Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Bir Kahraman Doğuyor.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Bir Kahraman Doğuyor."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Bir Kahraman Doğuyor

2 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2 Bir Kahraman Doğuyor

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 3 Bir Kahraman Doğuyor Mustafa Kemal 1907 yılında askeri bir görevle geldiği Selanik’te İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katıldı. SELANİK

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 4 Bir Kahraman Doğuyor Manastır çeşitli konsoloslukların olduğu, ticaretin geliştiği ve bu sayede Selanik gibi batıya açılan bir kapı niteliğindeydi. Manastır çeşitli konsoloslukların olduğu, ticaretin geliştiği ve bu sayede Selanik gibi batıya açılan bir kapı niteliğindeydi. MANASTIR

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 5 Bir Kahraman Doğuyor İSTANBULİSTANBUL M. Kemal İstanbul’a hem öğrenci olarak hem de asker olarak çeşitli zamanlarda gelmiştir.

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 6 Bir Kahraman Doğuyor SOFYA Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal, 1913'te Sofya Askeri Ataşeliği’ne tayin edilmişti; Sofya Ataşesi iken, verilen kostümlü baloya yeniçeri kıyafeti ile gitmiş ve etrafında derin bir hayranlık uyandırmıştır.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 7 Bir Kahraman Doğuyor Selanik Mülkiye Rüştiyesi’nde okurken komşusunun çocuğundan etkilenen M. Kemal kendi kişilik özelliğine de uyan askerliği, meslek o larak seçmiştir. Sırası ile Selanik Askeri Rüştiyesi, Manastır Askeri İdadisi, İstanbul Harp Okulu ve İstanbul Harp Akademisi’ni bitiren M. Kemal 1905’de orduya girmiştir. MUSTAFA KEMAL LİDERLİK YOLUNDA

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 8 Bir Kahraman Doğuyor SURİYE’DE 5. ORDUDA GÖREV YAPARKEN

9 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 9 Bir Kahraman Doğuyor MUSTAFA KEMAL LİDERLİK YOLUNDA Mustafa Kemal, 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanınca 13 Kasım 1918’de İstanbul’a geldi. Ne üzücüdür ki; aynı gün İtilaf Devletleri’nin donanması da boğaza demir attı.

10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 Bir Kahraman Doğuyor MUSTAFA KEMAL, ŞİŞLİ’DEKİ EVİNDE, ÜLKENİN GELECEĞİ HAKKINDA ALİ FUAT CEBESOY, RAUF ORBAY VE İSMET İNÖNÜ İLE SIK SIK TOPLANTI YAPTI.

11 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 11 Bir Kahraman Doğuyor Mustafa Kemal’in fikir hayatını, askeri yaşantısını, dünyaya bakışını etkileyen şehirler, bir dönem yaşadığı, görev yaptığı, öğrencilik hayatının geçtiği şehirlerdir. Bu şehirler; Selanik, Manastır, İstanbul ve Sofya’dır. Mustafa Kemal’in fikir hayatını, askeri yaşantısını, dünyaya bakışını etkileyen şehirler, bir dönem yaşadığı, görev yaptığı, öğrencilik hayatının geçtiği şehirlerdir. Bu şehirler; Selanik, Manastır, İstanbul ve Sofya’dır.


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Bir Kahraman Doğuyor." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları