Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

02.09.2014Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Bilgisayar. Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş 02.09.2014 Dersin Amacı İş hayatını ve günlük yaşamı kolaylaştırmada yardımcı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "02.09.2014Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Bilgisayar. Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş 02.09.2014 Dersin Amacı İş hayatını ve günlük yaşamı kolaylaştırmada yardımcı."— Sunum transkripti:

1 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Bilgisayar

2 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Dersin Amacı İş hayatını ve günlük yaşamı kolaylaştırmada yardımcı olan işlem tabloları hakkında bilgi vermek. Bu işlem tablolarından en yaygın olarak kullanılan Excel programını, uygulamalarını da gerçekleştirerek yakından incelemek. Elde edilen bilgileri ilgili kişilerle paylaşmada etkinliği artıran PowerPoint programı hakkında genel bilgi vermek.

3 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş İşlem Tablosu İşlem tablosu bilgisayar ortamında yaratılan bir çalışma sayfasıdır. İşlem tabloları verilerin  Sunulması,  Düzenlenmesi,  İşlenmesi,  Grafik biçiminde sunulması amacıyla kullanılır.

4 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş İşlem Tabloları Yardımıyla; Aylık harcama takibi, Kredi kartı faiz hesabı, Adres ve telefon kayıtları, Dönem ve geçme notu hesaplaması, Kitap, CD vs. listesi oluşturulması gibi günlük hayatı ve iş yaşamını kolaylaştırarak bir çok işlem gerçekleştirilebilir.

5 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş İşlem tabloları birbiriyle yakın ilişki içinde olan veriler arasındaki ilişkilerin kolayca görülmesini sağlamasının yanı sıra bu verilerin birinde oluşan değişimin diğerlerine yansıtılabilmesi için gerekli matematiksel, istatistiksel, mantıksal işlemleri ve hesaplamaları kolayca gerçekleştirmede kullanılır. İşlem tabloları, farklı seçeneklerin kolayca sınanmasına ve sonuçların karşılaştırılarak daha sağlıklı kararlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

6 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Kİşisel Bilgisayarlarda Kulanılan İşlem Tablosu Yazılımları Aşağıdaki tüm yazılımlarda bazı küçük değişimler gözlenmesine karşılık ortak kavramlar kullanılmaktadır. Yazılımlar:  VisiCalc (İlk işlem tablosu yazılımı)  Corel Quattro Pro  Lotus  Microsoft Excel (kullanımı en yaygın olan işlem tablosu yazılımı)

7 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Excel Microsoft Excel Windows altında çalışan tablo ve matematiksel işlemlerin yapıldığı grafik tabanlı bir Office programıdır. Excel’de veriler,“.xls ” uzantılı dosyalarda saklanır.

8 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Temel Kavramlar Excel, çalışma kitaplarından oluşur. Her çalışma kitabının kendine özel çalışma sayfaları bulunur. Çalışma sayfalarını satırlar ve sütunlar oluşturur. Satır ve sütunun birleştiği yere hücre adı verilir. Her hücrenin bir ismi vardır. Bu isme hücre adresi denir. Hücre adresinde önce sütun (A, B, C,...) sonra satır yazılır (1,2,3,...) yani; A1, A3, B2, C1 vs. gibi.

9 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Excel’i Nasıl Başlatırız?

10 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Excel’den Nasıl Çıkarız? 1.Ekranın sol üst kısmındaki kontrol simgesini tıklayıp Kapat (Close) komutu verilir. 2.Ofis Düğmesindeki Çıkış (Exit) komutunu tıklanır. 3.Ekranın sağ üst kısmındaki x işaretine basılır. 4.Veya Alt+F4

11 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Excel’in Görünümü

12 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Satır ve Sütunlar Excel’de sütun, satır bulunmaktadır.  En son sütuna ulaşmak için: Ctrl + Sağ yön tuşu  En son satıra ulaşmak için: Ctrl + Aşağı Yön tuşu  A1 Hücresine dönmek için: Ctrl + Home tuşlarına basılır

13 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Hücreler Arası Geçiş Enter Tab Yön tuşları Mouse

14 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Hücrenin İçeriğine Girmek Mouse ile çift tıklayarak, Klavyeden F2 tuşuna basarak, Formül çubuğuna tıklayarak.

15 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Hücre İçinde Yazan Yazıyı İşaretlemek Artı işaretini istenilen yöne sürükleyerek. Shift tuşuyla beraber yön tuşlarını kullanarak. Farklı hücreler seçilecekse, seçilecek hücrelerin Ctrl tuşu ile seçilmesiyle.

16 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Sayfa İşlemleri Sayfa Ekleme  Sayfanın adı üzerinde sağ tuş Ekle  Giriş menüsünden, hücreler, ekle, çalışma sayfası tıklanarak. Sayfa Kopyalama  Sayfanın üzerinde sağ tuş- taşı/kopyala- taşınmak istenen yer belirtilerek.  Ctrl ile beraber sayfayı sürükleyerek.  Giriş menüsünden, hücreler, biçim, sayfa taşı/ kopyala seçilerek.

17 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Sayfa İşlemleri Sayfa Taşıma  Sayfanın üzerinde sağ tuş- taşı seçilerek.  Giriş menüsünden, hücreler, biçim, sayfa taşı/ kopyala seçilerek.  Mouse’un sol tuşuyla tutup sürükleyerek. Sayfanın Adını Değiştirme  Sayfanın üzerinde sağ tıklayıp, yeniden adlandır seçilerek.  Sayfa adı üzerinde çift tıklanarak.  Giriş menüsünden, hücreler, biçim, sayfa ve yeniden adlandır seçilerek.

18 Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Sayfa İşlemleri Sayfa Sekmesine Renk Verme  Sayfa sekmesi üzerinde sağ tıklanıp, sekme rengi seçilerek.  Giriş menüsünden, hücreler, biçim, sayfa ve sekme rengi seçilerek. Sayfa Silme  Silinecek sayfa üzerinde sağ tıklanıp sil komutu verilerek. (Veriler geri alınamaz!!!)  Giriş menüsünden, hücreler, sil,sayfayı sil komutu verilerek.


"02.09.2014Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş Bilgisayar. Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş 02.09.2014 Dersin Amacı İş hayatını ve günlük yaşamı kolaylaştırmada yardımcı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları