Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAPIM KUŞAĞINI TANIYALIM. Yapım kuşağında sizler; Gözlemlerinizi, yaşamınızda değiştirmeyi, geliştirmeyi düşündüklerinizi belirleyecek sorunları çözmek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAPIM KUŞAĞINI TANIYALIM. Yapım kuşağında sizler; Gözlemlerinizi, yaşamınızda değiştirmeyi, geliştirmeyi düşündüklerinizi belirleyecek sorunları çözmek."— Sunum transkripti:

1 YAPIM KUŞAĞINI TANIYALIM

2 Yapım kuşağında sizler; Gözlemlerinizi, yaşamınızda değiştirmeyi, geliştirmeyi düşündüklerinizi belirleyecek sorunları çözmek için önerilerde bulunacaksınız. Gözlemlerinizi, yaşamınızda değiştirmeyi, geliştirmeyi düşündüklerinizi belirleyecek sorunları çözmek için önerilerde bulunacaksınız. Bu sorunların çözümüne yönelik tasarım etkinliklerini bireysel olarak gerçekleştireceksiniz. Bu sorunların çözümüne yönelik tasarım etkinliklerini bireysel olarak gerçekleştireceksiniz.

3 Tasarımı gerçekleştirirken ürüne yönelik çalışacaksınız. Ürün veya maketi gerçekleştirmek için;  Araştırma yapacak,  Gerekirse denemeler yapacak,  Tasarıma uygun olarak gerçekleştirecek,  Tasarım için değişiklik önermek isterseniz bunları da yapabileceksiniz.

4  Yapım kuşağında belirlediğiniz sorunu çözmek için aşağıdaki süreçler size yardımcı olacaktır. Bu süreçleri uygularken yapacağımız uygulamaları belirli ölçülere göre hazırlanmış kağıtlar üzerine aktaracaksınız.

5

6 Proje Tasarım Süreci Sorun ve çözümü belirleme Sorun ve çözümü belirleme Tasarımın genel özelliklerini belirleme Tasarımın genel özelliklerini belirleme Taslak tasarım önerisini geliştirme Taslak tasarım önerisini geliştirme Tasarım hakkında araştırma yapma Tasarım hakkında araştırma yapma Son tasarım önerisi geliştirme Son tasarım önerisi geliştirme Yapım aşamalarını planlama Yapım aşamalarını planlama Ürünü ( projeyi ) yapma Ürünü ( projeyi ) yapma Değerlendirme ve test etme Değerlendirme ve test etme Değerlendirme sonucu ürün üzerinde değişiklikler yapma Değerlendirme sonucu ürün üzerinde değişiklikler yapma Bu işlemleri gerçekleştirirken yaşadığınız süreçleri teknoloji ve tasarım günlüklerine aktaracaksınız.

7 Sorunu Araştırma, Tanımlama ve Çözümü Tartışma Hayatınızdaki sorunları listeleyerek bunlara, Nasıl? Nasıl? Niçin? Niçin? Neden? Neden? Ne zaman? Ne zaman? Kim için? Kim için? sorularını yanıtlayarak, sorunun genel özelliklerini belirleyeceksiniz. Çözüm önerilerinden birini nasıl yapabileceğinizi düşünerek seçeceksiniz.

8 Tasarımın Genel Özelliklerini Belirleme Tasarımın genel özelliklerini, Nasıl, nerede, neden ve kim kullanılacak? Nasıl, nerede, neden ve kim kullanılacak? İşlevi ne olacak? İşlevi ne olacak? Biçimi nasıl olacak? gibi sorularla tasarımın amacı,estetik(renk,biçim vb.) ve yapısal (boyut, ağırlık vb.) özelliklerini belirleyeceksiniz. Biçimi nasıl olacak? gibi sorularla tasarımın amacı,estetik(renk,biçim vb.) ve yapısal (boyut, ağırlık vb.) özelliklerini belirleyeceksiniz.

9 Taslak Tasarım Önerisi Geliştirme  Belirlediğiniz özellikleri taşıyan taslak tasarımı çizeceksiniz.  Çizimler detaylandırılmadan çözümün genel özelliklerini taşıyacak biçimde olmalıdır.  Çizim yanında özellikler yazı ile de ifade edilebilir.

10 Tasarım Önerisine Yönelik Araştırma Tasarımınızı gerçekleştirmek için araştırma yapacaksınız. Tasarımınızı gerçekleştirmek için araştırma yapacaksınız. Benzer ürün ve sistemleri inceleyebilir ya da internet veya basılı kaynaklarda araştırma yapabilirsiniz. Benzer ürün ve sistemleri inceleyebilir ya da internet veya basılı kaynaklarda araştırma yapabilirsiniz.

11 Tasarım Önerisi Geliştirme Yaptıkları araştırma sonuçlarına göre yapım resmini çizeceksiniz. Resimde tüm ayrıntıları gösterecek biçimde iki veya üç boyutlu çizebilirsiniz. Resimde tüm ayrıntıları gösterecek biçimde iki veya üç boyutlu çizebilirsiniz.

12 Yapım Tasarımlarınızı gerçekleştireceksiniz. Tasarımlarınızı gerçekleştireceksiniz. Tecrübe kazanmak için denemeler yapabilirsiniz. Tecrübe kazanmak için denemeler yapabilirsiniz. Uygun araç-gereci seçerek, en uygun maliyetle, öğretmeninizin de yardımıyla tasarımınızı gerçekleştireceksiniz. Uygun araç-gereci seçerek, en uygun maliyetle, öğretmeninizin de yardımıyla tasarımınızı gerçekleştireceksiniz.

13 Değerlendirme ve Test Etme Değerlendirme ve Test Etme Yaptığınız tasarımı değerlendirecek;  Sorun çözümlendi mi?  Kullanıcı ihtiyaçlarını karşılıyor mu?  Kullanılan araç-gereçler uygun mu?  Benzerlerine göre zayıf ve üstün yanları neler?  Hangi özellikleri değişmeli?  Daha fazla geliştirilebilir mi? sorularını cevaplayacaksınız.

14 Değişiklik Önerme Değerlendirdiğiniz tasarımdaki değişiklik yapmak isterseniz gerekçesiyle yazabileceksiniz. Değerlendirdiğiniz tasarımdaki değişiklik yapmak isterseniz gerekçesiyle yazabileceksiniz. Bu değişiklik önerilerini yazarak ve çizerek ifade edebileceksiniz. Bu değişiklik önerilerini yazarak ve çizerek ifade edebileceksiniz.

15 Son olarak; Tasarladığınız ürünü/maketini, yaptığınız araştırmalarınızı, ürün dosyanızla birlikte tasarım günlüklerinizi öğretmeninize teslim edeceksiniz. Tasarladığınız ürünü/maketini, yaptığınız araştırmalarınızı, ürün dosyanızla birlikte tasarım günlüklerinizi öğretmeninize teslim edeceksiniz. Öz değerlendirme formlarını dolduracaksınız. Öz değerlendirme formlarını dolduracaksınız.

16 Beni sabırla dinlediyseniz, bu işte de başarılı olacağınıza inanıyorum Beni sabırla dinlediyseniz, bu işte de başarılı olacağınıza inanıyorum


"YAPIM KUŞAĞINI TANIYALIM. Yapım kuşağında sizler; Gözlemlerinizi, yaşamınızda değiştirmeyi, geliştirmeyi düşündüklerinizi belirleyecek sorunları çözmek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları