merkezi otoritenin sağlam olması Merkezi otoritenin sağlam olması Padişahların kabiliyetli ve ileri görüşlü kişiler olması Padişahların kabiliyetli ve ileri görüşlü kişiler olması Çok önce gelip balkanlara yerleşen ve Türklüğü unutmayan Hıristiyan olmuş Peçenek,kuman ve Gagavuzların etkisi. Çok önce gelip balkanlara yerleşen ve Türklüğü unutmayan Hıristiyan olmuş Peçenek,kuman ve Gagavuzların etkisi.

9 OSMAN BEY DÖNEMİ(1281-1324) Osmanlı beyliği bu dönem de bağımsızlığını ilan etti.(1299) Osmanlı beyliği bu dönem de bağımsızlığını ilan etti.(1299) Ahilerin desteğini aldı Ahilerin desteğini aldı Bizans’ı koyunhisar savaşında(1301) yendi.(ilk Osmanlı Bizans savaşı) Bizans’ı koyunhisar savaşında(1301) yendi.(ilk Osmanlı Bizans savaşı) İlk Osmanlı parası bastırıldı. İlk Osmanlı parası bastırıldı. Bizans’inegöl,yarhisar,karacahisar,bilecik,mudurn u ve yerşehir’i aldı. Bizans’inegöl,yarhisar,karacahisar,bilecik,mudurn u ve yerşehir’i aldı. Başkenti bilecik’e taşıdı. Başkenti bilecik’e taşıdı. 1324 yılında bursa’yı kuşattığı halde alamadı ve aynı yıl vefat etti. 1324 yılında bursa’yı kuşattığı halde alamadı ve aynı yıl vefat etti.

10 OAMAN BEY DÖNEMİNDEKİ OSMANLI SINIRLARI VE İLK OSMANLI PARALARI

11 ORHAN BEY DÖNEMİ(1324-1362) Bursayı aldı. Bursayı aldı. Bizansı maltepe savaşında (1329)maglup etti. Bizansı maltepe savaşında (1329)maglup etti. Karesi ogullarını alarak anadoluda türk birligini saglamaya yönelik ilk adımı arttı.ilk denizcilik faliyetleri başladı. Karesi ogullarını alarak anadoluda türk birligini saglamaya yönelik ilk adımı arttı.ilk denizcilik faliyetleri başladı. Rumeliyeilkdefa geçildi.çimpe kalesi alınararak üs olarak kullanıldı. Rumeliyeilkdefa geçildi.çimpe kalesi alınararak üs olarak kullanıldı. İlk düzenli ordu,ilk divan teşkilatı ve ilk medrese bu dönemde açıldı. İlk düzenli ordu,ilk divan teşkilatı ve ilk medrese bu dönemde açıldı.

12

13 ORHAN BEY DÖNEMİNDEKİ OSMANLI SINIRLARI ORHAN BEY DÖNEMİNDEKİ OSMANLI SINIRLARI

14 Sazlıdere savaşı ile edirneyi bulgarlardan almıştır. Sazlıdere savaşı ile edirneyi bulgarlardan almıştır. 1364 sırpsındıgı savaşında haçlılarla ilk kez savaş yapılmış ve haçlılar maglup edilmiştir 1364 sırpsındıgı savaşında haçlılarla ilk kez savaş yapılmış ve haçlılar maglup edilmiştir 1389 kosovo savaşında haçlılar tekrar maglup edilmiştir. 1389 kosovo savaşında haçlılar tekrar maglup edilmiştir. 1. murat germiyan ogullarından çeyiz karşılıgı tavşanlı,emet,simav, hamit ogullarından para ile göller yöresini alarak anadolu siyasi birligini kurma çalışmalarını devam ettirdi. 1. murat germiyan ogullarından çeyiz karşılıgı tavşanlı,emet,simav, hamit ogullarından para ile göller yöresini alarak anadolu siyasi birligini kurma çalışmalarını devam ettirdi. 1. MURAT DÖNEMİ(1359-1389)

15 1.MURAT 1.MURAT

16 1. MURAT DÖNEMİNDE OSMANLI 1. MURAT DÖNEMİNDE OSMANLI

17 YILDIRIM BEYAZIT DÖNEMİ(1389-1402) Yıldırım beyazıt döneminde 1396 nigbolu savaşı ile haçlılar tekrrar maglup ederek türklerin balkan hakimiyeti saglamlaştırılmıştı. Yıldırım beyazıt döneminde 1396 nigbolu savaşı ile haçlılar tekrrar maglup ederek türklerin balkan hakimiyeti saglamlaştırılmıştı. Anadolu siyasi birliginin büyük ölçüdeilk kez saglandı. Anadolu siyasi birliginin büyük ölçüdeilk kez saglandı. İlk kez bu dönemde istanbul kuşatmaları başladı. İlk kez bu dönemde istanbul kuşatmaları başladı. 1402 ankara savaşında timura yenilen osmanlı devleti 11 yıl sürecek fetret devrine girmiş ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. 1402 ankara savaşında timura yenilen osmanlı devleti 11 yıl sürecek fetret devrine girmiş ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu savaşta yıldırım bayazittimura esir düşmüştür. Bu savaşta yıldırım bayazittimura esir düşmüştür.

18 YILDIRIM BEYAZIT YILDIRIM BEYAZIT

19 YILDIRIM BEYAZIT DÖNEMİNDE OSMANLI SINIRI

20 ÇELEBİ MEHMET DÖNEMİ (1413-1421) ÇELEBİ MEHMET DÖNEMİ (1413-1421) Ankara savaşından sonra Osmanlı devleti 1. Mehmet ile tekrar toplanmıştır. Ankara savaşından sonra Osmanlı devleti 1. Mehmet ile tekrar toplanmıştır. Anadolu siyasi birliğini sağlama çalışmaları başlatılmış. Anadolu siyasi birliğini sağlama çalışmaları başlatılmış. Venedikli ilk deniz savaşı yapılmıştır. Venedikli ilk deniz savaşı yapılmıştır. Osmanlı devletinin 2. kurucusu ünvanını almıştır Osmanlı devletinin 2. kurucusu ünvanını almıştır

21

22 MEHMET ÇELEBİ MEHMET ÇELEBİ

23 MEHMET ÇELEBİ DÖNEMİNDE OSMANLI SINIRI MEHMET ÇELEBİ DÖNEMİNDE OSMANLI SINIRI

24 2. MURAT DÖNEMİ 2. MURAT DÖNEMİ Balkanlarda ilk antlaşma olan edirne- segedin anlaşması(1444)imzalandı. Balkanlarda ilk antlaşma olan edirne- segedin anlaşması(1444)imzalandı. Anlaşmanın bozulması üzerine haçlılarla yapılan 1444 varna savaşı yapıldı. Anlaşmanın bozulması üzerine haçlılarla yapılan 1444 varna savaşı yapıldı. 1448 2. kosova savaşları kazanilarak osmanlı devletinin balkanlara yerleşmesi kesinleşmiştir. 1448 2. kosova savaşları kazanilarak osmanlı devletinin balkanlara yerleşmesi kesinleşmiştir. 2. murat oglu 2.mehmeti rüyasında görerek onu genç yaşta hükümdar yapmıştır. 2. murat oglu 2.mehmeti rüyasında görerek onu genç yaşta hükümdar yapmıştır.

25

26


"OSMANLININ KURULUŞU HAZIRLAYANLAR ERTUGRUL TAŞDEMİR HAKAN PARLAK MEHMET ERGİN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları