Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Hafta 11 Elektronik Tablo – II (Microsoft Excel) Konya, 2012 Temel Bilgisayar Bilimleri Dersi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Hafta 11 Elektronik Tablo – II (Microsoft Excel) Konya, 2012 Temel Bilgisayar Bilimleri Dersi."— Sunum transkripti:

1 1 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Hafta 11 Elektronik Tablo – II (Microsoft Excel) Konya, 2012 Temel Bilgisayar Bilimleri Dersi

2 2 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Sütun Ekleme Sütun Ekleme GİRİŞ Sütun eklemek için iki yöntem kullanılabilir. Bunlardan ilki sütun eklenmek istenen hücrenin seçilmesi ve EKLE menüsünden SÜTUN seçeneğinin seçilmesidir. Böylelikle işaretli hücrenin sol tarafına boş bir sütun oluşturulmaktadır. Sütun eklemek için kullanılacak ikinci yöntem ise sütun eklenmek istenen sütun başlığı üzerinde sağ tıklamak ve çıkan menüden EKLE seçeneğinin seçilmesidir. Böylelikle işaretlenen sütunun sol tarafına boş bir sütun oluşturulmaktadır.

3 3 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Satır Ekleme Satır Ekleme GİRİŞ Satır eklemek için iki yöntem kullanılabilir. Bunlardan ilki satır eklenmek istenen hücrenin seçilmesi ve EKLE menüsünden SATIR seçeneğinin seçilmesidir. Böylelikle işaretli hücrenin üst tarafına boş bir satır oluşturulmaktadır. Satır eklemek için kullanılacak ikinci yöntem ise satır eklenmek istenen satır başlığı üzerinde sağ tıklamak ve çıkan menüden EKLE seçeneğinin seçilmesidir. Böylelikle işaretlenen satırın üst tarafına boş bir satır oluşturulmaktadır.

4 4 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Satır Yüksekliği ve Sütun Genişliği Satır Yüksekliği ve Sütun Genişliği TEMEL İŞLEMLER Satır yüksekliğini ayarlamak için fare ile ayarlanacak satır numarasının alt veya üst kenarına gelinir ve fare işareti görüldüğü gibi olduğunda tutup sürüklenir Sütun genişliğini ayarlamak için fare ile ayarlanacak sütun harfinin sağ veya sol kenarına gelinir ve fare işareti görüldüğü gibi olduğunda tutup sürüklenir

5 5 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Satır Yüksekliği ve Sütun Genişliği Satır Yüksekliği ve Sütun Genişliği TEMEL İŞLEMLER Sütun genişliğini ayarlamak için Biçim menüsünden Sütun buradan da Genişlik seçeneği seçilir ve çıkan pencereye değer girilir. Satır yüksekliğini ayarlamak için Biçim menüsünden Satır buradan da Yükseklik seçeneği seçilir ve çıkan pencereye değer girilir.

6 6 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Sıra ve Sutün İşlemleri TEMEL İŞLEMLER Standart araç çubuğu üzerindeki simge işaretli hücreler içerisindeki rakamları küçükten büyüğe veya metinleri A’dan Z’ye sıralar Standart araç çubuğu üzerindeki simge işaretli hücreler içerisindeki rakamları büyükten küçüğe veya metinleri Z’den A’ya sıralar Eğer sıralanan hücrelerin yanındaki hücrelerde veri bulunuyorsa ekrana SIRALAMA UYARISI penceresi gelir. Bu pencereden, sıralamayı yanındaki hücrelerle birlikte yapmak için SEÇİMİ GENİŞLET seçilmelidir.

7 7 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Seri oluşturma işlemleri TEMEL İŞLEMLER Sayısal seriler oluşturulmak için sırasıyla şunlar yapılmalıdır:  Birinci sayı girilir  Altındaki hücreye ikinci sayı girilir  İki hücre birlikte işaretlenir  İşaretli hücrelerin sağ alt tarafındaki kutucuktan tutup sürüklenir. Sürükleme yapılırken fare işaretinin olması gerekmektedir. Sayısal seriler oluşturulmak için sırasıyla şunlar yapılmalıdır:  Birinci sayı girilir  Altındaki hücreye ikinci sayı girilir  İki hücre birlikte işaretlenir  İşaretli hücrelerin sağ alt tarafındaki kutucuktan tutup sürüklenir. Sürükleme yapılırken fare işaretinin olması gerekmektedir.

8 8 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Seri oluşturma işlemleri TEMEL İŞLEMLER Gün, Ay veya tarihlerden oluşun seriler oluşturulmak için sırasıyla şunlar yapılmalıdır:  Gün veya ay ismi yazılır  Veri girilen hücre işaretlenir ve sağ alt tarafındaki kutucuktan tutup sürüklenir. Sürükleme yapılırken fare işaretinin olması gerekmektedir. Gün, Ay veya tarihlerden oluşun seriler oluşturulmak için sırasıyla şunlar yapılmalıdır:  Gün veya ay ismi yazılır  Veri girilen hücre işaretlenir ve sağ alt tarafındaki kutucuktan tutup sürüklenir. Sürükleme yapılırken fare işaretinin olması gerekmektedir. Birbirini tekrar eden yazılardan oluşun seriler oluşturulmak için sırasıyla şunlar yapılmalıdır:  Tekrar edecek yazılar yazılır  Veri girilen tüm hücreler işaretlenir ve sağ alt tarafındaki kutucuktan tutup sürüklenir. Sürükleme yapılırken fare işaretinin olması gerekmektedir. Birbirini tekrar eden yazılardan oluşun seriler oluşturulmak için sırasıyla şunlar yapılmalıdır:  Tekrar edecek yazılar yazılır  Veri girilen tüm hücreler işaretlenir ve sağ alt tarafındaki kutucuktan tutup sürüklenir. Sürükleme yapılırken fare işaretinin olması gerekmektedir.

9 9 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Seri oluşturma işlemleri Seri oluşturma işlemleri TEMEL İŞLEMLER Sayısal seriler oluşturmak için kullanılan bir diğer yöntem ise serileri doldurma yöntemidir. Bunun için öncelikle başlangıç sayısı girilir. Daha sonra veri girilen hücre işaretlenerek sağ alt köşesinden tutup sürüklenir. Hücre kopyalama işlemi yapıldıktan sonra serinin sağ altında çıkan seçenekler görüntülenerek SERİLERİ DOLDUR seçeneği seçilir.

10 10 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Hafta 11 Elektronik Tablo – II (Microsoft Excel) Konya, 2012 Temel Bilgisayar Bilimleri Dersi


"1 / 10 © TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ – ELEKTRONİK TABLO- I Hafta 11 Elektronik Tablo – II (Microsoft Excel) Konya, 2012 Temel Bilgisayar Bilimleri Dersi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları