Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ HAZIRLAYANLAR SÜMEYYE GÖKÇEN GÜLTEN ÖZTÜRK FEYZAN TOKER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ HAZIRLAYANLAR SÜMEYYE GÖKÇEN GÜLTEN ÖZTÜRK FEYZAN TOKER."— Sunum transkripti:

1 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ HAZIRLAYANLAR SÜMEYYE GÖKÇEN GÜLTEN ÖZTÜRK FEYZAN TOKER

2 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Neler Öğreneceğiz?  Uzaktan Eğitimin Tarihsel Gelişimi Birinci Evre: Posta İle Eğitim (Mektupla Eğitim) İkinci Evre: Çoklu Ortam Modeli Üçüncü Evre: Tele Öğrenme Modeli Dördüncü Evre: Esnek Öğrenme Modeli

3 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Zihin Haritası

4 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Uzaktan eğitim alanındaki gelişmeler eğitim teknolojisi alanındaki gelişim aşamaları ile paralellik göstermektedir. Bu bağlamda uzaktan eğitimin kadar sekiz aşamalı bir gelişme süreci kaydettiğini söyleyebiliriz.

5 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ 1. Dışardan sınava alma uygulaması, 2. Yazılı iletişimi esas alma, 3. Radyo ve TV’yi esas alma, 4. Kitle iletişimini esas alma, 5. Bilgisayar ve çoklu ortamları esas alma, 6. Bireysel ve kitlesel süreçleri bütünleştirme, 7. Örgün ve yaygın eğitim kurumlarını bütünleştirmeyi esas alan örgütlenme ve 8. Uzaktan eğitim sistemini küreselleştirme gibi farklı nitelikte değişik aşamalardan oluşmaktadır.

6 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Uzaktan eğitimin tarihsel gelişimini dört ana evreye ayırarak inceleyebiliriz. Mektupla Eğitim Çoklu Ortam Modeli Tele Öğrenme Modeli Esnek Öğrenme Modeli

7 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Birinci Evre: Posta İle Eğitim (Mektupla Eğitim) Ders notlarının ve sınav sorularının öğrenciye, öğrenciler cevaplarını öğretmene ve yine aynı şekillde öğretmen sınav sonucunu (dönütleri) posta yoluyla öğrenciye iletirlerdi. İşte bu, uzaktan eğitimde posta ile eğitim yolu olarak adlandırılır.

8 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ İlk mektupla eğitim uygulamaları 1840’larda başlamış. 1840’da stenografi eğitimcisi olan Isaac Pitman İngiltere’de posta yoluyla stenografi eğitimi vermeye başladı. 1856’da Fransız bir öğretmen ile Alman bir yazar birlikte mektupla dil öğretimi uygulaması için okul açmışlardır. İlk mektupla eğitim uygulamaları 1840’larda başlamış, 1890 yılında daha sistematik bir biçimde organize edilmiştir. Stenografi alfabesi

9 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Türkiye’deki ilk uzaktan eğitim uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde uzaktan eğitim uygulamaları 1974 yılında Mektupla Öğretim Merkezi Bu merkez 1983 yılında Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu adını almıştır. (YAYKUR) Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu 1981 yılında Anadolu Üniversitesi bünyesinde Açık Öğretim Fakültesi kurulmuştur.

10 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ İkinci Evre: Çoklu Ortam Modeli İle Eğitim Görsel ve işitsel kitle iletişim araçları olan radyo ve televizyon Uzaktan eğitimde kullanılan her araç gibi radyo ve televizyonun da dezavantajları vardır (etkileşimin tek yönlü).

11 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Radyo ve televizyon, ilk olarak 1919’da ABD'de 1920 ile 1930 arasında 200’ün üstünde eğitim amaçlı radyo istasyonuna lisans verilmiştir. 1929 yılında Ohio hava okulu 1932- 1937 ABD'de eğitim televizyonu yayınları IOWA Üniversitesinde başlamıştır Türkiye'de ise 1981 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi - TRT işbirliği ile okul televizyonu hizmet vermektedir.

12 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Radyo ile Eğitim 20 yy ilk başlarında radyo yeni teknolojiler arasına katıldı. 1921’de Salt Lake City üniversitesi “eğitim radyosu” lisansını alan ilk üniversite olmuştur. 1925’te ise Lowa State üniversitesi 80 öğrenciye radyo üzerinden ilk Uzaktan Eğitimi vermiştir. Eğitim amaçlı radyo yayını beklenilen ilgiyi görmedi

13 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Radyo Yayını Hazırlamada Tasarım Ekibi Üyeleri Proje Yöneticisi Yapımcı-yönetmen Öğretim süreçleri tasarımcısı Alan uzmanı Senaryo yazarı Eğitim psikoloğu Ses uzmanı

14 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Televizyon ile Eğitim 1934’te ilk eğitim televizyonu kurulmuştur. 1934’te Iowa State Üniversitesi sağlık bilgisi, astronomi gibi dersleri eğitim televizyonundan vermeye başlamıştır. 1939 yılında aynı üniversite kendi televizyon istasyonundan 400’den fazla eğitim programı uygulamaya koymuştur.

15 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Televizyon ile Eğitim Televizyon, 1923 yılında icat edildi. Türkiye'de ilk olarak 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından deneme yayınları yapılmıştır Yayınlar 1968 yılında TRT tarafından başlatılmıştır

16 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Üçüncü Evre: Tele Öğrenme Modeli İle Eğitim Üçüncü nesil tele öğrenme modeli sesli konferanslar, video konferanslar, görsel metin tabanlı konferanslar ve canlı televizyon ve radyo yayınları ile öğretim.

17 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Üçüncü Evre: Tele Öğrenme Modeli İle Eğitim 2 çeşit video konferans vardır: Bir Noktayla Video Konferans Birden Çok Noktayla Video Konferans

18 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Dördüncü Evre: Esnek Öğrenme Modeli İle Eğitim Esnek uzaktan eğitim modelinde etkileşimli çoklu ortamlar, internet vasıtasıyla web tabanlı kaynaklara ulaşım, iletişimi internet tabanlı yapmak ve kullanıcıya otomatik cevap veren sistemleri kullanmak, sanal kampüs ortamları oluşturmak yer almaktadır.

19 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Dördüncü Evre: Esnek Öğrenme Modeli İle Eğitim Uzaktan eğitim teknolojilerini karşılaştırdığımızda yeni teknolojilerin eskilere öğrenme ve kaynak açısından daha etkili ve sınırlılıklarının daha az olduğunu görüyoruz. Yeni teknolojiler bireye zaman, mekan ve öğrenme hızında esneklik sağlıyor.

20 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Dördüncü Evre: Esnek Öğrenme Modeli İle Eğitim Bütün bu üstünlüklere rağmen uzaktan eğitimde bir sınırın gözetilmesi söz konusu olabilir. Örneğin uzaktan eğitimin kurslara uygulanması sistemin öğretim planlaması ve içerik hazırlamasında zaman tasarrufuna büyük katkıda bulunabilir.

21 UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ Dünyadaki Uzaktan Eğitim Uygulamaları

22 BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ


"UZAKTAN EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ HAZIRLAYANLAR SÜMEYYE GÖKÇEN GÜLTEN ÖZTÜRK FEYZAN TOKER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları