Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 1."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 1

2 2 1789’da gerçekleşen Fransız İhtilali ile hürriyet, eşitlik, adalet, milliyetçilik gibi akımlar yayılmış ve tüm dünyayı etkilemiştir. İmparatorluklar yıkılmış, meşruti yönetimler kurulmaya başlamıştır.

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 3 «Özgürlük benim karakterimdir» diyen Mustafa Kemal halkın hürriyetini sağlamış, ekonomik toplumsal ve siyasal alanlarda kadın erkek eşitliğini sağlamış, milleti için canını ortaya koymuştur.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 4 Osmanlı Devleti, 19. yüzyılda milliyetçilik akımının etkisi ile balkan topraklarını kaybederken, sömürgeciliğin etkisi ile de hem ekonomisi kötüye gitmiş hem de Kuzey Afrika topraklarını kaybetmiştir.

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 5 Ekonomisi kötüleşen Osmanlı borç almaya başlamış borçlarını ödeyemeyince alacaklı devletler de Duyunu Umumiye’yi kurmuştur. Sanayi İnkılabını gerçekleştiren Avrupa seri üretime geçmiş ve ucuza mal üretmeye başlamıştır. Kapitülasyonlar sayesinde mallarını serbestçe ülkemizde satması ile de el tezgahlarımız rekabet edememiş kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Osmanlı Devleti’nin Durumu

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 6 Osmanlı Devleti, bu olumsuz durumdan kendini korumak için çeşitli tedbirler almış ve çeşitli fikir akımlarını desteklemiştir. Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük, Batıcılık gibi…. Mustafa Kemal, balkanlarda yaşadığı için ayrılıkçı hareketlerin etkilerini yakından görmüştür. Trablusgarp Savaşı’ nda görev alarak da bu bölgenin de elimizden çıkacağının farkına varmıştır.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 7 Atatürk, askerlikten tarihe, dilden uygarlıklara, sosyolojiden psikolojiye, felsefeden ekonomiye kadar bir çok alanda kitap okumuştur. Atatürk’ün fikir yapısında etkili olan bir diğer husus da okuduğu kitaplardır. Öğrencilik yıllarından başlayarak gelişen ve zamanla bir tutku haline gelen okuma sevgisi, yaşamının her döneminde onu etkilemiştir.

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 8 Mustafa Kemal, Askeri İdadi’ de okurken Türk Ocaklarının kurucusu olan Mehmet Emin Yurdakul’ un şiirlerinden etkilenmiştir.

9 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 9 Atatürk’te vatan ve özgürlük kavramlarının oluşmasında Namık Kemal’in etkisi olmuştur. Vatan şairi olarak bilinen Namık Kemal’e göre Vatan: “Kendi çocukları arasında dil ve menfeat birliği, fikir ve sevgi kardeşliği oluşturan mukaddes topraktır.” Türk milliyetçiliğinin öncülerindendir. İntibah, Vatan Yahut Silistre önemli eserlerindendir.

10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 10 1897 Osmanlı-Yunan savaşı sırasında yurt ve ulus sevgisini dile getiren şiirler yazmıştır. Ayrıca özgürlük ve adalet özlemi ile ilgili şiirleri de vardır. Atatürk’ ün etkilendiği şairlerdendir.

11 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 11 Milliyetçilik ve Türkçülük üzerine yazdığı eserleri ile tanınmıştır. Mustafa Kemal’ in etkilendiği isimlerdendir.

12 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 12 Voltaire Jean Jacques Rousseau Mustafa Kemal yalnızca bizim aydınlarımızdan değil, aynı zamanda Fransız İhtilali’ni hazırlayan Voltaire, Jean Jacques Rousseau, Montesquıeu gibi aydınlardan da, özgürlük –eşitlik- demokrasi gibi alanlarda etkilenmiştir.

13 13 SONUÇ T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER Atatürk’ ün düşünce sisteminin oluşmasında, doğup büyüdüğü ortam, yaşadığı olaylar, milli sorunlar ve okuduğu kitaplar etkili olmuştur. Fransız İhtilali’ nin eşitlik, özgürlük ve milliyetçilik fikirleri bütün çok uluslu devletler gibi Osmanlı Devleti’ ni de olumsuz etkilemiştir. Sanayi İnkılabı sonucunda Avrupa devletlerinin sömürge elde etme yarışı Osmanlı Devleti’ ni olumsuz etkilemiştir.


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE FİKİRLER 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları