Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HIV+ Farkındalık Araştırması Raporu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HIV+ Farkındalık Araştırması Raporu."— Sunum transkripti:

1 HIV+ Farkındalık Araştırması Raporu

2 HIV Farkındalık Araştırması Raporu
GfK Türkiye GAB Araştırma Belgesine sahiptir HIV Farkındalık Araştırması Raporu Bu Rapor Pozitif Yaşam Derneği adına GfK Türkiye tarafından hazırlanmıştır. GfK Türkiye ESOMAR / ICC kurallarına uymaktadır.

3 İçerik 1 Kapsam ve Araştırmanın Künyesi 2 Kantitatif Rapor Sonuçları

4 1 Kapsam ve Araştırmanın Künyesi

5 Araştırmanın Kapsamı Pozitif Yaşam Derneği, HIV/AIDS ile yaşayan kişiler arasında bir iletişim ağı kurarak tedaviye erişimlerini kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini artırıcı bilgilendirme çalışmaları yapmak, kendilerinin ve yakınlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak mahrumiyetlerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmek, HIV/AIDS konusunda tüm toplumun bilinçlendirerek gereken önleme ve savaşım çalışmalarını yapmak amacıyla kurulmuştur. Bu bağlamda HIV+ ile ilgili yapılacak olan iletişim çalışması öncesi kapsamlı bir kantitatif araştırma ile HIV+ ile ilgili farkındalığın ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışma GfK Türkiye Medikal Birimi tarafından 16 ilde 1303 kişi ile gerçekleştirilmiştir. GfK Türkiye, 1987 yılından bu yana pazar araştırmaları konusunda faaliyet gösteren Türkiye’nin lider araştırma kuruluşudur. GfK Türkiye, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında eğitim, kültür, sağlık ve çevre alanında faaliyet gösteren pek çok kuruma destek olmaktadır.

6 Araştırmanın Künyesi Araştırma GfK Türkiye tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan TR-BUS/KENT Omnibus çalışmaları kapsamında gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler hanelerde “Yüz Yüze Anket Tekniği”nin kullanılması suretiyle ve 15 yaş ve üzeri Türkiye kent nüfusunu temsilen seçilmiş kadınlar ve erkekler ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın görüşmeleri 29 Ağustos – 9 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesini temsilen seçilmiş 16 ilin kentsel kesimlerinde toplam 1303 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın saha çalışması, mesleki standartları düzenleyici bir meslek birliği olan ESOMAR kurallarına ve GAB prosedürlerine bağlı olarak gerçekleştirilmiştir.

7 2 Kantitatif Rapor Sonuçları

8 Örneklemin Demografik Profili: Cinsiyet ve Yaş
Baz: 1303 (Tüm görüşülenler) D2. Cinsiyet. T3. Lütfen yaşınızı söyler misiniz?

9 Örneklemin Demografik Profili: Eğitim durumu ve Sosyo-Ekonomik Statü
Baz: 1303 (Tüm görüşülenler) D2a. Lütfen en son bitirdiğiniz eğitim kurumunu söyler misiniz? D9. Sosyoekonomik grup

10 HIV Bilinirliği –Erkeklerde kadınlara göre kısmen daha yüksek bilinirlik oranı.Akdeniz bölgesinde oturanlar arasında HIV bilinirliği diğer bölgelere göre daha yüksek.Sosyo-ekonomik statü düştükçe bilinirlik azalıyor. % % Baz: 1303 S1. HIV’i (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) duydunuz mu?

11 HIV’in yol açtığı hastalıklar – %60 HIV’in AIDS’e yol açtığını biliyor
HIV’in yol açtığı hastalıklar – %60 HIV’in AIDS’e yol açtığını biliyor. Düşük sosyo-ekonomik sınıfta bilinirlik azalıyor. % % Baz: 575 S2. HIV'in ne gibi hastalıklara yol açtığını belirtir misiniz?

12 HIV’in yol açtığı hastalıklar-Tüm belirtilenler-%25 HIV’in hangi hastalığa yol açtığını bilmiyor
Baz: 575 (HIV duyanlara sorulmuştur) S2. HIV'in ne gibi hastalıklara yol açtığını belirtir misiniz?

13 HIV teşhisi için test bilinirliği- Görüşülenlerin %79’u Eliza Testini bilmiyor
Baz: 1303 S5. HIV teşhisi için hangi test uygulanmaktadır?

14 HIV’in bulaş yolları – Görüşülen kişilerin üçte biri HIV’in nasıl bulaştığını bilmiyor. Perifer bölgelerde bulaş yolları bilinirliği oldukça düşük. % % Baz: 1303 S3. HIV'in bulaşma yolları nelerdir?

15 HIV’den korunma yöntemleri -Görüşülen kişilerin yarıdan fazlası AİDS’den nasıl korunacağını bilmiyor. Erkeklerin üçte biri ise prezervatif ile korunacağını belirtiyor. % % Baz: 1303 S4. Peki HIV'e karşı korunma yöntemlerinden bildiklerinizi belirtir misiniz

16 Teşekkürler...

17 GfK Türkiye HealthCare BU
İletişim:Serra Bozkurt, HealthCare BU Grup Müdürü Tel : (0212) Fax: (0212) Web:http://www.healthcare.gfkturkiye.com, gfkturkiye.com Adres: Şekerciler sok. No:3  Meriç Center Kat:5 Mecidiyeköy/ Istanbul


"HIV+ Farkındalık Araştırması Raporu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları