Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ."— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ

2 Neleri değiştirdim?Niçin değiştirdim? Atatürk inkılapları

3 Atatürk’ün önderliğinde,devlet yönetimi,hukuk,eğitim ve toplumsal alanda bir çok yenilikler yapıldı.Bu yeniliklerin amacı çağın gelişimine ayak uydurmaktı.

4 İnkılap: Bir toplumun düzenini ve yapısını daha iyi duruma getirmek için yapılan köklü değişiklikler ve yeniliklerdir.

5 Saltanatın Kaldırılması İlk inkılap yönetim (Siyasal)alanda yapılmıştır.1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılmıştır. Saltanatın Kaldırılması İlk inkılap yönetim (Siyasal)alanda yapılmıştır.1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılmıştır. Halifeliğin kaldırılması da siyasal alanda bir inkılaptır.Din ve devlet işleri birbirinden ayrılarak laiklik kabul edildi. Cumhuriyetin ilanı (29 Ekim 1923) siyasal alanda yapılan bir inkılaptır.Yöneticil eri halk kendisi seçmeye başladı SİYASAL ALANDA YAPILAN İNKILAPLAR

6 Hukuk Alanında Yapılan İnkılaplar · Türk Medeni Kanunu ve diğer kanunların çıkarılarak laik hukuk düzenine geçilmesi (1924-1937) Mecellenin kaldırılması (1924-1937) Evlenme, boşanma ve miras işlerinde kadın erkek eşitliği sağlandı.

7 Toplumsal Alanda yapılan İnkılaplar Kadınlara erkeklerle eşit haklar verilmesi (1926-1934) · Tekke zâviye ve türbelerin kapatılması (30 Kasım 1925) Şapka ve kıyafet devrimi (25 Kasım 1925) · Soyadı kanunu ( 21 Haziran 1934) · Lâkap ve unvanların kaldırılması (26 Kasım 1934) · Uluslararası saat, takvim ve uzunluk ölçülerin kabulü (1925-1931)

8 Eğitim Alanında Yapılan inkılaplar Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretimin birleştirilmesi (3 Mart 1924)) Bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığına bağlandı Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretimin birleştirilmesi (3 Mart 1924)) Bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığına bağlandı · Yeni Türk harflerinin kabulü (1 Kasım 1928) · Yeni Türk harflerinin kabulü (1 Kasım 1928) Türk Dil ve Tarih Kurumlarının kurulması (1931- 1932)

9 Ekonomi Alanında İnkılaplar · Aşârın kaldırılması · Çiftçinin özendirilmesi · Örnek çiftliklerin kurulması · Sanayiyi Teşvik Kanunu'nun çıkarılarak sanayi kuruluşlarının kurulması

10  Cumhuriyetçilik  Milliyetçilik  halkçılık  Devletçilik  Laiklik  İnkılapçılık ATATÜRK İLKELERİ

11 Atatürk ilkeleri Atatürkçü düşünce sistemini oluşturur. İlke, her türlü tartışmanın dışında tutulan temel düşünce ve prensiplerin bütünüdür.

12 Hangi ilke hangi inkılaplar ile ilişkilendirilir?

13 CUMHURİYETÇİLİK Saltanatın kaldırılması Cumhuriyetin ilanı Cumhuriyetin ilanı

14 MİLLİYETÇİLİK Tevhid-i Tedrisat Kanunu Eğitim sistemimizde birliğin sağlanması Tevhid-i Tedrisat Kanunu Eğitim sistemimizde birliğin sağlanması Eğitim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığına bağlanması Türk Dil Kurumu kuruldu. TBMM açıldı

15 HALKÇILIK Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi Medeni Kanun’la kadın erkek eşitliğinin sağlanması Soyadı kanunu çıkarıldı

16 DEVLETÇİLİK DEVLETÇİLİK Yeni fabrikaların açılması Barajlar,yollar,köprüler yapıldı.

17 LAİKLİK LAİKLİK Halifeliğin Kaldırılması Tekke ve zaviyelerin kapatılması Tekke ve zaviyelerin kapatılması Dini mahkemeler kapatıldı.

18 İNKILAPÇILIK TÜM İNKILAPLARIN ANA KAYNAĞIDIR

19 Dersi dikkatle dinlediğiniz için teşekkür ederim. SINIF ÖĞRETMENİ OSMAN DURSUN


"ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ ATATÜRK İNKILAPLARI İLKE VE İNKILAPLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları