Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hz. Muhammed’in(sav) Örnek Ahlakı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hz. Muhammed’in(sav) Örnek Ahlakı"— Sunum transkripti:

1 Hz. Muhammed’in(sav) Örnek Ahlakı

2 Hz Muhammed Güvenilir Bir İnsandı…
Hz. Muhammed gerek peygamber olmadan önce gerekse peygamberliği döneminde doğruluğa,dürüstlüğe çok önem vermiştir.Düşünce söz ve davranışlarında hiçbir zaman doğruluktan ayrılmamıştır.Kendisine emanet edilen şeyleri titizlikle korumuş,kararlarında adaletli davranmıştır.Yalandan ve hileden her zaman uzak durmuştur.

3 Hz. Muhammed, doğruluğu ve dürüstlüğü nedeniyle yaşadığı toplumda güvenilir bir kişi olarak tanımıştı. Mekkeliler ona daha peygamber olmadan önce Muhammedü’l Emin (Güvenilir Muhammed) diyorlardı. Hz Muhammed peygamber olduktan bir süre sonra Mekke’deki Safa tepesine çıktı.’’Ey Kureyşliler!’’ diye seslendi.Onu duyanlar çevresine toplandılar. Peygamberimiz onlara ’’Size şu tepenin arkasından bir düşman ordusunun geldiğini söylesem inanır mısınız?’’ dedi.Oradakilerin hepsi ’’Evet’’ inanırız. Çünkü senin yalan söylediğini hiç duymadık.‘’ Bu olay Mekkelilerin Peygamberimizi doğru ve dürüst bir kişi olarak tanıdıklarını ona güvendiklerini ortaya koymaktadır.

4 Hz. Muhammed Tüm Canlılara Merhametli Davranılmasını Öğütlerdi …
Peygamberimiz insanlara olduğu gibi diğer canlılara da şefkat ve merhametle davranmıştır.O, hayvanlara iyi davranılmasını istemiştir. Hayvanlara fazla yük yüklenmesine,onların dövülmesine karşı çıkmıştır. Hayvanların sularının, yemlerinin zamanında ve yeteri kadar verilmesini buyurmuştur.Hz Muhammed doğanın ve çevrenin korunmasını istemiştir.Çevrenin ağaçlandırılıp yeşillendirilmesini öğütlemiştir. Gereksiz yere ağaç kesmeyi,zevk için avlanmayı yasaklanmıştır.Bütün bunlar, onun engin,şefkat ve merhamet sahibi bir insan olduğunu ortaya koymaktadır.

5

6 Hz. Muhammed İnsanlara Değer Verirdi…
Hz. Muhammed Allah’ın insana değer verdiğinin bilincindeydi.Yaşamı boyunca bu bilinçle davranmış ve her zaman insanı değerli bir varlık olarak görmüştür. O;insanları ırkına,rengine,milletine,cinsiyetine göre ayırmamıştır.Onlara mevki ve makamlara,zenginlik ve yoksulluklarına göre davranmamıştır.Durumları ne olursa olsun tüm insanları eşit görmüş ve herkese değer vermiştir. Peygamberimiz karşılaştığı insanlarla güler yüzle selamlaşır, onların hal ve hatırlarını sorardı.Konuşurken insanların yüzüne bakardı.Başkalarının sözünü kesmez,konuşanları sabır ve saygıyla dinlerdi.İnsanlara karşı kabalık etmez;kibar,anlayışlı,hoşgörülü davranırdı.

7 Hz. Muhammed Yardımseverdi…
Peygamberimiz insanlara yakın, sevecen ve içten davranırdı. Yoksul ve kimsesizlerle daha yakından ilgilenirdi. Onların gereksinimlerini gidermeleri için elinden gelen çabayı gösterirdi. Yaşlıları,hastaları,yoksulları ve kimsesizleri sık sık ziyaret ederdi. Onların hatırlarını sorar, sorunlarıyla ilgilenirdi.

8 Peygamberimiz Çocuklara da Değer Verirdi…
Peygamberimiz çocuklara da değer verirdi. Onlara selam verir,kendisinden bir isteği olup olmadığını sorardı.Tüm bunlar, Hz. Muhammed’in(sav) herkese değer verdiğini göstermektedir.

9 Hz. Muhammed Cesaretliydi…
Mekkeliler İslamiyet'in hızla yayılmasından endişeye kapıldılar. Müslümanlara çeşitli işkenceler yaptılar. Peygamberimizi engellemek için her yolu denediler.Ona mal,mülk,mevki ve makam teklif ettiler.Kabul etmeyince de kendisini ölümle tehdit ettiler.Bu planlarını gerçekleştirmek için girişimde bulundular.Ancak tüm bu olumsuzluklar karşısında Peygamberimiz yolundan dönmedi,yılgınlık göstermedi. Onların tehditlerine aldırmadan cesaretle görevini yapmayı sürdürdü.

10 Hz. Muhammed(sav) Hakkı Gözetirdi…
Hz. Muhammed yaşamında Kur’an’ın buyruklarına uymaya önem vermiştir.İnsanlar arasında adaletle hükmetmiş,herkesin hakkını gözetmiştir.Eşitliği,adaleti ve temel hakların korunmasını toplumsal barışın ön koşulları kabul etmiştir. Adaletsizliğin,insanlar arasında ayırım yapmanın toplumda huzur ve barış ortamını bozacağını bilerek davranmıştır.

11 Peygamberimiz kul hakkı konusunda da son derece duyarlı davranmıştır
Peygamberimiz kul hakkı konusunda da son derece duyarlı davranmıştır. Kimseye hakkını yedirmemiş, başkalarının hakkını yememeye de özen göstermiştir. Vefat etmeden kısa bir süre önce arkadaşlarını toplamış, kendisinde hakkı olanların hakkını istemesini söylemiştir. Tüm bu örnekler, Peygamberimizin hakkı gözetme konusunda ne derece titiz davrandığını ortaya koymaktadır.

12 Hz. Muhammed(sav) Sabırlıydı…
Hz. Muhammed yaşamı boyunca sabrı en önemli ilkelerden biri kabul etmiştir. O, doğumundan itibaren pek çok sıkıntıyla karşılaşmıştır. Doğmadan önce babasını, altı yaşında da annesini yitirmiştir. Yetim ve öksüz bir çocuk olmanın getirdiği sıkıntıların sabırla aşmıştır. Yedi çocuğundan beşi kendisi sağken ölmüştür. O, bu durum karşısında yaşama küsmemiş, sabretmiştir.

13 Hz. Muhammed(sav) Verdiği Sözde Dururdu
Hz. Muhammed yaşamı boyunca dinimizin öğütlerine uymuş,güzel ahlakıyla insanlara örnek olmuştur. O, doğruluğu ve dürüstlüğü kendisine ilke edinmiştir. Yalan söylememiş,verdiği sözde durmuştur. Tutamayacağı sözler vermekten kaçınmıştır. O, gerek kendisi gerekse yönettiği toplum adına yaptığı anlaşmalara her zaman sadık kalmıştır.

14 Peygamberimizin arkadaşlarından birinin anlattığı olay: ’’Hz
Peygamberimizin arkadaşlarından birinin anlattığı olay: ’’Hz. Muhammed’le peygamberliğinden önce bir alış veriş yapmıştım. Onun benden bir miktar alacağı kalmıştı. Bir gün kendisiyle alacağını vermek için buluşmak üzere sözleştik. Ben sözümü unutup, gitmedim. Bir süre geçtikten sonra sözümü hatırladım,onunla buluşmak için gittim. Baktım ki beni bekliyor. Bana,’’Ey genç!’’ beni burada bekletmekten usandırdın.’’diyerek sitemde bulundu. Özür diledim ve alacağımı verdim. Bu örnek peygamberimizin verdiği söze ne denli bağlı olduğunu ortaya koymuştur.

15 Hz. Muhammed Hoşgörülüydü…
Peygamberimiz kendisine karşı yapılan kabalıkları affetmiştir.İnsanlara kin gütmemiş,onlardan intikam almaya çalışmamıştır.Mekkeliler İslamiyet'in ilk dönemlerinde kendisine her türlü kötülüğü yapmışlardı.Ona hakarette bulunmuş,eziyet etmişlerdi. Sonunda peygamberimiz doğduğu,büyüdüğü kent olan Mekke’yi terk etmek zorunda kalmıştı.Daha sonra 630 yılında Mekke’yi fethettiğinde kendisine yapılanlardan dolayı intikam almayı düşünmemiş,Mekkelileri affetmiştir. Hz. Muhammed,insanların hatalarını yüzlerine vurarak onları kötülemezdi.

16 Hz. Muhammed(sav) Zamanı İyi Değerlendirirdi…
Peygamberimiz küçük yaştan itibaren çalışmaya başlamıştır. Mekkelilerin koyunlarını otlatmış, yanında kaldığı amcasının bütçesine katkıda bulunmuştur. Gençliğinde ticaretle geçimini sağlamıştır. Peygamber olduktan sonra da çalışmış, insanlara yük olmamış ve geçimini el emeği ile sağlamıştır. Hadis: “İki günü eşit olan aldanmıştır.” Hadis: “İnsanların çoğunun aldandığı iki şey vardır; sağlık ve boş vakit.”

17 Hz. Muhammed(sav) Danışarak İş Yapardı…
Akıllı,zeki,ileri görüşlü bir insandı. Kur’an’ın buyruklarına uymuş, yapacağı işlerde başkalarına danışmaya önem vermiştir. O, özellikle yapacağı işle ilgili uzman kişilere danışmıştır. ’’Her şeyi ben bilirim’’ anlayışıyla hareket etmemiştir. Peygamberimiz kendisine vahiy gelmeyen her önemli konuda çevreye danışırdı. İlk vahiy geldiğinde eşi Hatice’ye danışmış, onun önerisiyle bilgin bir kişiye gitmiş , peygamberliği konusunda söylediklerini dikkatle dinlemiştir.

18 VAHİDE AKTUĞ İLKÖĞRETİM OKULU
VE SON OLARAK!!!... Bizler de peygamberimizi örnek alalım. İşlerimizi danışarak yapalım. Önemli konularda ailemize ve öğretmenlerimize danışalım. Onların bilgi ve deneyimlerinden faydalanalım. Böyle davrandığımızda daha sağlıklı ve doğru kararlar vereceğimizi bilelim… Din Kültürü Ödevi/Hz. Muhammed’in Örnek Ahlakı Öykü YILMAZ VAHİDE AKTUĞ İLKÖĞRETİM OKULU 8/B Adnan ÇALIŞKAN VAHİDE AKTUĞ İLKÖĞRETİM OKULU DKAB DERSİ ÖĞRETMENİ


"Hz. Muhammed’in(sav) Örnek Ahlakı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları