Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CUMHURİYET DÖNEMİNDE HUKUK Eskişehir Salih Zeki Anadolu Lisesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CUMHURİYET DÖNEMİNDE HUKUK Eskişehir Salih Zeki Anadolu Lisesi"— Sunum transkripti:

1 CUMHURİYET DÖNEMİNDE HUKUK Eskişehir Salih Zeki Anadolu Lisesi
Nurdan Gül KÖKTEN

2 Yukarıdaki metinden hareketle Atatürk'ün hukuk alanında yapmak
"Hükümet, memlekette yasayı egemen kılmak ve adaleti iyi dağıtmakla görevlidir. Bu itibarla adalet işi pek önemlidir. Bu sebeple adalet siyasetimizi de açıklamayı faydalı buluyorum. Adliye siyasetimizde izlenecek amaç, evvela halkı yormaksızın hızla, isabetle, güvenle adaleti dağıtmaktır. İkinci olarak toplumumuzun bütün dünya ile teması doğal ve zorunludur. Bunun için adalet düzeyimizi, bütün medeni toplumların adalet düzeyi derecesinde bulundurmak zorunluluğundayız. Bu hususları karşılamak için mevcut yasa ve usullerimizi, bu görüş noktalarından düzeltmekte ve yenilemekteyiz ve yenileyeceğiz (1922)." Yukarıdaki metinden hareketle Atatürk'ün hukuk alanında yapmak istediklerini "Türk adalet anlayışı ‘nın” sürekliliği açısından değerlendiriniz.

3 Hangi ülkenin Medeni Kanununu kaç yılında kabul ettik
Hangi ülkenin Medeni Kanununu kaç yılında kabul ettik. Bu tercihin sebepleri nelerdir

4 Cumhuriyet Döneminde Hukuk Alanında Yapılan Yenilikler Nelerdir
  17 Şubat 1926’da Medeni Kanun ilan edildi. İsviçre’den alındı. a)   Birden fazla kadınla evlenme yasaklandı. b)   Mirasta ve boşanmada kadın erkek eşitliği geldi. •   20 Ocak 1921’de ilk anayasa Teşkilat-ı Esasiye ilan edildi.  Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 anayasası ilan edildi. HUKUK ALANINDA YAPILAN İNKILAPLAR •    •   8 Mayıs 1928’de Borçlar Kanunu –İsviçre’den •   10 Mayıs 1928’de Ticaret Kanunu—Almanya’dan •   1Temmuz 1928’de Ceza Kanunu – İtalya’dan  alınarak  ilan edildi Cumhuriyet Döneminde Hukuk Alanında Yapılan Yenilikler Nelerdir

5 Medeni Kanunla Getirilen Yenilikler Nelerdir

6 1876 Anayasasına göre; Devlet başkanlarının konumu Yürütme
1909'da 1876 Anayasası'nda yapılan değişikliklere göre; 1876 Anayasası ile 1909'da yapılan değişiklikleri padişah ve yetkileri açısından karşılaştırınız. 1982 Anayasası'na göre; 1909 'daki değişiklikler ile 1982 anayasasını Devlet başkanlarının konumu ve yetkiler açısından karşılaştırınız. 1876 Anayasasına göre; Padişah, Meclis-i U m u m i d e anayasaya b a ğ l ı l ı k yemini edec e k t i r ( m d . 3 ) . • Padişah ve ailesi öde n e k l e r i n i yasaya g ö r e a l a c a k t ı r Devlet başkanlarının konumu Osmanlı soyunun en büyük evladı saltanat ve hilafet makamının sahibidir Padişaha karşı hiçbir mahkemede, hiçbir şekilde dava açılamaz Yürütme (Hükümet Kurulması) Yasama (Meclisler, Kanun Görüşmeleri)


"CUMHURİYET DÖNEMİNDE HUKUK Eskişehir Salih Zeki Anadolu Lisesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları