Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Almanya’da Uzaktan Eğitim Bahadır Karabina Ecmen Erdem 2006.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Almanya’da Uzaktan Eğitim Bahadır Karabina Ecmen Erdem 2006."— Sunum transkripti:

1 Almanya’da Uzaktan Eğitim Bahadır Karabina Ecmen Erdem 2006

2 Uzaktan Eğitim Nedir? Farklı mekanlardaki öğrenci, öğretmen ve öğretim materyallerinin iletişim teknolojileri aracılığı ile bir araya getirdiği kurumsal bir eğitim faaliyetidir. Yrd.Doç.Dr. Yasemin Gülbahar

3 Uzaktan Eğitim’in Tarihçesi Uzaktan eğitimin başlangıcı sayılabilecek mektupla öğrenim, bir okul veya yetkili kurum tarafından posta vasıtasıyla yürütülen öğretim yöntemidir.

4 Almanya’da Eğitim Çocuk Yuvaları(2-5 yaş) Grundschule (İlköğretim Okulları) Realschule (Ortaokul) Hauptschule (Esasokul) Gymnasium (Lise) Studienkolleg(Üniversite Hazırlık) Yüksek Öğretim

5 Almanya’da Uzaktan Eğitim Almanya’da uzaktan öğretime göre yazılmış ders kitapları, kitaplarda yer alan konuların içeriğini destekleyen video programları, CD- Romlar, internet destekli danışmanlık ile yüzyüze eğitim olanağı sağlayan akademik danışmanlıklar bir paket olarak öğrencinin hizmetine sunulmaktadır.

6 Almanya’da Uzaktan Eğitim DERS KİTAPLARI: Örgün eğitimde olduğu gibi, uzaktan eğitimde de öğrencinin bilgisini sistematik olarak geliştiren ders kitapları kullanılmaktadır. Bu kitaplar, örgün eğitimde kullanılan kitaplardan farklı bir içerik ve görsel düzenleme ile hazırlanmaktadır. Kitapların hazırlanması aşamalı bir süreçten geçmektedir.

7 Almanya’da Uzaktan Eğitim TELEVİZYON PROGRAMLARI Uzaktan öğretim sisteminde yer alan bir diğer unsur da ders kitaplarını içerik olarak destekleyen televizyon programlarıdır. Görsel- işitsel nitelikteki bu eğitim programları da aşamalı bir süreçten geçmektedir.

8 Almanya’da Uzaktan Eğitim AKADEMİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan öğrencilere yönelik olarak da 1987 yılından bu yana Almanya’da altı şehirde dersler açılmış ve iki ayrı dönem halinde akademik danışmanlık ve yüz yüze eğitim hizmetleri verilmektedir.

9 Almanya’da Uzaktan Eğitim İNTERNET DESTEKLİ DANIŞMANLIK İnternet destekli danışmanlık son yıllarda en fazla üzerinde çalışılan konular arasında yer almaktadır. Bunun sonucu olarak günlük yaşamda bilgisayarın eğitimde kullanılması ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı etkileri üzerinde değişik tezler tartışılmaktadır.

10 Almanya’da Uzaktan Eğitim İnternet aracılığı ile bilgi edinmek isteyen Batı Avrupa Programı öğrencileri, kitap editörü ve ünite yazarı olan öğretim üyelerinin elektronik posta adresine doğrudan ulaşmakta ve sorularının cevaplarını yazılı olarak alabilmektedir. Ancak en yoğun kullanılan hizmet, deneme sınavları olmaktadır. Öğrenciler bu yolla sınavlar öncesinde kendilerini ölçmekte ve sınav sırasında karşılaşabilecekleri soru örneklerini tanımaktadır.

11 Almanya’da Uzaktan Eğitim ÖĞRETİM VE SINAV HİZMETLERİ Programlara kayıtlı öğrencilerin öğrenimleri, ders kitapları ve video kasetlerinin kendilerine ulaştırılmasıyla birlikte başlar. Öğrenciler yıl içinde akademik danışmanlık hizmetlerinden de yararlanarak ara, yıl sonu veya bütünleme sınavlarına katılarak öğrenimlerini sürdürürler.

12 Almanya’da Uzaktan Eğitim The Fern Universität Hagen Bu, 1974 de kurulan ve Almanca konuşulan uzaktan öğretim yapan tek üniversitedir. 2005 öğretim yılında 45 000 öğrenci bu üniversiteye kayıt yaptırmıştır.. Bu öğrenciler bölgesel öğrenim merkezlerinde –bazıları da Almanca konuşulan yabancı ülkelerde ve Orta Avrupa ülkelerinde- danışmanlık hizmetinden yararlanmaktadır.

13 Almanya’da Uzaktan Eğitim Fern Üniversitesi 30 yıldır Alman üniversiteleri arasında,uyguladığı uzaktan eğitim politikası ile ideal bir alternatif oluşturmaktadır. Uzaktan eğitim öğrencilere özgürlük ve esneklik sunmaktadır.Bu da öğrencilerin diğer üniversiteler yerine bu üniversiteyi tercih etmelerine olanak sağlamaktadır. Fern Üniversitesi bunca yıllık deneyimden sonra öğretim materyalleri geliştiren ve internetten

14 Almanya’da Uzaktan Eğitim kurs veren uluslararası bir lider konumuna gelmiştir.İnternet üzerinden yapılan bu eğitimde konunun öğretilmesi, test uygulamaları,destek ve yönetim sağlamaktadır.

15 Almanya’da Uzaktan Eğitim Diğer Kuruluşlar: Tele Colleg Tübingen Universität Schulfernsehn Deutsch Institut Für Fernstudien Europäische Fernhochschule Hamburg AKAD Privathochschulen

16 Almanya’da Uzaktan Eğitim KAYNAKÇA: http://www.fernuni-hagen.de/ZIFF/v2-ch43a.htm http://www.fernuni- hagen.de/VERWALTUNG/englisch/fernuniversity/dez24_02016.html http://www.upsot.com/globalvizyon/almanya/egitim.asp http://www.uluslararasiegitim.com/uzak/geschich.asp http://egitek.meb.gov.tr/KapakLink/UzaktanEgitim/UzaktanEgitim.html http://www.internetdergisi.com/index.php?Part=Article&id=52 http://www.bmbf.de/en/422.php www.zfu.de http://www.uni-oldenburg.de/zef/literat/15jeng.htm www.ekdil.com.tr


"Almanya’da Uzaktan Eğitim Bahadır Karabina Ecmen Erdem 2006." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları