Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KASIM AYI DEĞERİMİZ DOĞRULUK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KASIM AYI DEĞERİMİZ DOĞRULUK"— Sunum transkripti:

1 KASIM AYI DEĞERİMİZ DOĞRULUK

2 DOĞRULUK

3 DOĞRULUK NEDİR? ALLAH’IN EMİRLERİNE KANUNLARINA UYGUN BİR YOL İZLEMEK
YALANDAN UZAK OLMAK RİYAKARLIK YAPMAMAK DÜRÜST OLMAK DÜŞÜNCENİN GERÇEKLE UYUŞMASI MENFAATİMİZE AYKIRI OLSA DA HER ZAMAN VE HER YERDE DÜRÜST OLMAK İYİ VE GÜZEL DAVRANIŞLARDAN AYRILMAMAK

4 DOĞRULUK DÜŞÜNCEDE ,SÖZDE ,NİYETTE VE DAVRANIŞLARDA DOĞRULUK OLARAK ORTAYA ÇIKAR.”SIDK” VE “İSTİKAMET”KAVRAMLARIYLA BAĞLANTILI OLAN DOĞRULUK AHLAKLI VASIFLARIN TÜMÜYLE KENDİSİNDE TOPLANDIĞI BİR RUH HALİDİR.

5 EY İMAN EDENLER. ALLAH’TAN KORKUN VE DOĞRULARLA BERABER OLUN
EY İMAN EDENLER!ALLAH’TAN KORKUN VE DOĞRULARLA BERABER OLUN.(Tevbe 119) ….EMROLUNDUĞUN GİBİ DOSDOĞRU OL(Şura 15)

6 Hz.MUHAMMED’in(SAV)Doğruluğu
Peygamberimiz doğruluk ve dürüstlüğün en güzel örneğidir. “Muhammed’ül Emin”lakabı ile anılan Peygamber Efendimiz insanlara İslam’ı tebliğ ederken Safa tepesine çıkarak “Ey Kureyş halkı !Size bu dağın arkasından bir düşman ordusunun gelmekte olduğunu söylesem bana inanır mısınız?”dediğinde orada bulunanların verdiği cevap şu olmuştur: “Hepimiz inanırız çünkü sen ömründe yalan söylemedin” Kendimizi sorgulayalım biz Efendimize layık doğru bir ümmet miyiz?

7 Çocuklarımıza Doğru Olmayı (Yalan Söylememeyi)Nasıl Öğretebiliriz?

8 ANNE YEMİN EDERİM BEN YAPMADIM
ANNE YEMİN EDERİM BEN YAPMADIM! Hepimiz bu cümleyi ya sıklıkla duymuşuzdur ya da söylemişizdir.Peki bu sözün hayatımızda kocaman bir yer tutmasının sebebini merak ettik mi hiç? Aslında doğruyu söylediğimizde cezalandırılacağımızı düşünmek bizde yalanı meşrulaştıran en önemli etken .Bardağı kırınca,sınavdan bir alınca,eşyalarımızı kaybedince; yüzümüzü beş kardeşle tanıştırmamak için “vallahi bilmiyorum “demedik mi?

9 YALANCILIK ETİKETİ Aileler olarak yaptığımız en büyük hatalardan biri de çocuklarımızı yalancı olarak etiketlemektir.Onlara “yalan söylüyorsun demek yerine doğruyu söyleyeceğini biliyorum” ifadesi yalanı değil doğruyu ön plana çıkarmamızı sağlar.

10 ÇOCUĞUMUZA DOĞRUYU NASIL ÖĞRETEBİLİRİZ. 1
ÇOCUĞUMUZA DOĞRUYU NASIL ÖĞRETEBİLİRİZ? 1.Beyaz yalanlar söylemeyerek(Şu anda müsait değilim,evde yokum gibi cümleler kullanmayarak) 2.Hata yaptığında doğru söylediğinde “Bir de utanmadan ben yaptım diyorsun” gibi ifadeler kullanmayarak 3.Kendi yalanlarımıza çocuklarımızı ortak etmeyerek.(bunu sakın babana söyleme,Kimsenin yanında bunları konuşma gibi)

11 BİR DOĞRULUK HİKAYESİ Bir babanın 6ve 7 yaşlarında iki çocuğu varmış
BİR DOĞRULUK HİKAYESİ Bir babanın 6ve 7 yaşlarında iki çocuğu varmış.Baba çocuklarını bir gün hayvanat bahçesine götürmüş.Girişte 6 yaşından büyükler için ücret alınır diye yazıyormuş.Baba içeri girerken biri 7 yaşında diyerek ücret ödemiş.Gişe memuru siz 7 yaşında olduğunu söylemeseniz ben anlamazdım ve iki çocuğu da ücretsiz içeri alırdım demiş.Neden 7 yaşında olduğunu söyledin? Paran mı çok? Diye sorunca baba:Belki sen bilmiyorsun ama çocuklarım biliyor.diye cevap vermiş.

12 ÇOCUKLARIMIZLA OYNAYALIM… 1. Markete gidip kendisine çikolata aldı
ÇOCUKLARIMIZLA OYNAYALIM… 1.Markete gidip kendisine çikolata aldı.kasiyer para üstünü fazla verdi.Ne yaparsın? A)Banane vermeseydi O’nun hatası B)Kasiyeri uyarır fazla parayı geri veririm C)kasiyeri hatası yüzünden şikayet ederim. D)Hiçbir şey olmamış gibi parayı alır diğer markette harcarım.

13 BAHTİYAR KOLEJİ KARAKTER EĞİTİMİ KOMİSYONU OLARAK TEŞEKKÜR EDERİZ


"KASIM AYI DEĞERİMİZ DOĞRULUK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları