Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SANATSIZ KALAN BİR TOPLUMUN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SANATSIZ KALAN BİR TOPLUMUN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR."— Sunum transkripti:

1 SANATSIZ KALAN BİR TOPLUMUN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR.
- K.ATATÜRK

2 Mustafa Kemal Atatürk, düşünceleriyle 13 milyon insanında desteğini alarak en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur. Bir diğer eseri nutuk ise günümüzde hala okunup bir çok insanı derinden etkilemekte.

3 Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu İstiklal Marşı, insanları derinden etkileyerek Kurtuluş Savaşı’na olan inançlarını arttırmış, milli beraberliği sağlamıştır.

4 Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal’in yazdığı, batılı anlamda yazılıp oynanan ilk tiyatro yapıtıdır. Eserin sahnelenmesinden sonra izleyicilerin heyecana gelerek başlattıkları gösteri ve olaylar; yazarın tutuklanarak Magusa'ya sürülmesine sebep oldu.

5 Bazı eserlerin halkı bilinçlendirmesiyle birlikte halk, saltanata karşı ayaklanmalara başlamıştı.
2. Abdülhamit dönemi baskısı nedeniyle Tanzimat 2. dönem ve Servet-i Fünun döneminde tiyatro, gazete gibi eserler geride kalmış, sanatçılar toplumcu değil, bireyci yazmaya başlamışlardır.Birçok sanatçı ise sürülmüştür.

6 Fransız İhtilali, Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi’nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır.İhtilalden önce sanatçıların büyük etkisiyle halk bilinçlenmekte sarayın, kralın, seçkinlerin denetiminden çıkmaya başlamıştır.

7 Rönesans, yüzyıl İtalya’sında batı ile klasik antikite arasında sanat, bilim, felsefe ve mimarlıkta bağın tekrar kurulmasını sağlayan, İslam filozof ve bilim adamlarının çalışmalarının çeviri yoluyla alındığı, deneysel düşüncenin canlandığı, insan yaşamı (hümanizm) üzerine yoğunlaşıldığı, matbaanın bulunmasıyla bilginin geniş kitlelerle paylaşımının arttığı ve radikal değişimlerin yaşandığı dönemdir.

8 Goethe nin 1774 yılında yazdığı romanın piyasaya çıkmasının ardından hem pek çok intihar vakası ile karşılaşılmış, hem de Almanya sokakları bir “Werther salgınına” uğrayarak, ortalığı mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir.

9 Pablo Picasso ve Georges Braque tarafından 1907 yılında başlatılan Kübizm, resim ve heykel alanında devrim yapan, ayrıca müzik ve yazını da etkilemiş bir sanat hareketidir. Kübistler, herhangi bir şeyde gözün türlü yönlerden görebildiği özellikleri, bir arada geometrik şekillerle göstermeye çalışır.

10


"SANATSIZ KALAN BİR TOPLUMUN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları