Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK İ LKELER İ ATATÜRK ÜN CUMHUR İ YETÇ İ L İ K İ LKES İ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK İ LKELER İ ATATÜRK ÜN CUMHUR İ YETÇ İ L İ K İ LKES İ."— Sunum transkripti:

1

2 ATATÜRK İ LKELER İ

3 ATATÜRK ÜN CUMHUR İ YETÇ İ L İ K İ LKES İ

4 1-) CUMHUR İ YETÇ İ L İ K TANIMI : “YÖNETİM BİÇİMİ OLARAK MİLLET EGEMENLİĞİNE DAYALI, CUMHURİYET REJİMİNİ ÖNGÖRMEK VE BUNU BİR YAŞAM BİÇİMİ OLARAK BENİMSEMEKTİR.”

5 CUMHUR İ YETÇ İ L İ K İ LKES İ N İ N ESASLARI  CUMHURİYET; MİLLET EGEMENLİĞİNE DAYALI BİR SİYASİ REJİM YANİ DEMOKRASİDİR.  DEMOKRASİDE ; DEVLETİN VE MİLLETİN BÜTÜN EYLEM VE İŞLEMLERİNİN HUKUK KURALLARI ÇERÇEVESİNDE OLUR.

6 CUMHUR İ YETÇ İ L İ K İ LKES İ N İ N ESASLARI  HİÇ KİMSENİN YASALARA AYKIRI DAVRANMA AYRICALIĞI YOKTUR.  DEMOKRASİDE ; DEVLETİN VE MİLLETİN BÜTÜN EYLEM VE İŞLEMLERİNİN HUKUK KURALLARI ÇERÇEVESİNDE OLUR. DEMOKRASİDE DİL, DİN, MEZHEP, CİNSİYET VE SİYASAL GÖRÜŞ FARKI GÖZETİLMEKSİZN HERKES YASALAR ÖNÜNDE EŞİTTİR.

7 2-) M İ LL İ YETÇ İ L İ K  TANIMI : “KİŞİNİN İÇİNDE YAŞADIĞI TOPLUMU SEVMESİ, ONUNLA GURUR DUYMASI, ONUN YÜKSELMESİ VE İLERLEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPMASIDIR.”

8 M İ LL İ YETÇ İ L İ K İ LKES İ N İ N ESASLARI  ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ;BİRLEŞTİRİCİ, BÜTÜNLEŞTİRİCİ VE KAYNAŞTIRICIDIR  IRKÇILIK GİBİ, AYRIŞTIRICI YAKLAŞIMLAR REDDEDİLİR.  ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNDE BİREYLER, KENDİ ÇIKARLARINDAN ÖNCE MİLLETİN ÇIKARLARINI GÖZETİR. “NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE” VECİZESİNDE İFADE EDİLDİĞİ GİBİ  KENDİNİ TÜRK HİSSEDEN HERKESİ TÜRK OLARAK KABUL EDER.  ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ; GÜNÜMÜZDE ÇAĞDAŞ VE MODERN DEVLET VE TOPLUM YAPILARININ BENİMSEDİĞİ“KÜLTÜR MİLLİYETÇİLİĞİ”DİR.

9 3- )HALKÇILIK  TANIMI : KİŞİLERİN DİL, DİN, MEZHEP, IRK, CİNSİYET VE SİYASİ GÖRÜŞ FARKI GÖZETİLMEKSİZİN KANUNLAR ÖNÜNDE EŞİT OLMASI VE HALKIN DEVLET İÇİN DEĞİL DEVLETİN HALK İÇİN VAROLMASIDIR.  KISACA “HALKIN HALK TARAFINDAN, HALK İÇİN İDARESİDİR”

10 HALKÇILIK İ LKES İ N İ N ESASLARI  HALKÇILIK İLKESİNDE İNSANLAR DİL, DİN, MEZHEP, IRK, CİNSİYET VE SİYASİ GÖRÜŞ FARKI GÖZETİLMEKSİZİN KANUNLAR ÖNÜNDE EŞİTTİR.  DEVLET;HER TÜRLÜ EYLEM VE İŞLEMDE HALKIN ÇIKARINI GÖZETİR.  YÖNETİM BİÇİMİ OLARAK DEMOKRASİYE DAYALI CUMHURİYET REJİMİNİ ÖNGÖRÜR.

11 4-)LA İ KL İ K  Tanımı : "Kişi, Toplum Ve Devlet Yaşamına Egemen Olan Kuralların Tümünün Akla Ve Bilimsel Gerçeklere Dayalı Olması, Bireylerin Hiçbir Baskı Altında Olmadan Dinsel İnanç Ve İbadetlerinin Gereğini Yerine Getirebilmesidir. "

12 LA İ KL İĞİ N ESASLARI  Laikliğin ancak demokratik yöntemlerde uygulanabilir.  Her türlü akıl ve bilim dışı hurafe laiklik tarafından reddedilir.  Hiç kimse, dini ayin ve törenlere katılmaya veya katılmamaya zorlanamaz.  Dini inanç, ibadet ve kanaat özgürlüğünün devlet tarafından güvence altına alınır.  Laiklik ilkesi; bütün gelişmiş devlet ve toplum yapılarının ortak anlayışıdır.  Laikliğin somut uygulama biçimi anayasamızın 24 üncü maddesinde açıkça belirtilmiştir.  Laiklik; temel hareket noktası olarak aklı ve bilimi temel alır.

13 5-) DEVLETÇ İ L İ K  Tanımı : "Türk toplumunun ve devletinin ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirmek için devlet işletmeciliği ile özel sektör işletmeciliğinin birlikte ve uyum içinde çalışmasıdır."

14 DEVLETÇ İ L İ K İ LKES İ N İ N ESASLARI  Devletçilik ilkesi; Atatürkçü düşünce sisteminin ekonomi teorisidir.  Devletçiliğin ana hedefi, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasını ivedilikle gerçekleştirmektir.  Atatürk'ün devletçilik anlayışı, özelleştirmeye karşı değildir.  Günümüzdeki güçlü ekonominin temelleri, cumhuriyetin ilk yıllarında devletçilik sayesinde atılmıştır.  Devletçilik ilkesi sayesinde Türkiye ekonomisi, günümüzde, dünya sıralamasında 16nci sırada yer almaktadır.  Devletçilik ilkesi çerçevesinde, devlet; stratejik ve altyapı yatırımlarından vazgeçemez.

15 6-) İ NKILAPÇILIK  TANIMI : “ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ’NE DİNAMİZM KAZANDIRAN İLKEDİR. TOPLUMUN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA ÇAĞIN, AKLIN VE BİLİMİN GEREKTİRDİĞİ YENİLİKLERİN EN KISA ZAMANDA YAPILMASINI SAVUNAN İLKEDİR.”

16 İ NKILAPÇILIK İ LKES İ N İ N ESASLARI  İNKILAP, DEVLET VE TOPLUM DÜZENİNDEKİ AKSAYAN KURUMLARI KALDIRARAK YERLERİNE İHTİYACA CEVAP VEREBİLECEK YENİ KURUMLARIN OLUŞTURULMASI ANLAMINA GELİR. BUGÜNKÜ DEMOKRATİK, LAİK VE ÇAĞDAŞ DEVLET VE TOPLUM YAPISINA ATATÜRK İNKILAPLARI İLE GEÇİLMİŞTİR.

17 BÜTÜNLEY İ C İ İ LKELER  Ulusal egemenlik  Ulusal birlik beraberlik ve ülke bütünlüğü  Özgürlük ve bağımsızlık  Yurtta barış,dünyada barış  Akılcılık ve bilimsellik  Çağdaşlık ve batılılaşma  İnsan ve insanlık sevgisi

18

19 HAZIRLAYAN: Maşuk YOĞURTÇUOĞLU


"ATATÜRK İ LKELER İ ATATÜRK ÜN CUMHUR İ YETÇ İ L İ K İ LKES İ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları