Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hz. Muhammed ve Aile Hayatı Hz. Muhammed ve Aile Hayatı İlköğretim DKAB Dersi 5. Sınıf 3. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hz. Muhammed ve Aile Hayatı Hz. Muhammed ve Aile Hayatı İlköğretim DKAB Dersi 5. Sınıf 3. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com."— Sunum transkripti:

1 Hz. Muhammed ve Aile Hayatı Hz. Muhammed ve Aile Hayatı İlköğretim DKAB Dersi 5. Sınıf 3. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com

2 5.3.Ünite: Hz. Muhammed ve Aile Hayatı / Konular 1. Hz. Muhammed’in Evliliği ve Çocukları 2. Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları 3.Hz. Muhammed’in Ailesinin Örnek Davranışları 3.1. Hz. Muhammed’in Ailesinde Sevinçler ve Sıkıntılar Paylaşılırdı 3.2. Hz. Muhammed’in Ailesinde Misafire Cömert Davranılırdı 3.3. Hz. Muhammed’in Ailesinde İsraftan Kaçınılırdı 3.4. Hz. Muhammed’in Ailesinde Akrabalık ve Komşuluk İlişkilerine Önem Verilirdi 3.5. Hz. Muhammed’in Ailesinde Öksüzler ve Yoksullar Gözetilirdi 1. Hz. Muhammed’in Evliliği ve Çocukları 2. Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları 3.Hz. Muhammed’in Ailesinin Örnek Davranışları 3.1. Hz. Muhammed’in Ailesinde Sevinçler ve Sıkıntılar Paylaşılırdı 3.2. Hz. Muhammed’in Ailesinde Misafire Cömert Davranılırdı 3.3. Hz. Muhammed’in Ailesinde İsraftan Kaçınılırdı 3.4. Hz. Muhammed’in Ailesinde Akrabalık ve Komşuluk İlişkilerine Önem Verilirdi 3.5. Hz. Muhammed’in Ailesinde Öksüzler ve Yoksullar Gözetilirdi

3 5.3. Ünite: Hz. Muhammed ve Aile Hayatı / Kazanımlar 1- Hz. Muhammed’in Hz. Hatice ile evlilik sürecini özetler. 2- Hz. Muhammed’in çocuklara verdiği değeri örneklerle açıklar. 3- Hz. Muhammed’in ailesi içindeki davranışlarına örnekler verir. 4- Hz. Muhammed’in aile fertlerinin güzel davranışlarına örnekler verir. 1- Hz. Muhammed’in Hz. Hatice ile evlilik sürecini özetler. 2- Hz. Muhammed’in çocuklara verdiği değeri örneklerle açıklar. 3- Hz. Muhammed’in ailesi içindeki davranışlarına örnekler verir. 4- Hz. Muhammed’in aile fertlerinin güzel davranışlarına örnekler verir.

4 1.Hz. Muhammed’in Evliliği ve Çocukları Hz. Hatice Geçimini sağlamak için ticaretle uğraşıyordu. Dürüst ve güvenilir bir kişiliği vardı. Hz. Muhammed Zengin bir kadındı ve ticaretle uğraşıyordu. Mekke’nin soylu bir hanımefendisiydi. Sevgi ve saygı üzerine kurulu bir evlilik yaptılar. Bu mutlu evlilik yirmi beş yıl sürdü. A ltı çocukları dünyaya gelmiştir.

5 1.Hz. Muhammed’in Evliliği ve Çocukları Hz. Hatice Hz. Mariye Kasım Abdullah Rukiye Ümmü Gülsüm Zeynep Fatıma Hz. Muhammed İbrahim

6 2. Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları Sevgi Saygı Fedakarlık Dayanışma Adalet Hz. Muhammed’in ailesi temelleri üzerine kurulmuştur.

7 2. Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları “Andolsun ki Resulullah sizin için Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için güzel bir örnektir.” (Ahzap 21 )

8 2. Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları Peygamberimiz namaz kılarken secdeye vardığında torunları Hasan ve Hüseyin gelip sırtına binince secdeyi uzattı. Oradakiler, “Ya Resulullah! Secdeyi uzatmış olmadınız mı?” dediler. Peygamber Efendimiz de “Onlar sırtıma binince acele etmekten çekindim.” şeklinde cevap verdi. Hz. Muhammed’in bu örnek davranışını YORUMLAYALIM.

9 3.1. Hz. Muhammed’in Ailesinde Sevinçler ve Sıkıntılar Paylaşılırdı Hz. Muhammed’in ailesinde yardımlaşma ve dayanışmaya önem verilirdi. Aile bireylerinden birinin sıkıntısı olduğunda en kısa zamanda o sıkıntıyı gidermeye çalışırdı. Hz. Peygamber hem aile fertlerinin hem de çevresindeki insanların sevinç ve üzüntülerine ortak olmuştur. Hz. Peygamber hem aile fertlerinin hem de çevresindeki insanların sevinç ve üzüntülerine ortak olmuştur. Aile bireyleri birbirlerinin sevinç ve üzüntülerini paylaşırlardı.

10 3.2.Hz. Muhammed’in Hayatında Misafire Cömert Davranılırdı Misafirliğe gelenlere karşı iyi davranırdı. Güler yüz gösterirdi. En güzel şekilde ikramda bulunulurdu. Misafirlerine karşı cömert davran ırdı.

11 3.3.Hz. Muhammed’in Ailesinde İsraftan Kaçınılırdı “...Yiyiniz, içiniz; ancak israf etmeyiniz. Bilin ki Allah israf edenleri sevmez.”(A’raf 31) “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse misafirine ikramda bulunsun…”(Hadis-i Şerif)

12 3.4. Hz. Muhammed’in Ailesinde Akrabalık ve Komşuluk İlişkilerine Önem Verilirdi “Şüphesiz Allah; adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder... …Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabalarını ziyaret etsin…”(Nahl 90) Peygamberimiz kendi yakınları ile eşinin yakınlarına özel ilgi gösterirdi. Yetişmesinde büyük emekleri olan amcası Ebu Talip ve onun eşi Fatıma’ya her zaman saygı ve sevgi beslerdi. Onları ziyaret eder ve gönüllerini alırdı.

13 Borç istediği zaman borç vermek Yardım istediğinde yardımına koşmak Hastalandığında ziyaretine gitmek Muhtaç olduğunda ihtiyacını gidermek Sevincine ortak olup üzüntüsünü paylaşmak Taziyesinde bulunup cenazesine katılmak Evinde pişirdiğin yemekten ona ikram etmektir. Komşunun komşu üzerindeki hakları

14 3.5. Hz. Muhammed’in Ailesinde Öksüzler ve Yoksullar Gözetilirdi “Yetimi sakın ezme! İsteyeni de sakın azarlama!” (Duha 9-10) “Yetimi sakın ezme! İsteyeni de sakın azarlama!” (Duha 9-10) “Dini yalanlayanı gördün mü? İşte o, yetimi itip kakar. Yoksulu doyurmayı teşvik etmez.”(Maun 1-3) “Dini yalanlayanı gördün mü? İşte o, yetimi itip kakar. Yoksulu doyurmayı teşvik etmez.”(Maun 1-3)

15 Peygamberimizin yetimler için ne söylediğini merak ediyorsanız heceleri takip edin.. ğım ca la o o te lik bir lar yan ru ko ri le tim ye te net Cen la

16 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA…


"Hz. Muhammed ve Aile Hayatı Hz. Muhammed ve Aile Hayatı İlköğretim DKAB Dersi 5. Sınıf 3. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları