Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi VEZİRKÖPRÜ ANADOLU LİSESİ SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ TANITIM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ SINIF GEÇME VE SINAV.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi VEZİRKÖPRÜ ANADOLU LİSESİ SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ TANITIM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ SINIF GEÇME VE SINAV."— Sunum transkripti:

1 Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi VEZİRKÖPRÜ ANADOLU LİSESİ SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ TANITIM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ TANITIM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ Hazım İŞBİLEN Okul Rehber Öğretmeni

2 SINIF GEÇME VE SINAV SİSTEMİ

3 Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yazılı ve uygulamalı sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Yazılı ve uygulamalı sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Bir sınıfta bir günde uygulanacak yazılı ve uygulamalı sınavların sayısının ikiyi geçmemesi esastır. Ancak okul yönetimince uygun görülen zorunlu hallerde bir günde üç sınav da yapılabilir. Bir sınıfta bir günde uygulanacak yazılı ve uygulamalı sınavların sayısının ikiyi geçmemesi esastır. Ancak okul yönetimince uygun görülen zorunlu hallerde bir günde üç sınav da yapılabilir. Zorunlu haller dışında yazılı sınav süresi bir ders saatini aşamaz. Zorunlu haller dışında yazılı sınav süresi bir ders saatini aşamaz.

4 Yazılı Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi Öğretmen, başarı oranı düşük olduğunda nedenlerini araştırır ve değerlendirir. Buna göre ilgili konuları yeniden işlemek veya öğrencilere alıştırma çalışmaları yaptırmak gibi tedbirleri alır. Öğretmen, başarı oranı düşük olduğunda nedenlerini araştırır ve değerlendirir. Buna göre ilgili konuları yeniden işlemek veya öğrencilere alıştırma çalışmaları yaptırmak gibi tedbirleri alır.

5 Yazılı sınav sonunda, öğrenci mevcudunun çoğunluğu başarısız olmuşsa öğretmen, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapabilir. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de katılabilir. Bu sınavlarda, öğrencinin aldığı en yüksek puan geçerli sayılır. Yazılı sınav sonunda, öğrenci mevcudunun çoğunluğu başarısız olmuşsa öğretmen, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapabilir. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de katılabilir. Bu sınavlarda, öğrencinin aldığı en yüksek puan geçerli sayılır.

6 SÖZLÜ SINAVLAR Bir dönemde öğrencilere her dersten en az bir sözlü sınav puanının verilmesi esastır. Bir dönemde öğrencilere her dersten en az bir sözlü sınav puanının verilmesi esastır. Sözlü puanı, öğrencilerin sosyal etkinliklerdeki çalışmaları, derse hazırlıkları, ders içindeki etkinlikleri ve dersle ilgili araştırma ve proje çalışmaları değerlendirilerek verilir. Sözlü puanı, öğrencilerin sosyal etkinliklerdeki çalışmaları, derse hazırlıkları, ders içindeki etkinlikleri ve dersle ilgili araştırma ve proje çalışmaları değerlendirilerek verilir. Sözlü puanı verilen öğrenciye sonuç anında bildirilir. Sözlü puanı verilen öğrenciye sonuç anında bildirilir. Sözlü sınavı için başlı başına bir ders saati ayrılmaz. Sözlü sınavı için başlı başına bir ders saati ayrılmaz.

7 Sınavlara Katılmayanlar Sınavlara katılmayan, ödev veya projesini zamanında teslim etmeyen öğrenci; özrünü, özrün başlangıcından itibaren 7 iş günü içinde bildirmek ve özrün bitimini izleyen 7 iş günü içinde de belgelendirerek okul yönetimine vermek zorundadır. Sınavlara katılmayan, ödev veya projesini zamanında teslim etmeyen öğrenci; özrünü, özrün başlangıcından itibaren 7 iş günü içinde bildirmek ve özrün bitimini izleyen 7 iş günü içinde de belgelendirerek okul yönetimine vermek zorundadır.

8 Özürsüz olarak sınavlara katılmayan, ödev veya projesini zamanında teslim etmeyen ve sınavlarda kopya çeken öğrenciye sıfır (0) puan verilir ve durum okul yönetimine yazılı olarak bildirilir. Özürsüz olarak sınavlara katılmayan, ödev veya projesini zamanında teslim etmeyen ve sınavlarda kopya çeken öğrenciye sıfır (0) puan verilir ve durum okul yönetimine yazılı olarak bildirilir.

9 Sınav Sonuçlarının Duyurulması Öğretmenler, sınav, ödev ve projelerin sonuçlarını öğrencilere bildirir (en geç 15 gün içinde) ve yapılan başlıca ortak hataları sınıfta açıklar. Öğretmenler, sınav, ödev ve projelerin sonuçlarını öğrencilere bildirir (en geç 15 gün içinde) ve yapılan başlıca ortak hataları sınıfta açıklar. Öğrencinin duyuru tarihinden itibaren 7 iş günü içinde istemesi halinde sınav kağıdı, ders öğretmeni tarafından öğrenci ile birlikte bir defa daha incelenir ve değerlendirilir. Öğrencinin duyuru tarihinden itibaren 7 iş günü içinde istemesi halinde sınav kağıdı, ders öğretmeni tarafından öğrenci ile birlikte bir defa daha incelenir ve değerlendirilir.

10 Bir Dersin Ağırlığı, Ağırlıklı Puanı ve Ağırlıklı Notu Bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir. Bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir. Örnek: 9.sınıflarda, Yabancı Dil dersinin haftalık ders saati sayısı 10, o halde Yabancı Dil dersinin ağırlığı 10’dur. Yabancı Dil dersinin haftalık ders saati sayısı 10, o halde Yabancı Dil dersinin ağırlığı 10’dur. Matematik dersinin haftalık ders saati sayısı 4, o halde Matematik dersinin ağırlığı 4’tür.

11 Bir dersin yıl sonu puanı ile o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından elde edilen puan, o dersin ağırlıklı puanıdır. Bir dersin yıl sonu puanı ile o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından elde edilen puan, o dersin ağırlıklı puanıdır. Örnek: 9. sınıflarda Türk Edebiyatı dersinin yıl sonu puanı 80, yine bu dersin haftalık ders saati sayısı 3, o halde Türk Edebiyatı dersinin ağırlıklı puanı 80x3=240’tır. Türk Edebiyatı dersinin yıl sonu puanı 80, yine bu dersin haftalık ders saati sayısı 3, o halde Türk Edebiyatı dersinin ağırlıklı puanı 80x3=240’tır.

12 Bir dersin yıl sonu notu ile o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından o dersin ağırlıklı notu bulunur. Bir dersin yıl sonu notu ile o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından o dersin ağırlıklı notu bulunur. Örnek: 9. sınıflarda Türk Edebiyatı dersinin yıl sonu puanı 80 ise yıl sonu notu 4’tür. Bu dersin haftalık ders saati 3 olduğuna göre ağırlıklı notu 4x3=12’dir. Türk Edebiyatı dersinin yıl sonu puanı 80 ise yıl sonu notu 4’tür. Bu dersin haftalık ders saati 3 olduğuna göre ağırlıklı notu 4x3=12’dir.

13 Yıl Sonu Başarı Puanı ve Yıl Sonu Başarı Notu Öğrencinin yıl sonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının haftalık ders saatleri toplamına bölümü ile elde edilen puandır. Yıl sonu başarı notu ise derslerin ağırlıklı notları toplamının haftalık ders saatleri toplamına bölümü ile bulunur. Öğrencinin yıl sonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının haftalık ders saatleri toplamına bölümü ile elde edilen puandır. Yıl sonu başarı notu ise derslerin ağırlıklı notları toplamının haftalık ders saatleri toplamına bölümü ile bulunur.

14 Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi ANADOLU LİSESİ HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ DERS KATEGORİLERİ DERSLER 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF ORTAK DERSLER DİL VE ANLATIM 22 22 TÜRK EDEBİYATI 33 33 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 11 11 TARİH 22 -- T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK -- 2- COĞRAFYA 22 -- MATEMATİK 4- -- GEOMETRİ 2- -- FİZİK 2- -- KİMYA 2- -- BİYOLOJİ 2- -- SAĞLIK BİLGİSİ 1- -- FELSEFE --2- YABANCI DİL 64 44 İKİNCİ YABANCI DİL 22 22 BEDEN EĞİTİMİ 2222 GÖRSEL SANATLAR /MÜZİK 1111 MİLLÎ GÜVENLİK BİLGİSİ -1-- TRAFİK VE İLK YARDIM ---1 TOPLAM34201916 SEÇMELİ DERSLER DİL VE ANLATIM-(2)(2)(3) TÜRK EDEBİYATI-(1) MATEMATİK-(2)(4) GEOMETRİ-(1)(2)(2)(3)(1)(2) FİZİK-(2)(3)(2)(4)(2)(3) KİMYA-(2)(3)(2)(4)(2)(3) BİYOLOJİ-(2)(3)(2)(4)(2)(3) TARİH-(2)(2)(4)- ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ---(2)(4) COĞRAFYA-(2)(2)(4) PSİKOLOJİ-(2)-- SOSYOLOJİ--(2)- MANTIK---(2) YABANCI DİL-(4)(6) İKİNCİ YABANCI DİL-(2)(4) DİĞER SEÇMELİ DERSLER-(2) TOPLAM-141518 REHBERLİK VE YÖNLENDİRME1111 TOPLAM DERS SAATİ35

15 DerslerHaf.Ders.S.S Ders Puanı(örnek) Ders Notu (Örnek) Ağırlıklı Puan(Örnek) Ağırlıklı Not(Örnek) D.Ve A. T. Edb. DinTarihGeoCoğMatFizikKimyaBiyolojiSağlıkY.DilR/M/Bed.Rehberlik23122242222621808590758380827887931008010045544444555451602559015016616032815617418620048020081558881681010102410 Toplam33-12705140 Yıl sonu başarı puanı 84,53 Yıl sonu başarı notu 4,38

16 ÖĞRENCİ BAŞARISININ DEĞERLENDİRİLMESİ Bütün sınavlar ile ödev ve projeler 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Dönem sonlarında alınan puanlar nota dönüştürülür. Puanların not değeri ve derecesi aşağıdaki gibidir.

17 Bir dersten başarılı sayılması için İkinci dönem notu en az GEÇER(2) olmalıdır. Ancak, 1. dönem notunun ETKİSİZ(0) olması durumunda, 2. dönem notunun en az ORTA (3)olması gerekir.

18 Örnek: DERSLER 1.DÖNEM PUANI 2.DÖNEM PUANI ORTALAMA PUANI VE NOTU SONUÇ A (1) (1) (2) (2)(2)BAŞARILI B (1) (1) (2) (2)BAŞARISIZ C(0)(2)(1)BAŞARISIZ D (0) (0) (3) (3)(2)BAŞARILI E (5) (5) (1) (1) (3) (3)BAŞARISIZ F (1) (1) (5) (5) (3) (3)BAŞARILI

19 ORTALAMA YÜKSELTME SINAVI Yıl sonu başarı ortalamasına bakılmaksızın her öğrenci ders yılı sonunda istediği en fazla 4 dersten Ortalama Yükseltme Sınavı’na girebilir. Ortalama Yükseltme Sınavı’na girecek öğrencilerin sınava gireceği ders/dersler; öğrenci, veli ve sınıf öğretmeninin katılımı ile belirlenir ve ders kesimini izleyen 5 iş günü içinde, örneğine uygun dilekçe ile okul müdürlüğüne bildirilir.

20 Sınıf geçme nasıl olur ? Doğrudan sınıf geçme Doğrudan sınıf geçme Yıl sonu başarı ortalamasına göre sınıf geçme Yıl sonu başarı ortalamasına göre sınıf geçme Sorumlu olarak sınıf geçme Sorumlu olarak sınıf geçme

21 Doğrudan sınıf geçme Ders yılı ya da ortalama yükseltme sınavı sonucunda,tüm derslerden başarılı olan öğrenciler doğrudan sınıflarını geçerler. Ders yılı ya da ortalama yükseltme sınavı sonucunda,tüm derslerden başarılı olan öğrenciler doğrudan sınıflarını geçerler.

22 Yıl sonu başarı ortalaması ile sınıf geçme Kurulca belirlenen yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak derslerin dışındaki derslerden başarısızlığı bulunan öğrencilerden yıl sonu başarı notu; Kurulca belirlenen yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak derslerin dışındaki derslerden başarısızlığı bulunan öğrencilerden yıl sonu başarı notu; Genel Liselerde (2.50) Genel Liselerde (2.50) Anadolu Liselerinde (3.00) Anadolu Liselerinde (3.00) Fen liselerinde (3.50) Fen liselerinde (3.50) olan öğrenciler ortalama ile sınıflarını geçerler. olan öğrenciler ortalama ile sınıflarını geçerler.

23 Okulumuzda kurulca belirlenen, yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak ders, bütün sınıflarda, Okulumuzda kurulca belirlenen, yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak ders, bütün sınıflarda, “DİL VE ANLATIM” “DİL VE ANLATIM” dersidir. dersidir.

24 Sorumlu Olarak Sınıf Geçme  *Başarısız olduğu ders sayısı 9. sınıfta en fazla 3 zayıfı olanlar  *10. ve 11. sınıflarda ise en fazla 2 dersten başarısız olanlar sorumlu olarak bir üst sınıfa devam ederler. Ancak, alt sınıflar da dahil toplam 5 ‘den fazla sorumlu dersi bulunanlar başarısız sayılır. (Alan değişikliğinden dolayı sorumlu olunan dersler bu sayıya dahil edilmez.)  *Sorumluluk, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması durumunda kalkar.

25 Teşekkür ve Takdir Belgesi İle Ödüllendirme Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70.00 den aşağı olmayan ve davranış puanı yüz olan öğrencilerden: Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70.00 den aşağı olmayan ve davranış puanı yüz olan öğrencilerden: 70.00-84.99 arasındakileri Teşekkür Belgesi, 70.00-84.99 arasındakileri Teşekkür Belgesi, 85.00 ve daha yukarı olanları Takdir Belgesi 85.00 ve daha yukarı olanları Takdir Belgesi ile ödüllendirir. ile ödüllendirir.

26 Dersler Haf.Ders.S. S Ders Puanı(örnek) Ders Notu (Örnek) Ağırlıklı Puan(Örnek) Ağırlıklı Not (Örnek) D.Ve A. T. Edb. DinTarihGeoCoğMatFizikKimyaBiyolojiSağlıkY.Dil R/M/Bed. Rehberlik231222422221021808590758380827887931008010045544444555451602559015016616032815617418620080020081558881681010104010 Toplam37-13025156 Yıl sonu başarı puanı 84,02 Yıl sonu başarı notu 4,33

27 Kimler sınıf tekrar ederler ? Ders yılı içerisinde toplam 20 gün özürsüz olarak okula gelmeyenler notları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ders yılı içerisinde toplam 20 gün özürsüz olarak okula gelmeyenler notları ne olursa olsun başarısız sayılır. Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Ortalama yükseltme sınavları sonucunda başarısızlığı bulunup yıl sonu başarı ortalamasıyla sınıf geçemeyenler, Ortalama yükseltme sınavları sonucunda başarısızlığı bulunup yıl sonu başarı ortalamasıyla sınıf geçemeyenler, Sorumlu olarak sınıf geçemeyenler sınıf tekrar ederler. Sorumlu olarak sınıf geçemeyenler sınıf tekrar ederler. Not: Sınıf tekrarı ortaöğretim boyunca 1 kere yapılabilir Not: Sınıf tekrarı ortaöğretim boyunca 1 kere yapılabilir

28 Hazım İŞBİLEN Okul Rehber Öğretmeni


"Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi VEZİRKÖPRÜ ANADOLU LİSESİ SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ TANITIM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ SINIF GEÇME VE SINAV." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları