Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HZ.MUHAMMED’İN HAYATINDAN ÖRNEK DAVRANIŞLAR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HZ.MUHAMMED’İN HAYATINDAN ÖRNEK DAVRANIŞLAR"— Sunum transkripti:

1 HZ.MUHAMMED’İN HAYATINDAN ÖRNEK DAVRANIŞLAR

2 KAZANIMLAR Bu ünitenin sonunda öğrenciler; Güzel davranışlara Hz. Muhammed’in hayatından örnekler verir. Hz. Muhammed’in örnek davranışlarının toplumsal hayattaki önemini yorumlar. Hz. Muhammed’in doğa ve hayvan sevgisiyle ilgili davranışlarına örnekler vererek doğayı ve hayvanları koruma konusunda duyarlı olur.

3 DEĞERLER 1-SÖZÜNDE DURMAK 2-HOŞGÖRÜLÜ OLMAK 3-HAKKI GÖZETMEK
4-ZAMANI İYİ DEĞERLENDİRMEK 5-GÜVENİLİR OLMAK 6-DOĞAYI VE HAYVANLARI SEVMEK 7-BİLGİYE ÖNEM VERMEK

4 1-Hz.muhammed sözünde dururdu
Peygamberimiz (sav) verdiği sözde duran, yaptığı anlaşmaya bağlı kalan en büyük insandır. Bu hususta dostunu da, düşmanını da ayırt etmemiştir. Dostuna verdiği bir sözde durup, onu yerine getirdiği gibi, düşmanlarıyla yaptığı anlaşmaya da sadık kalmış, her ne pahasına olursa olsun, aykırı hareket etmemiştir. «Bizi aldatan bizden değildir»buyurmuştur.

5 2-Hz.Muhammed hoşgörülüydü
Hz. Muhammed, hoşgörüyü insanlar arasında tek taraflı değil, karşılıklı uyulması gereken bir davranış biçimi olarak ifade etmiştir. Peygamberimiz, bu konu ile ilgili bir hadisinde; «Hoşgörülü davran ki, sana da hoşgörü ile davranılsın.» buyurmuştur.

6 Herkese karşı hoşgörüyle davranan peygamberimiz, kötülüğe kötülükle karşılık vermemiştir. Hatta kaba ve görgüsüzce davrananlara karşı bile affedici, bağışlayıcı ve hoşgörülü olmuştur. Çünkü bu davranış biçimi Yüce Allah’ın Müslümanlardan istediği bir tavırdır.

7 3-Hz.Muhammed hakkı gözetirdi
Peygamberimiz haksızlığa asla tahammül edemez, haksızlık karşısında susan, kendini savunamayan kişiyi dilsiz şeytan olmakla nitelendirir, onun bu halini beğenmezdi. Görev başına getirdiği insanlara adaletli ve hoşgörülü olmalarını emreden Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle derdi: «Kıyamet gününde Allah’ın en çok sevdiği ve O’na en yakın olan kişi adil devlet başkanı, en çok nefret ettiği ve Allah’tan en uzak olan kişi de zalim devlet başkanıdır.»

8 4-Hz.muhammed zamanı iyi değerlendirirdi
Peygamberimiz her konuda israf ve savurganlığı kötü gördüğü gibi zamanı boşuna geçirmeyi, vaktin kullanımında israf edilmesini hoş görmemiştir. Peygamberimiz buyurur ki: «İki nimet vardır ki insanlar bu ikisinde çok aldanırlar: Sağlık ve boş vakit.» Başka bir hadisinde buyurur ki «Beş şey geçmeden beş şeyin kıymetini bil»

9 İhtiyarlamadan önce gençliğinin

10 Hastalanmadan önce sağlığının

11 Fakirlik gelmeden önce zenginliğinin

12 Meşgul olmadan önce boş vaktinin

13 Ölmeden önce yaşamın

14 5-Hz. Muhammed güvenilir bir insandı
Güvenilirlik, peygamber efendimizin (s.a.v) en belirgin özelliğidir. O, gençliğinden itibaren güvenilirliği ile tanınmış, bu nedenle kendisine güvenilir Muhammed anlamına gelen Muhammed’ül-Emin denilmiştir. Efendimiz, söz vermişse mutlaka verdiği sözü yerine getirir, kendisine verilen emanetleri sonuna kadar korur, bir şey söylemişse muhakkak onu yapardı

15

16 6-Hz. Muhammed doğayı ve hayvanları severdi
Peygamberimiz döneminde henüz çevre sorunu diye bir sorun yoktu. Sanayileşme olmadığı için onun zararlı yan etkileri de görülmemekteydi. Buna rağmen Peygamberimiz ağaçların korumanın gerektiğini bildirmiştir. «Kim bir fidan diker veya ekin ekerse, onlardan kuşlar ve diğer hayvan veya insanlar faydalandıkça Allah onu sevaptan yararlandırır. Yaptığına karşılık olarak ona sadaka sevabı olur.» buyurmuştur.

17 «kıyametin koptuğunu görsen de elindeki fidanı dik»

18 Peygamberimiz hayvanları birbiriyle dövüştürmeyi yasaklamış, onlara işkence ve eziyet edenleri, nişan hedefi yapanları lanetlemiştir. Zevk için avlanmak, hayvanı öldürüp atmak da haramdır. «Haksız yere bir kuş veya daha küçük bir hayvan öldüren insana Allah onun hesabını mutlaka soracaktır.» buyurmuştur.

19

20 Konuyla ilgili bir başka hadis de şöyledir:
«Bir adam yolda yürürken çok susadı ve bir kuyu bulup oraya inerek su içip çıktı. Bu sırada susuzluktan dolayı nemli toprağı yalamakta olan bir köpek gördü. "Bu köpek de susamış" diyerek kuyuya indi. Ayakkabısına su doldurup yukarı çıktı ve köpeğe içirdi. Bundan dolayı Yüce Allah o kulundan razı olup onu cennetlik kıldı.»

21 7-Hz.Muhammed bilgiye önem verirdi
Peygamberimiz okuma yazma öğretilmesine ve insanlara yararlı olacak her türlü bilgiye büyük önem vermiştir. ‘’ilim öğreniniz ve onu insanlara öğretiniz ‘’ «İlim öğrenmek için yola çıkan bir insan, dönünceye kadar Allah yolundadır»gibi pek çok sözüyle ilim öğrenmeyi teşvik etmiş ve her fırsatta ilim adamlarına destek vermiştir.

22 Hicretten sonra ilk olarak ‘’Suffe’’ denilen bir okul yaptırmıştır.
Bedir savaşında esirleri 10 kişiye okuma yazma öğretmeleri şartıyla serbest bırakmıştır.


"HZ.MUHAMMED’İN HAYATINDAN ÖRNEK DAVRANIŞLAR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları