Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“İTİLAF DEVLETLERİ ÜÇYÜZ VE DÖRTYÜZ YILLIK BİR HESABI GÖRMEYE BAŞLAMIŞLARDIR!” M. KEMAL ATATÜRK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“İTİLAF DEVLETLERİ ÜÇYÜZ VE DÖRTYÜZ YILLIK BİR HESABI GÖRMEYE BAŞLAMIŞLARDIR!” M. KEMAL ATATÜRK."— Sunum transkripti:

1 “İTİLAF DEVLETLERİ ÜÇYÜZ VE DÖRTYÜZ YILLIK BİR HESABI GÖRMEYE BAŞLAMIŞLARDIR!” M. KEMAL ATATÜRK

2 24 TEMMUZ 1923 ÖNEMLİ MADDELERİYLE SİYASİ ZAFER “LOZAN”  BOĞAZLAR “Komisyon yönetimi” ile kısıtlı egemenlik/1936 “Montrö” Ant. kadar  SINIRLAR  Suriye Sınırı(1939’a kadar)  Irak Sınırı (1926’ya kadar)  AZINLIKLAR  KAPİTÜLASYONLAR

3

4 INKILAPLAR SİYASİ 1- SALTANATIN KALDIRILMASI 2CUMHURİYETİN İLANI 3- HALİFELİĞİN KALDIRILMASI 4-ANKARA’NIN BAŞKENT OLMASI 5- ÇOK PARTİLİ REJİM DENEMELERİ: TCF/SCF HUKUKİ 1-TEŞKİAT-I ESASİYE 1921 2- TÜRK MEDENİ KANUNU 3- TÜRK CEZA (İtalya ve Almanya)- TÜRK BORÇLAR (İsviçre) TÜRK TİCARET (isviçre) KANUNLARI EĞİTİM- KÜLTÜR 1- TEVHİD-İ TEDRİSAT KANUNU 2-MEDRESELERİN KALDIRILMASI 3- YENİ TÜRK HARFLERİNİN KABULÜ 4-TÜRK TARİH KURUMU 5- TÜRK DİL KURUMU 6- ANKARA HUKUK FAKÜLTESİ 7- DİL-TARİH- COĞRAFYA FAKÜLTELERİ 8- İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TOPLUMSAL 1- TEKKE VE ZAVİYELERİN KALDIRILMASI 2- KIYAFETTE DEĞİŞİKLİK 3- TAKVİM (miladi), SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK 4- SOYADI KANUNU 5- TÜRK KADIN HAKLARI 6- SAĞLIK HİZMETLERİ: BAKANLIK/ HIFZISSIHHA (SAĞLIĞIN KORUNMASI) ENSTİTÜSÜ EKONOMİK 1- MISAK-I İKTİSADI VE İZMİR İKTİSAD KONGRESİ 2- AŞAR VERGİSİNİN KALDIRILMASI 3- TARIM OKULLARI 4- KABOTAJ KANUNU 1 TEMMUZ 1926 5- TEŞVİK- İ SANAYİ KANUNU İŞBANKASI/ETİBANK/ SÜMERBANK LİBERAL (ÖZEL)

5 CEVAPLAMAN GEREKENLER..  Cumhuriyetin ilk yıllarında hangi partiler kurulmuştur?  Çok partili hayata geçiş denemeleri niçin başarısızlıkla sonuçlanmıştır?  Güçler birliği ne demektir?  TC Devletinin anayasalarının tarihleri hakkında bilgi veriniz.  “TC’nin dini İslam’dır” maddesi anayasamızdan ne zaman çıkarılmıştır? Niçin?  Atatürk İlkeleri anayasaya ne zaman girmiştir?  Şeyh Sait İsyanı niçin çıkarılmış ve dönemin Türkiye’sinde nelere neden olmuştur?  Takrir- i Sükun Kanunu’nu niçin çıkarılmıştır?

6  Atatürk, “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözünü söylemesinin nedeni ne olmuştur?  Kubilay Olayı olarak da nitelendirilen Menemen Olayı hakkında bilgi veriniz.


"“İTİLAF DEVLETLERİ ÜÇYÜZ VE DÖRTYÜZ YILLIK BİR HESABI GÖRMEYE BAŞLAMIŞLARDIR!” M. KEMAL ATATÜRK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları